Jakou Hlinu na mátu?

Jak hluboko zasadit mátu

Máta má poměrně mělké kořeny, takže není nutné kopat příliš hluboko do země. Jednotlivé rostliny byste měli vysazovat s dostatečným rozestupem, přičemž podle zahrádkářů by se mělo jednat zhruba o vzdálenost 45 až 50 centimetrů, aby měla každá sazenička kolem sebe dostatek prostoru.
Archiv

Jakou půdu pro mátu

Pěstování máty v květináči

Máta je ideální bylinkou pro pěstování v květináči. Nejvhodnější květináč který ji můžete pořídit je neglazovaný, porcelánový květináč, který má dostatek drenážních otvorů, které umožní vypustit přebytečnou vodu. Důležité je si hlídat, že je půda v květináči vždy vlhká, nikoliv však mokrá.
Archiv

Jak pěstovat mátu v bytě

Pěstování máty v květináči

Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Mátu umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Potřebuje světlo, ale úplně nevyžaduje přímé slunce. Květináče však můžete rozmístit i na terase, balkoně nebo třeba na zahradě.
Archiv

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Kdy zasadit ven mátu

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.

Co zasadit vedle máty

Kuchyňské bylinky

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Kam zasadit mátu

Dává přednost dobře odvodněné úrodné půdě v lehkém stínu, kde budou mít kořeny dostatek vlhkosti, ale nikdy nebudou přemáčené. Většina druhů a kultivarů máty roste příliš invazivně, proto se vyplatí jim hned na začátku vymezit hranici, například výsadbou do nádoby s odtokovými otvory, která je celá ponořená do půdy.

Kdy se sbírá máta

Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.

Jak dlouho se suší meduňka

Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.

Jak dlouho vyluhovat mátu

Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Jak vyluhovat mátu

Nasekejte nožem cca 5 až 8 rostlinek máty na malé kousky a mezitím si převařte litr vody. Vroucí vodou nechte mátu vyluhovat cca 10 minut. Pokud to bude déle, nevadí. Výluh vám mezitím také schladne.

Kde zasadit mátu

Dává přednost dobře odvodněné úrodné půdě v lehkém stínu, kde budou mít kořeny dostatek vlhkosti, ale nikdy nebudou přemáčené. Většina druhů a kultivarů máty roste příliš invazivně, proto se vyplatí jim hned na začátku vymezit hranici, například výsadbou do nádoby s odtokovými otvory, která je celá ponořená do půdy.

Jak správně pěstovat mátu

V předjaří mátu seřízněte a odstraňte zaschlé části výhonů. Sázíte-li mátu na zahradu, umístěte ji někam, kde bude chráněna před větrem a přímým sluncem. Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst.

Co pestovat vedle máty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Co s přebytkem máty

Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.

Jak správně trhat mátu

Nejlepším nástrojem pro sklizeň máty jsou nůžky.

Nůž na sklizeň vhodný není, protože je s ním většinou zapotřebí stonek přihnout. Někteří pěstitelé preferují sklízet mátu zaštípnutím lístků nebo stonků mezi prstem a nehtem. Tato metoda se sice použít dá, ale není tak čistá jako při použití nůžek.

Co s čerstvou meduňkou

Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.

Co se sbírá z meduňky

Při sklízení meduňky můžete sbírat listy, případně i celou nať. Meduňku můžete již od května začít postupně otrhávat. Doba největší sklizně však přichází na řadu se začátkem léta, tedy v červnu a v červenci. Rostoucí meduňku se vyplatí pohlídat si, jelikož jakmile vykvete, ztratí část svého aroma.

Jak často pít mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Co s čerstvou mátou

V potravinářském průmyslu se máta peprná používá k výrobě bonbonů, mátových žvýkaček a také likérů s osvěžující mátovou příchutí. Čerstvou mátu lze přidat i do limonády nebo jakéhokoli jiného nápoje na uhašení žízně v horkých letních dnech. Lístky máty jsou skvělé i jako doplněk do salátů, masitých pokrmů nebo tvarohu.

Jak dlouho se louhuje mátový čaj

Mátový čaj si můžete připravit tak, že čerstvé či sušené listy zalijete vařící vodou, přikryjete a necháte 15 minut louhovat. Podobně si můžete připravit i domácí žaludeční čaj ze směsi bylin, kdy mátu pouze doplníte dalšími prospěšnými bylinkami, jako je květ heřmánku, kořen lékořice a proskurníku nebo plod fenyklu.

Co zasadit k máte

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Kdy se trhá máta

Bývá vysoká 40-80 centimetrů, má přímou lodyhu, kopinaté listy a růžové až světle fialové květy. Mátu sbíráme těsně před rozkvětem (květen-září), trhají se buď jen lístky nebo celá nať.

Jak dlouho se louhuje meduňka

Postup: Listy meduňky namočte do vychladlé převařené vody a nechte louhovat 24 až 48 hodin.