Jak funguje samospráva
Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.
Jaké subjekty realizují územní samosprávu
Územní základ
Územní samosprávné celky vykonávají v rámci svého území vymezeného hranicemi, které je oddělují od jiných územních samosprávných celků, svou působnost. Obce a kraje tak v rámci tohoto vymezeného prostoru realizují svou samosprávnou i přenesenou působnost.
Co tvoří územní samosprávu
Je uvedena v Ústavě České republiky v Hlavě VII. Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky. Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, která mají právo na samosprávu.
Co spadá do samosprávy
Do samostatné působnosti obce patří záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů, které nejsou svěřeny krajům. Také záležitosti, kdy nejde o přenesenou působnost na orgány obce či o působnost, kterou zvláštní zákon svěřuje správním úřadům jako výkon státní správy.
Co znamená územní samosprávné celky
Územní samosprávný celek je územní společenství občanů, kteří mají právo na samosprávu. Tato místní samospráva je tedy veřejnoprávní korporací (sdružením osob žijících na daném území), právnickou osobou, která je definována územní jednotkou.
Kdo plní veřejné úkoly
Za subjekty veřejné správy jsou považovány zejména: stát, • jiné subjekty, o nichž to stanoví ústava nebo zákon, • veřejnoprávní korporace, • veřejné ústavy a veřejné podniky, • státní fondy, • nadace a nadační fondy, • obecně prospěšné společnosti, • veřejné výzkumné instituce.
Jak se dělí samospráva
Samospráva se obvykle rozděluje na územní, zájmovou či profesní.
Jaký je vztah státu k územním samosprávným celkům
Podle zákona je kraj územním společenstvím občanů, kterému náleží právo na samosprávu. Toto právo vykonávají orgány kraje v rozsahu stanoveném zákonem a v souladu s potřebami kraje. Kraj je veřejnoprávní korporací, která vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající.
Co je to zájmová samospráva
Zájmová samospráva je reprezentována profesními komorami s povinným členstvím, komorami s nepovinným členstvím a vysokoškolskou samosprávou. Významnou složkou právního základu zájmové samosprávy je možnost regulovat svými předpisy chování členů samosprávného společenství.
Co to je samospráva
Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy(rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.
Kde je zakotven právní základ územní samosprávy
Základy krajského zřízení jsou zakotveny v zákoně č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších právních předpisů (dále jen „zákon o krajích“), přičemž právní postavení kraje jako veřejné korporace a jeho znaky jsou uvedeny hned v § 1.
Jaký je rozdíl mezi samosprávou a státní správou
Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.
Co je to státní správa a samospráva
Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.
Kdo vykonává státní správu
Stát vykonává státní správu přímo prostřednictvím svých úřadů/orgánů. Pokud je vykonavatelem státní správy jiný subjekt než stát, činí tak na základě přenesené působnosti. Stát v tomto případě vykonává veřejnou správu nepřímo, zejména prostřednictvím její delegace na obce a kraje.
Co je státní samospráva
Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz. Samospráva se obvykle člení na územní a zájmovou. Podstata územní samosprávy spočívá v tom, že je "mikrokosmem státu", univerzalitou působnosti a vrchnostenské moci v tom smysli, že např.
Jak dělíme samosprávu
Česká republika se člení na základní územní samosprávné celky (obce) a vyšší územní samosprávné celky (kraje). Územní samosprávné celky jsou územními společenstvími občanů, které mají právo na samosprávu. Jedná se o veřejnoprávní korporace, jež mohou mít vlastní majetek a hospodaří podle vlastního rozpočtu.