Jakou hlínu do skleníků?

Jakou hlínu dát do skleníku

Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.
Archiv

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí.
Archiv

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Základem je zdravá půda

Pokud vám ve skleníku zůstaly nějaké zbytky rostlin, zlikvidujte je, mohli by se v nich množit škůdci, kteří pak nadělají na úrodě pěknou paseku. Znáte pořekadlo Ve zdravém těle, zdravý duch Totéž platí i pro skleník a půdu v něm. Není potřeba měnit zeminu každý rok, vydrží klidně několik let.
Archiv

Jak udělat záhony ve skleníku

Záhony ve skleníku není nutné oddělovat od okolní půdy. Rozhodnete-li se pod nimi vytvořit betonový podklad, postavíte vlastně velký truhlík a budete muset dávat větší pozor na případné přelití. A dno vyplnit drenáží.
Archiv

Co a kdy sazet do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Jak siroky záhon ve skleníku

Zužující se uličku můžete udělat i snáze než v předchozím případě, záhony lze ohraničit s pomocí prefabrikovaných tvárnic a dřevěných, případně plastových plotovek. Při správném provedení je i tento způsob ohraničení uličky dostatečně odolný a přitom nabízí relativně rychlou možnost demontáže.

Kdy se dává hnůj do skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jak provzdušnit hlínu

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Jak správně sázet rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května. Dřívější výsadba znamená dřívější sběr – a první vlastní rajčata jsou nejcennější.

Čím hnojit ve skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jaký teploměr do skleníku

Infračervený termostat FMHT0–77422 je laserový výrobek třídy 2, který se používá k měření teploty povrchů a objektů a k vyhledávání tepelných úniků podél stěn, profilů, kabelů atd. Teploměr a vlhkoměr vhodný pro všechny typy skleníků. Představený kolíkový teploměr je senzační nepostradatelnou pomůckou do každé kuchyně.

Jaký je nejlepší hnůj do skleníku

Živiny dodá i granulovaný hnůj, a to, aniž byste museli čekat s výsevem. Ideální je ale sypké organické hnojivo weiki, které obsahuje kompost i fermentovaný slepičí hnůj s vysokým obsahem fosforu pro sladší úrodu. A může přímo k sazeničkám!

Co přidat do hlíny

Zemina by měla tvořit 40 až 60% substrátu a vylehčit ji lze pískem, bude propustnější. Místo písku lze použít perlit a nebo klidně aplikujeme obě složky, ale opatrně. U sukulentů a kaktusů pískem a perlitem nešetříme, u plodové zeleniny naopak.

Jak zlepšit hlínu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Jak zvýšit vlhkost ve skleníku

Nejlepším způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je použití zvlhčovačů vzduchuzvlhčovačů vzduchu. Můžeme použít jak klasické, keramické zvlhčovačezvlhčovače, které jsou zavěšeny na radiátorech, tak elektronické zvlhčovače.

Čím hnojit rajčata ve skleníku

Hnojit a hnojit

Potřebují dostatek dusíku a všech živin. V této době je vhodné použít kvalitní kompost a hnojivo 10-10-10 NPK. Jakmile rostlina vstoupí do fáze kvetení a plodů, musí zahradníci přejít na hnojiva s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem draslíku, který je potřebný pro silné plodenství.

Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy.

Kdy můžu dát rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak měřit teplotu ve skleníku

Ideálním řešením je kombinovaný měřič thermo-hygrometr, teploměr a vlhkoměr v jednom.

Jakou hlínu potřebují

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak rozbít hroudy hlíny

Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.

Jak hluboko koření rajčata

Na výsadbu do volné půdy je čas, když odezní jarní mrazíky (zhruba ve druhé polovině května). Rostliny není nutné sázet příliš hluboko, kořenový bal by se neměl při výsadbě dostat hlouběji než 10 cm, protože v době výsadby je ještě zem nevyhřátá a studená.

Jak hluboko se sází rajčata

Předem připravené rostliny sázíme spíše hlouběji a zahrneme i spodní část stonku. Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém.

Co a kdy sázet do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.