Jakou frakci na drenáž?

Co na zasypání drenážní trubky

Štěrk pro zásyp drenáže

Na zásyp nopové fólie použijte štěrk frakce 16/32 mm. Tím obsypte drenážní trubku, a nakonec drén ze štěrku překryjte geotextílií. Geotextílií by měla být správně obalena i drenážní trubka. Proto do výkopu nejprve umístěte geotextílii, poté drenážní potrubí a nakonec štěrk.
Archiv

Jakou geotextilií na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.
Archiv

Jak správně provést drenáž

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.
Archiv

Jak hluboko se dává Drenaz

Drenáž by neměla jít pod základovou spáru, aby nebyla narušena základová půda. Zpravidla se navrhuje max. do hloubky cca 10 cm nad ní. Jedním z hlavních důvodů odvodnění výkopové jámy je ochránění tepelné izolace na lící základu před působením vody.

Jaký průměr drenážní trubky

Drenážní trubka musí mít minimální plochu pro pojímání vody 80 cm/m. Velikost této plochy je rozhodující pro výkonnost a bezpečnost i při větším přívalu vody. Minimální dimenze potrubí pro návrh je DN100. Kontrolní šachty jsou navrhovány min.

Jak obalit drenážní trubku

Využijete geotextili, kdy do ní obalíte celé štěrkové lože se samotnou drenážní trubkou. Pro drtivou většinu situací vám postačí gramáž 200g/m2, kterou máme v nabídce. Štěrk se nejčastěji používá o frakci 16-32 mm.

Jak dlouho vydrží geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Proč se dává geotextilie

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe.

Jaký průměr drenáže

Drenážní potrubí

mělo by být obsypáno ze všech stran štěrkopískem v tloušťce min 15 cm. Nejmenší sklon potrubí by měl být 1 %, lépe však více. Nejčastější průměr potrubí je 100 mm. Mělo by být dostatečně hluboko, aby bylo účinné.

Kam odvést vodu z drenáže

Pokud je drenáž zaplavována vodou silně, je třeba zajistit svádění vody do nějaké vsakovací prostory. Ovšem na přemokřené půdě je realizace takové prostory technicky nemožná, minimálně pak velice obtížná. Na druhou stranu ale nesmíme vodu podle zákona odvádět do veřejné kanalizace.

Kdy je potřeba udělat drenáž

Drenáž se uplatní především v případech, kdy je objekt zasazen do nepropustného horninového prostředí tak, že dochází k hromadění vody v zásypu stavební jámy a voda by pak tlakem působila na stavební konstrukce. Takové podmínky se vyskytují na velkém množství stavenišť v České republice.

Jak zakončit drenáž

Drenážní zátkya mřížky slouží k zakončení (zaslepení)drenážní trubky či hadice. Každá zátka má v sobě zarážky, takže ji stačí jednoduše nasunout na drenážní trubku či hadici odpovídajícího průměru a zaslepit ji. Vzniklý spoj je následně skutečně spolehlivý a trvalý.

Jakou zvolit geotextilii

Gramáž geotextílie 17 – 500 g/m²

Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používá gramáž geotextílie okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let. Vysoké gramáže okolo 300-500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Kdy se dává geotextilie

Geotextilie v zahradě SE UPLATNÍ PŘI JEJÍM ZAKLÁDÁNÍ, stavebních úpravách i pěstování rostlin. Používají se také při ozelenění střech. Pro zahradnické účely se používají především netkané plastové geotextilie z polypropylenu (PP), hustého polyetylenu (HDPE) nebo polyesteru (PES) a přírodních jutové a kokosové sítě.

Jak udělat drenáž na zahradě

Drenáž zasypáváme lehce prostupným materiálem (štěrkem, štěrkopískem, kačírkem, odpadovým kamenem, škvárou, struskou), na který až nasypeme ornici. Hloubka drenáže je od 1 do 1,5 m – hlubší drenáž sice více sníží hladinu podzemní vody, ale my musíme pažit výkop.

Kam patří geotextilie

Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.

Co s podmáčeným pozemkem

Řešení je nutné zvážit. Některé případy vyžadují spíše technické řešení v podobě drenáží, které z pozemku odvedou všechnu přebytečnou vodu. Pokud se jedná o lokální dlouhodobé zamokření, bývá častým řešením také stavba vodních nádrží, které stáhnou vodu ze širšího okolí a mnohá další technická řešení.

Jak se zbavit spodní vody

Většinou lze vzniklou situaci vyřešit volbou vhodného bazénového modelu, vyvýšením bazénu i filtrační šachty nad úroveň hladiny spodní vody a důkladným odvodněním základové desky i jejího bezprostředního okolí.

Co vysadit do Podmacene půdy

Rostliny, které si poradí

borovice kleč nebo tisovec dvouřadý, z listnatých hlavně vrby. Do vlhkých půd se hodí jedle nebo tis červený či magnólie. Z trvalek v podmáčených půdách prospívá blatouch a pomněnka bahenní, vrbice kyprej nebo kosatec žlutý, ve vlhkých vrbina tečkovaná, jarmanka větší nebo různé druhy čechrav.

Jak zjistit hladinu spodní vody

Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.

Jak správně odvodnit zahradu

Pokud je zamokření zahrady způsobené trvale vysokou hladinou spodní vody, musíme zahradu odvodnit soustavou drenáží z drenážních trubek či drenážních kamenů nebo cihel. Voda je drenážním systémem odváděna na nejnižší místo zahrad do jímek a nebo mimo pozemky – nejlépe do vodních ploch či toků.

Které stromy se hodí do vlhké půdy

Vodu ze zamokřené půdy tedy vytahují a navíc má vrba opravdu dobré růstové schopnosti. Z listnatých stromů se potom daří javoru, habru, některým dubům a bukům, jasanu, lípě nebo jilmu. Vhodné jsou i střemchy, hlohy, akáty nebo štědřenec.

Jaká půda má nejlepší propustnost vody

Suché půdy, převážně půdy písčité a kamenité, mají velké póry, které vodu propouštějí velmi rychle. A protože tyto půdy tvoří menší množství větších částic, udrží i méně kapilární vody a brzy vysychají.

Jak zjistit hloubku podzemní vody

Hladinu podzemní vody dokáže určit hydrogeolog, který na daném pozemku provede hydrogeologický průzkum. Ten sestává z analýzy terénu a okolních vodních toků. Občas hydrogeolog přizve ke spolupráci také proutkaře, byť to není oficiálně uznaná metoda.