Jakou dlažbu na zahradu?

Jak vybrat venkovní dlažbu

Pro venkovní použití bychom měli vybírat keramické dlaždice s nasákavostí pod 3 %, úplně nejlepší volbou pak jsou vysoce slinuté dlaždice s nasákavostí pod 0,5 %. Ty dokážou odolat i mnohem nižším teplotám a vyššímu počtu cyklů, než vyžaduje norma.

Co dát pod venkovní dlažbu

Za podkladní vrstvu nám poslouží betonová deska. Vyžadujeme-li mimořádnou pevnost dlážděné plochy, můžeme dlažbu položit na podkladní betonovou desku nebo do suchého betonu. Nesmíme zapomenout vytvořit správný sklon plochy, protože podkladní vrstvy v tomto případě povrchovou vodu nemohou odvádět.

Co položit na starou venkovní dlažbu

Dlažba o tloušťce 2 cm je vhodná také pro pokládku na terče. Ale při použití v dlažby v zahradě je ideální položit ji jen tak do písku, štěrku nebo trávy, bez složité přípravy podkladové vrstvy, bez stavební chemie, terčů, s minimálními požadavky na materiál a vybavení.
Archiv

Jak vybrat dlažbu

Výběr velikosti dlaždic

Platí pravidlo, že čím větší je vaše místnost, tím větší rozměr dlaždic můžete zvolit. Pokud máte otevřený prostor kuchyně-jídelna-obývací pokoj, můžete zvolit velkou podlahovou dlaždici, například 600 x 600 mm. Naopak v malé koupelně mohou nejlépe vypadat malé dlaždice ve stylu mozaiky.

Jakou dlazbu ven

Především musí být dlažba mrazuvzdorná, otěruvzdorná a protiskluzová. Podstatné je nejenom, aby dlažba odolávala nepřízni počasí, ale zároveň byla i bezpečná i pro pohyb.

Jakou vybrat dlazbu na terasu

Pokud chcete, aby byla terasa nadčasová, zaměřte se nejdřív na rozměr dlaždic. Zatímco ke starším venkovským chalupám se hodí hlavně menší zámková dlažba, u moderních domů hrají prim dlaždice s rozměry 40×40 cm a víc. Terasa tak má méně spár a působí čistěji, moderněji a elegantněji.

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Jak lepit venkovní dlažbu

Lepení disperzním lepidlem

Jen se nehodí pro lepení dlaždic v exteriéru. Na lepení dlažby z přírodního kamene, kameniny i keramiky, na podklady, které se snadno deformují nebo jsou jinak neobvyklé, je vhodné použít cementový flexibilní tmel.

Jak položit venkovní keramickou dlažbu

Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm.

Jak poznat kvalitní dlažbu

Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.

Jaká je tloušťka dlažby

Standardní tloušťka obkládaček a dlaždic se pohybuje od 6 do 10 milimetrů. „Obecně platí: čím větší rozměry, tím náročnější pokládka. Rozdíl je také v tom, zda velký formát použijete na podlahu, nebo stěnu.

Co dát na venkovní terasu

Venkovní podlahy na terasu: 9 tipů na nejlepší materiályDřevěná podlaha na terasu. Dřevěná venkovní podlaha je prostě klasika.WPC desky na terasu.Keramické dlaždice na terasu.Plastová dlažba na terasu.Zámková dlažba na terasu.Umělý trávník na terasu.Betonové dlaždice na terasu.Kámen a beton na terasu.

Jaký zvolit povrch na terasu

Na terasy se používají nejčastěji tvrdé dřeviny s velmi dlouhou životností, odolné vůči povětrnostním vlivům, dřevokazným houbám a hmyzu. Velmi oblíbené jsou exotické dřeviny (padouk, merbau, teak, ipe, cumaru, jaya, garapa), ThermoWood® (tepelně upravená finská borovice) nebo sibiřský modřín.

Jak tlustou dlazbu na terasu

Na vrstvu štěrku, tlustou 20 až 30 cm, natáhněte ještě 10 cm silné pískové lože. V písku lze dlaždice velmi snadno a přesně vyrovnat. Rozdělí zátěž rovnoměrně směrem dolů.

Co se dává pod dlažbu

Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.

Jakou DRT pod dlažbu

Na její položení se používá štěrkodrť – drcené kamenivo s plynulou čárou zrnitosti frakce 0–32 mm nebo 0–63 mm. Zcela zásadní je právě ta plynulá čára zrnitosti (začíná od nuly), která zajistí řádné zhutnění.

Jakou vrstvu lepidla pod dlažbu

Lepidlo nanášíme na podlahu stěrkou a její zubovou stranou ho srovnáme. Velikost zubů stěrky závisí na velikosti lepených dlaždic. Na běžné rozměry 15 cm stačí zuby do 6 mm, větší zuby volíme na dlaždice větší, než 20 cm. Dlaždice by měla ležet ve vrstvě lepidla alespoň 60 až 80 procenty své plochy.

Jak pokládat venkovní dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Jak spárovat venkovní dlažbu

Spárování dlažby se provádí spárovacími tmely pro široké spáry. Spárování je možné až po vytvrzení lepicího tmelu. Spáry mezi dlaždicemi mají být stejnoměrné, musí být suché nebo mírně vlhké a musí z nich být odstraněny zbytky lepícího tmelu a jiné nečistoty (viz pokládka dlažby). Podle návodu výrobce.

Co je Protiskluz R9

Už podlahy s třídou protiskluzu R9 zpravidla odpovídají koeficientu tření 0,5. U tříd R10 a vyšších pak µ odpovídá obvykle hodnotě 0,6 či 0,7. Obklady, které nejsou označované za protiskluzové a nepatří do žádné třídy R, mají koeficient tření obvykle 0,3.

Jaký formát dlažby

Přehled nejčastějších běžných a velkých formátů

V současnosti narazíte na trhu zpravidla na následující běžné a velké formáty obkladů a dlažeb: Běžné: 30×60, 60×60 cm. Střední až velké: 80×80, 90×90, 100×100 cm. Velkoformátové: 30×120, 40×120, 60×120, 120×260, 120×120, 100×300, 160×320 cm.

Jak udělat terasu na zahradě

Terasu můžeme založit na betonový základ, betonové patky, nebo patky zatlučené do země. Do nich budeme kotvit konstrukci terasy i její případné zastřešení. Podklad pod celou terasou by měl být mírně svažitý, důkladně utužený a vysypaný štěrkem. Na štěrk pokládáme geotextilii, která zabrání prorůstání trávy.

Co si dát na terasu

S těmi na terase určitě nic nezkazíte.Ruj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.

Jakou vybrat dlažbu na terasu

Pokud chcete, aby byla terasa nadčasová, zaměřte se nejdřív na rozměr dlaždic. Zatímco ke starším venkovským chalupám se hodí hlavně menší zámková dlažba, u moderních domů hrají prim dlaždice s rozměry 40×40 cm a víc. Terasa tak má méně spár a působí čistěji, moderněji a elegantněji.

Jak spočítat štěrk pod dlažbu

Zhutněte podloží

Připravte podloží pro pokládku. Pro vyšší zátěž třeba u vjezdu do garáže by se měl podklad skládat ze dvou vrstev kameniva. Spodní vrstvu o síle 20–30 centimetrů by měla tvořit lomová drť frakce 32/63 mm. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 10–20 centimetrů.