Jakou frakci pod základovou desku
Do základové desky
Pokud se právě chystáte betonovat určitě vsaďte na frakci 0/8. Tento typ kameniva je nedrcený a mezi jeho široké využití patří i funkce posypu kolem vašeho domu.
Archiv
Jaký štěrk do základů
Ideální je použít štěrkové materiály, frakce 8-16, 16-32 atd. Jsou to materiály, které jdou hodně zhutnit a nemají tendenci tolik sedat.
Jakou geotextilii pod desku
Základové desky a pasy rodinných domů
Vhodné je v tomto případě použití tkané polypropylenové geotextilie s vyšší odolností proti propíchnutí.
Jakou frakci kameniva do betonu
Praktický tip pro pevnější beton: Chcete-li dosáhnout pevnějšího a odolnějšího betonu, můžete k písku s nižší frakcí přidat štěrk/kamenivo s frakcí 4 až 16 mm. Obecně je použití kameniva velmi doporučováno, pokud chcete, aby vám beton dlouho vydržel.
Archiv
Jaký štěrk pod desku
Separaci betonu od zeminy zajistí podsyp těženým kamenivem (štěrk), ideálně frakce (tj. hrubosti) 16/32. Jeho zhutněním připravíme základovou půdu na zatížení konstrukcí domu.
Jak tlustou základovou desku
Tloušťka základové desky se dle statického návrhu pohybuje ve stejných hodnotách jako pasy tedy 500 až 1200 mm.
Jak vysokou základovou desku
Tloušťka podkladního betonu
Někdy tvoří podkladní beton již první vrstvu podlahy na upraveném terénu, lze na něj zakládat příčky v nejnižším podlaží. Tloušťka podkladního betonu se většinou pohybuje mezi 50-150 mm. Jako podklad pro základovou desku postačí obvykle tloušťka 50 mm.
Kdy se dává geotextilie
Geotextilie v zahradě SE UPLATNÍ PŘI JEJÍM ZAKLÁDÁNÍ, stavebních úpravách i pěstování rostlin. Používají se také při ozelenění střech. Pro zahradnické účely se používají především netkané plastové geotextilie z polypropylenu (PP), hustého polyetylenu (HDPE) nebo polyesteru (PES) a přírodních jutové a kokosové sítě.
Jak dlouho vydrzi geotextilie
Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.
Jaká frakce štěrku do betonu
Do betonu se však používá štěrk s frakcí 4-16 mm, někdy je doporučován jemnější štěrk s frakcí 4-8 mm. Tyto vlastnosti jsou závislé především na tom, pro jaké účely má být beton použit. Nejideálnější volbou štěrku do betonu je pak obecně štěrk s frakcí 8/16.
Jak namíchat beton bez štěrku
Poměr mísení zní: 1 objemový díl cementu a 4 objemové díly přísady, a dále půl litru vody na kilogram cementu (poměr mísení vody k cementu = 1 : 2).
Jak hluboké základy
V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.
Jak zhutnit štěrk
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.
Jak dlouho se stavi základová deska
Samonosná základová deska je ideální pro stavbu nízkoenergetických i pasivních domů. A jak dlouho trvá výstavba desky o ploše cca 100 m2 Neuvěřitelných 6 dní! Udělejte si jasnější představu o tom, jak stavba základové desky probíhá.
Jak dlouho zraje základová deska
Délka kropení je též velmi závislá na počasí. Základová deska by se měla kropit běžně 3 – 7 dnů, v některých případech však až 3 týdny. Při kropení základové desky dbejte na to, aby voda nebyla příliš studená, ideální je teplota vody blížící se teplotě okolního vzduchu.
Jak často zalévat základovou desku
Nejdůležitějších je prvních 48 hodin. Tato doba je nejdůležitější pro celý proces zrání betonu základové desky a po celou dobu by proto měl beton zůstat vlhký. Délka kropení je též velmi závislá na počasí. Základová deska by se měla kropit běžně 3 – 7 dnů, v některých případech však až 3 týdny.
Co pouzit místo geotextilie
Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály. Trvalejší štěpka nebo borovicová kůra patří mezi nejoblíbenější materiály. Na záhonech splní svůj účel, vzhledem ke své váze ale lehce udusí menší rostliny, které jimi neprorostou.
Kam patří geotextilie
Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.
Co použít místo geotextilie
Nechcete v zahradě doplňovat mulčovací vrstvu (štěpka, tráva apod.) Využijte ekotextilie z biomasy, které podobně jako klasické textilie zajišťují 100% pokrytí záhonu nebo svahu. Jedná se o dočasnou ochranu proti plevelu, která se během pár let zcela rozloží v půdě.
Jak dlouho vydrží suchý beton
Za běžných podmínek je možné počítat, že objednaná zpracovatelnost betonu (konzistence) vydrží cca 90 minut od jeho namíchání. Poté beton ztrácí konzistenci a je čím dále těžší ho požadovaným způsobem zhutnit.
Proč se mi drolí beton
Řídké betony, které vodu odlučují, jsou po vytvrdnutí prašné, tvoří se v nich trhliny a drolí se. Navíc je takový beton i po zatvrdnutí částečně nasákavý, což snižuje jeho odolnost vůči mrazu.
Jak hluboko Roxory
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jak dlouho tvrdnou základové pásy
Založte výztuž základové desky, obvykle kari sítě, po celé ploše mezi pásy. Připravte bednění pro vylití základové desky. Vylijte základovou desku betonem a nechte několik týdnů zrát do vytvrdnutí, ideálně cca 40 dní.
Jak zhutnit mokrou zeminu
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.
Jak zhutnit zeminu bez vibrační desky
Vybrat cca 20 cm hlíny, vysypat drceným štěrkem (15 cm) a jemně udusat – stačí ´pochodit´… Pak celou plochu zasypat pískem (drceným, ne říčním), celé důkladně kropit (písek ´zaleze´ do mezer ve štěrku) a pak kladivem (10 kg perlík stačí) místo vedle místa udusat… Dosypat písek a do něj položit dlažbu…