Jakou funkci má rodina?

Jaká je funkce rodiny

Další definice vymezují rodinu prostřednictvím jejích funkcí: funkce reprodukční, sociálně ekonomické, kulturně výchovné, sociálně psychologické a emocionální.

Co nám dává rodina

Rodina nám dává lásku, pocit bezpečí a zajišťuje hmotné potřeby svých členů. Za rodinu je obvykle považována skupina, kterou spojují příbuzenské vztahy. Takovou rodinu nazýváme bio- logická rodina. Děti v ní žijí společně s rodiči, kterým se narodily.

Co dělá rodinu rodinou

Rodinu vytváří pevná půda pod nohama a jistota, že se na ni můžeme spolehnout v jakékoli situaci. Rodina, to je vzájemná komunikace a naslouchání, společné koníčky, rituály a každodenní maličkosti. Rodina rovná se zároveň nová generace a její výchova.

Co je charakteristické pro vaši rodinu

Znaky rodiny:

členové spojeni pevnými příbuzenskými svazky (manželství, rodičovství, adopce, sourozenské vztahy, pěstounská péče…) rodina žije v jedné domácnosti. členové rodiny spolupracují, navzájem si pomáhají, výchova a výživa dětí (povinnost) vztahy jsou neformální založené na emocionalitě

Jaké jsou typy rodiny

Rozlišujeme rodiny – úplné (otec, matka, děti), neúplné (otec – děti, matka – děti, 1 z rodičů chybí), druhotně vzniklé (po rozvodu vlastní a nevlastní děti, rodiče, …), více-generační (otec, matka, děti, prarodiče), rozšířená (rozšíření základní rodiny o dalšího člena – teta, strýc, …).

Co znamená emocionální funkce rodiny

Emocionální funkce rodiny

Ve výchově jde především o vzájemnou interakci mezi dětmi a rodiči. Pokud si vzájemně naslouchají, respektují se, reagují empaticky, jsou pro dítě vzorem, přispívá a vede rodina k výchově samostatného jedince.

Kdo patří do rodiny

Základní rodinu tvoří muž, žena a jejich děti (nukleární rodina), rozšířená rodina zahrnuje prarodiče, tety, strýce a bratrance.

Co to je neúplná rodina

Neúplná rodina je typ rodiny, ve které dochází k výchově dítěte či dětí bez přítomnosti jednoho z rodičů. Liší se tak od úplné (jádrové) rodiny (ta se skládá z muže, ženy a jejich dítěte/dětí a je stále považována za přirozenou a převládající formu rodiny).

Co znamená socializační funkce rodiny

Socializační funkce rodiny spočívá především v postupném začleňování jedince do společnosti. tj. ve vštěpování sociálních norem a hodnot společnosti tak, aby se jedinec choval konformně.

Co je nejbližší rodina

Zřejmé však je, že děti zůstávají členy nejbližší rodiny svých rodičů při nejnižších nárocích na ně kladených a zároveň bez ohledu na jejich věk, rodinný stav, vzdálenost bydliště či způsob života. Pomyslná druhá vrstva rodiny je tvořena zejména vztahy sourozeneckými a partnerskými.