Jakou ocel na nůž?

Z jaké oceli vyrobit nůž

Zcela nejčastěji používanou je nožířská ocel 50100. Často se používá taktéž ocel 52100, což je rovněž vysokouhlíková ocel, která však má nízký obsah Mn a Cr. Další běžným vysokouhlíkovým materiálem je ocel 1095. Je kalená ve vodě a má tvrdost do 66 HRC.
Archiv

Co je ocel D2

Ocel D2 je zápustková ocel pro kování za studena s vysokou odolností proti opotřebení díky vysokému obsahu uhlíku a chromu, který umožňuje vznik velkých karbidů chromu. S velikostí karbidů naopak klesá obrobitelnost a brousitelnost.

Co je to uhlíková ocel

Uhlíková ocel bývá často zaměňována s pojmem nerezová ocel. Jedná se ale o dva druhy oceli s různým procentuálním zastoupením chromu, uhlíku a dalších prvků. Spojuje je ovšem vysoká odolnost vůči korozi, proto je uhlíková ocel stejně jako nerez velmi často užívána v průmyslu.

Co je to Elmax

ELMAX – je třetí generace ocelí získaných technologií pseudopráškové metalurgie. Jedná se o nerezový materiál s mimořádně jemným zrnem, které se odvíjí od velmi jemného ocelového prášku, který je výchozí surovinou před tvářecím slinováním.

Čím napustit rukojeť nože

* Rukojeti přílišnou údržbu nepotřebují, sádlo jim však prospívá. Dřevěné lze napustit voskem.

Jakou tvrdost nože

Ideální tvrdost nožů je: kvalitních kuchyňských nožů by měla být v rozmezí 52 až 56 HRC. japonské nože z damascénské oceli mají přes 60 HRC. moderní nožířské oceli dosahují i 64 až 68 HRC.

Jaký je rozdíl mezi surovým železem a oceli

Surové železo se získává z oxidické železné rudy tavením. Naproti tomu ocel je umělou slitinou železa a uhlíku (a dalších prvků), jakož i litiny a surového železa.

Co je nízkouhlíková ocel

Nízkouhlíková ocel je druh uhlíkové oceli, jejíž obsah uhlíku je nižší než 0,25 %. Ju Feng drží zásoby nízkouhlíkové oceli, aby uspokojil okamžité potřeby zákazníků. Nízkouhlíková ocel má obsah uhlíku menší než 0,25 %. Také se jí říká měkká ocel pro její nízkou pevnost, nízkou tvrdost a měkkost.

Z jakého dřeva vyrobit rukojeť nože

Nejčastějšími druhy dřeva, které se používají jako materiály na výrobu rukojetí kuchyňských nožů, jsou buk, dub, bříza nebo ořech. Setkat se můžeme i s exotickými dřevy, jako jsou eben nebo palisandr. Vhodným dřevem na padnoucí rukojeť je i dřevo z olivovníku, které můžeme najít na nožích z řady Wüsthof Amici.

Jak napustit dřevo olejem

Olej nanášejte nejlépe štětcem, popř. válečkem, houbičkou nebo hadříkem. Po uplynutí alespoň jedné hodiny od aplikace setřete přebytečný olej (či směs) savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Po více než 1 dni aplikujte další nátěr.

Jak vybrat kvalitní kuchyňský nůž

Pár tipů pro výběr kuchyňského nožePrvním kritériem pro výběr nože je účel jeho využití.Kuchyňský nůž vám bude sloužit několik let.V případě nákupu nožů je dobré spoléhat se na osvědčenou značku.Kvalitní nůž poznáte především podle jeho precizního zpracování, ostré a pevné čepele a do ruky dobře padnoucí rukojeti.

Z jaké oceli je pilník

Na výrobu pilníků se používá tvrdá nástrojová ocel třídy 19, nebo nástrojová chromová ocel rovněž třídy 19. Pracovní část pilníku se též nazývá tělo pilníku, čepel nebo činná část pilníku.

Jak rozeznat litinu od železa

V porovnání s kovaným železem nebo ocelí je litina křehká, tvrdá a netvářitelná. Nelze ji ohýbat, natahovat ani kovat. Kvůli její malé pevnosti v tahu dochází před ohnutím nebo deformací k prasknutí. Má však dobrou pevnost v tlaku a před rozmachem ocelářství počátkem 20.

Co je pevnější než ocel

Čeští vědci odahlují tajemství nejpevnějšího známého materiálu na světě. Představte si třeba desku o síle jednoho milimetr, která je ale přitom 200krát pevnější než ocel. Takové vlastnosti má grafen.

Co je to Legovani

Legování (z lat. ligare „spojovat“, „svazovat“ a odvozeného něm. legieren) je metalurgický postup zlepšování vlastností kovu či slitiny kovů příměsí dalších látek, tzv. legovacích prvků čili legur.

Co to je střenka nože

Popis: Jeden kus broušené kosti půlkulatého tvaru. Slouží k výrobě střenek pro nůž, ale nalezne využití i k další výrobě, nebo k obložení nástrojů. Střenky jsou ze spodní strany hladké a z horní vypouklé, takže vyrobený nůž dobře sedí v ruce.

Čím penetrovat dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.

Jak ošetřit dřevo proti vlhkosti

Impregnace na dřevo může být efektivní ochranou před vlhkostí, škůdci i plísněmi. Existuje však mnohem více možností, jak tyto povrchy chránit. Použít lze různé lazury, nátěry, vosky, oleje i krycí barvy.

Jak poznat kvalitní nůž

Netupí se a drží ostří

Ostří čepele musí být kvalitní, respektive nesmí vyžadovat časté broušení. Pokud se kvalitní a dražší nože musí brousit, tak je dobré používat k tomu kámen nebo ocílku, a nikoli mechanické brousky, které vytvářejí na okraji otřepy. S kvalitou kovu souvisí odolnost čepele proti korozi.

Jaké jsou kvalitní nože

Mezi jedny z nejkvalitnějších patří nože Wüsthof, Victorinox nebo IVO. Kvalitu vám zaručí také značka Zwilling, Hendi, Giesser, Tescoma nebo třeba Fiskars.

Z jakého materiálu je pilník

Hrubost pilníků je důležitá

Materiál Hrubý pilník Jemný pilník
ocel velmi dobrý velmi dobrý
litina velmi dobrý dobrý
měď dobrý možný
mosaz dobrý možný

Jak správně pilovat kov

Předně je třeba mít pilový list správně upnutý v rámu. Nesmí „plandat,“ prohýbat se a zuby musí směřovat od rukojeti. Pila řeže pouze při tahu směrem vpřed, takže při zpětném tahu zbytečně netlačte. Jestliže se pila na počátku řezu zakousne a pak už projíždí hladce, je třeba zvolit na obráběný materiál hrubší ozubení.

Jaký je rozdíl mezi litinou a oceli

Litina je slitina železa s uhlíkem. Uhlíku obsahuje více než 2,14 % podle binárního diagramu železo-uhlík. Při obsazích uhlíku nižších než 2,14 % se hovoří o ocelích.

Jaký kov zelená

Rezavě hnědá vrstva korozních produktů obvykle naznačuje, že se jedná o slitinu železa (uhlíková ocel nebol litina), zelená barva povrchu jasně ukazuje na měď a její slitiny. Bílé korozní produkty můžeme nalézt na zinku, hořčíku, hliníku, cínu, olova slitinách těchto kovů.

Jak velký nůž mohu nosit

Povolené je držení jednoručně otevíratelných nožů, nožů s pevnou čepelí nad 12 cm a předmětů, které jsou klasifikovány jako zbraně – to jsou bajonety, dýky, šavle, meče, ale i teleskopické obušky. Tyto předměty však musí být přemístěny v uzamčené (nikoliv pouze uzavřené) schránce.