Jakou Nastrahu na sumce?

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Jak nastražit pelety na sumce

Jak chytat sumce na plovoucí pelety Ideální je peletu nastražit klasicky na vlas pod velký háček (stejně jako na kapry).
Archiv

Jak velkou rybku na sumce

A jakou volíme velikost rybek Velikost nástražních rybek pro cílený lov štik je od 8 do 12 (15) cm, velikost pro chytání sumců je pak od 15 cm do 35 (40 cm). Pokud je rybka moc malá, pak ji spíše vezme štika něž sumec, ovšem na velké rybky je zase méně záběrů, tedy většinou.
Archiv

Jak nastražit Rousnici na sumce

Na háček se rousnice nastraží do chomáče, jedna je málo. Podle velikosti háčku vezmete třeba 5 i více rousnic a každou z nich několikrát napíchnete. Konečky musí být ale volné a hýbat se ve vodě.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Jak nastražit pelety

Jednoduše přivážete na vlas za kovový kroužek, poté provlečete jehlou peletu a protáhnete středem gumičku a následně zajistíte klasickou zarážkou (nebo ještě lépe zarážkou určenou přímo na pelety). Takto nastražená peleta velmi dobře drží a nemá šanci sjet k háčku.

Jak napíchnout rybu na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Jak na lov sumců

Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra). Pro chytání sumce ze břehu potřebujete prut v délce 2,4 – 2,7 metru. Někdo má rád i delší pruty kolem tří metrů, takový klacek v sumcovém kalibru už dokáže prověřit vaši fyzickou kondici.

Jak Napichovat Rousnice

Většina rybářů napichuje dendrobeny, rousnice, ale i další druhy žížal jednoduše, klasicky na háček a to buď tak, že žížala kopíruje tělo háčku, nebo je napíchnutá například jako harmonika. Ovšem pokud nepoužíváme háčky s drobnými protihroty na ramínku, často o žížalu přijdeme, protože se dokáže z háčku sami vysoukat.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak chytit sumce

Pokud se hladina vody zvýšila a voda v řece je kalná, pak lze chytit sumce, na zaplavených loukách, v křovinách stojících ve vodě, na soutoku malých potoků a říček. Faktem je, že zvýšený stav vody přináší mnoho potravy v podobě spláchnutých červů, myši a dalších živočichů.

Jak dát peletu na háček

Zkuste gumová kolečka a roztahovač kroužků. Jde o pomůcku, s kterou snadno navléknete silikonový kroužek na peletu. Stlačením kleští v jedné ruce se ramínka společně s navlečeným kroužkem roztáhnou a je možné snadno do kroužku vložit peletu. Díky kroužku lze pak peletu jednoduše nastražit na háček.

Jak navázat pelety

Pelety na chytání ryb mají v sobě většinou vyvrtanou dírku, pelety vnadicí tuto dírku nemají. Na trhu jsou pak k dostání ještě peletky s provázkem, ty jsou také určeny na háček. Ovšem i tak ty větší lze použít jako nástrahu a to díky gumičkám, díky kterým je můžeme zajistit na háček podobně jako boilie koule.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Kdy se třou sumci

Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).

Na co všechno se dají chytat ryby

ChlébChlebové kuličky – skořicové – připravené k sušeníKoláž – pelety z toustů pomocí umělohmotné injekční stříkačky.Napařený – lisovaný rohlík – hotové vykrájené boilies.Kroupy v misce – vařenéBrambory – uvařené – skvělé na kaprovité ryby.Kostky tvrdého sýru.

Jak nastražit Rousnice

nastražení do tzv. uzlíku – nejběžnější způsob nastražení, kdy rousnici umístíme na háček několikerým propíchnutím, takže nám vytvoří kolem háčku „masité klubko“. Špičku háčku můžeme nechat schovanou v žížale, nebo ji necháme volnou. Takto můžeme nastražit žížalu celou, její část i třeba dvě menší rousnice.

Jak vytáhnout sumce z vody

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Jak začít chytat sumce

Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.

Jak daleko má být boilies od háčku

Pokud máme paušalizovat, nejčastěji používáme vzdálenost nástrahy od háčku v rozmezí 1,5 – 3cm, kdy jsme v určitých případech zaznamenali perfektní výsledky i s vlasem dlouhým 5-10cm. Velice však záleží na konkrétních podmínkách a náladě kaprů.

Jak se chytá na pelety

Jednoduše navlékneme peletu na kroužek a propíchnutím předvrtané dirky ji připevníme na háček, který jsme dosud používali. Kroužky se prodávají v několika velikostech a nastražení je otázkou pár vteřin. Výhoda je, že kroužek používáme tak dlouho, dokud neutrhneme háček či montáž.

Jak navázat na sumce

Pletenku protáhneme očkem háčku, pod háčkem vytvoříme smyčku dlouhou 10 až 15 cm, konec s uzlíkem umístíme hned u očka háčku. Provedeme klasické omoty směrem ke špičce, stačí 7 až 8 omotů, dalšími dvěma se pak vrátíme zpět k očku, zezadu provlékneme a dotáhneme.

Jak navázat bójku na sumce

Přesný postup: Jak správně navázat bojku na sumceVyberte správnou bojku.Připravte si vlasec a háček.Navážete bojku na vlasec.Připravte si váhu a přípojku.Upevněte háček.Navlékněte sáček s nástrahou na háček.Spustte sestavu do vody.

Kdy je nejlepší chytat sumce

Konec srpna a začátek září považuji v tuzemsku za jedny z nejlepších měsíců pro lov sumců a často se podaří i opravdu veliká ryba. V průběhu října se frekvence záběrů snižuje, přesto však má ještě smysl k vodě vyrazit.