Jakou míru má cejn?

Jak chytit cejna

Většinou funguje chytání na okraji krmného místa nebo změna nástrahy. Pokud berou malí cejni, volím selektivnější nástrahu – dvě zrnka kukuřice, chomáč červů, větší hnojní žížalu. Pokud místo cejnů chytám kapry, zkouším chytat na rohlík. Jakmile začnou brát větší cejni, přikrmuji kukuřicí nebo peletami.

Jak poznat cejna

barva těla – cejn velký je zbarvený do tmavší, šedé, zatím, co cejnek malý, je vždy stříbrný barva ploutví – asi nejtypičtější znak, zatím, co cejn velký je má zbarvené stejně, jako celé tělo, cejnek malý má prsní ploutve, ale i další párové ploutve, zbarvené do oranžova, někdy do červena.

Jak dlouho se tře cejn

Pohlavně cejn dospívá ve stáří 2–11 let, v průměru zřejmě asi ve 4. roce života. Samice může mít 30000–350000 jiker, průměrně kolem 100000 jiker.

Co to je cejn

Cejn (Abramis) je rod ryb z čeledi kaprovití. Typickým znakem je vysoké, z boků silně zploštělé tělo. Obývají stojaté nebo mírně tekoucí vody s vysokým obsahem organických látek.

Kde žije cejn

Abramis brama (Linnaeus, 1758)

Cejn velký je jednou z našich nejběžnějších ryb. Jedná se o přizpůsobivý druh žijící v hejnech a obývající většinu našich stojatých nebo mírně tekoucích vod, zejména v níže položených oblastech.

Jak udělat cejna

Filety cejna osolíme a potřeme chilli pastou a bohatě posypeme kmínem. Předehřejeme troubu a na plech si dáme olejem potřený pečící papír a na něj položíme oba filety. Jeden kůží nahoru a jeden kůží dolů. Dáme do trouby a pomalu pečeme úplně do lahodného křupava.

Jak vypadá cejn

Cejn velký má vysoké, z boků silně zploštělé tělo. Hlava je v poměru k tělu malá. Ploutve jsou tmavé, dlouhé a špičaté. Hřbet je zbarven až do černa, boky šedožluté až zlatavé, břicho je světlé.

Jak na velké cejny

Plavačkový prut na velké cejny by měl mít délku 3,5 – 4,5 metrů s jemnou pružnou špičkou. K němu automaticky patří menší smekací naviják s jemnou brzdou a širší cívkou, naplněnou vlascem.

Čím se živí cejn

Potravu cejna tvoří především drobní živočichové ukrývající se v bahnitých nánosech (nitěnky, patentky,…) a také zbytky odumřelých organismů (detrit). V letním období se hejna cejnů často pohybují ve vodním sloupci a pak může tvořit značnou část jejich potravy plankton.

Jak rychle roste cejn

Velmi pomalu roste v nádržích, kde se přemnoží. Jeho růst dosahuje v prvním roce života 4-9 cm, ve druhém roce 7-14 cm, ve třetím roce 10-18 cm, ve čtvrtém roce 12-24 cm, v pátém roce 13-29 cm, v šestém roce 15-34 cm, v sedmém roce 16-36 cm, v osmém roce 18-38 cm, v devátém roce 19-41 cm, v desátém roce 21-43 cm.

Kdy je hájený cejn

Cejn velký – tuto rybu lze lovit po celý rok, nejlépe však bere od dubna do září. Ukázalo se, že pro jejich lov je nejlepší teplé počasí a dusno.

Jak chutná cejn

Maso cejnů je dost tučné, přesto poměrně chutné. Má větší množství kostí a proto nepatří v českých kuchyních mezi nejoblíbenější ryby. Maso cejna skvěle chutná uzené a s oblibou se z něho dělají zavináče.

Jak očistit cejna

Cejna vykucháme, očistíme od šupin a uřízneme opatrně dva filety, kde ale ponecháme žeberní kosti. Odřízneme ploutve a ještě opětovně dočistíme. Filety cejna osolíme a potřeme chilli pastou a bohatě posypeme kmínem.

Jak připravit cejna

Maso z velkých cejnů je tučné a přímo ideální například na uzení. Další možností je uvařit a rozemlít maso z cejnů na masovém strojku i se svalovými kůstkami, to lze pak použít na karbanátky, či krokety. Usmažíme-li krokety či karbanátky z cejnů a naložíme je do nálevu, vzniknou nám pak skvělé pečenáče.

Jakou míru má plotice

Pouze břišní ploutve a někdy i řitní ploutev bývají zbarvené do červena. Dorůstá obvykle do délky 15-30 cm a hmotnosti 0,25–0,30 kg. Největší exempláře mohou měřit až 45 cm a vážit kolem 1,5 kg. Typickým znakem perlína jsou sytě červené ploutve, díky čemuž si vysloužil přezdívky jako červenopeřice, červenka atd.

Kde žije tuňák

Tuňák obecný (modroploutvý): Jedná se o rybu, která žije v Atlantském oceánu, Středozemním moři a v Černém moři. V Japonsku je tato ryba chována ve speciálních chovech. Tuňák obecný může dorůstat i přes 2,5 metru délky a vážit více jak 250 kilo.

Kdy se třou Cejni

cejn velký – samice mohou mít až 900 tisíc jiker, výtěr probíhá v pobřežních partiích na vodní rostlinstvo. Při dobrých klimatických podmínkách může být výtěr započat již v dubnu.

Jak se zapisuje cejn

Jako např. 2ks a následně sčítat hmotnost, případně cm. Chytnu-li v ten stejný den další rybu, kterou si hodlám ponechat, řekněme-li cejna, tak musím do úlovkového lístku (do nového řádku) znovu zapsat datum, revír (případně podrevír) a do kolonky druh napíši cejn.

Co udělat s cejnů

Maso z velkých cejnů je tučné a přímo ideální například na uzení. Další možností je uvařit a rozemlít maso z cejnů na masovém strojku i se svalovými kůstkami, to lze pak použít na karbanátky, či krokety. Usmažíme-li krokety či karbanátky z cejnů a naložíme je do nálevu, vzniknou nám pak skvělé pečenáče.

Jak naložit cejny

Cejny vykucháme, uřízneme hlavu a ocas a oškrabeme šupiny. Rybu podélně rozpůlíme, aby nám vznikly dvě půlky. Oškrabané půlky ze všech cejnů obalíme v soli a dáme odležet do lednice v uzavřené nádobě na 2 dny. Poté ryby od soli pořádně opláchneme.

Kde se vyskytuje losos

Losos obecný se vyskytuje v oblasti Atlantského oceánu od příbřežních vod až po oblast Bílého moře vymezenou 37° až 72° severní šířky a 77° západní délky až 61° východní délky. Vyhledává chladnější vody o teplotě od 2 do 9 °C a hloubce 0–210 metrů pod mořskou hladinou.

Kde žijí štiky

Není příliš náročná ohledně typu vod, obsazuje všechna vodní prostředí s dostatkem kořisti. Od pstruhových bystřin, rybníků, řek až po přehradní nádrže. Ideálním prostředím jsou velké čerstvě napuštěné nádrže – vodní nádrž Lipno byla několik let po svém napuštění nejbohatším lovištěm štik v Evropě.

Jak chutná tuňák

Nejlepší a zároveň nejtučnější maso (závisí na druhu) se získává z břišní části a říká se mu toro. Chuť jeho šťavnatého masa má oříškový nádech a připomíná svým obsahem hovězí maso. Není skoro cítit. Je bohatý na hořčík, zinek, selen, fosfor, železo, draslík, jód, vitamíny E, A, B, C a D.

Co se hodí k tuňákovi

Roman Paulus ho servíruje s zeleným chřestem a rajčatovou salsou nebo s osvěžujícím cizrnovým salátem. Hodit se k němu bude i holandská omáčka a vyzkoušet můžete i variantu s paprikami, olivami a špenátem nebo cuketou. Překvapí a potěší nasládlá kombinace grilovaného tuňáka s kuskusem, ananasem a červenou řepou.

Která ryba se umělé vytírá

Z těchto i dalších důvodů je pro zachování populace a zvýšení produktivity chovu některých druhů ryb zaveden poloumělý a umělý způsob výtěru. Jedná se zejména o kapra, štiku, candáta, sumce, amura, tolstolobika, veškeré české lososovité ryby, včetně zajímavých introdukovaných – např.