Jakou omítku na vepřovice?

Jak nahodit vepřovice

Na cementovou maltu (jinak řečeno beton či potěr ) ZAPOMEŇTE! Je velmi reálný předpoklad,že vepřovice nemá vodorovnou hydroizolaci a popužítím cementové malty byste si založili na problém . Jedině max vapennocementová ale velmi málo cementu spíše jen vápno. Pokud použijete rabitz bude jen lépe,ale není to podmínkou!

Jakou omítku dát na Kotovici

K povrchové úpravě zdiva z nepálených cihel (vepřovice, kotovice) je určena jílová omítka, schopná pružně vyrovnávat značné objemové změny při vysychání a bobtnání těchto cihel. Jílovou omítku lze připravit na staveništi namícháním z kopaného jílu, případně z prodávaného práškového bentonitu a kopaného písku.
Archiv

Jak využít vepřovice

Sušené nepálené cihly, kterým se lidově říkalo vepříky, vepřovice, truplovice, koťáry, kotovice atd., se připravovaly z odleželé hlíny a používaly se především na stavbu nosných, obvodových i nenosných stěn. Na obvodová zdiva se používaly také tzv. války, tedy ručně tvarované válečky z hlíny a slámy.
Archiv

Jak se dělá hliněná omítka

Omítka se nanáší na podklad velkým nerezovým nebo novodurovým hladítkem. Po lehkém zavadnutí se povrch stočí filcovým nebo pěnovým hladítkem za současného vlhčení vodou pomocí rozprašovače (pozor na vyplavování jemných částic z omítky). Hliněnou jemnou omítku lze ponechat bez dodatečné povrchové úpravy.

Jak zpevnit omítku

Dnes je nejčastějším podpůrným prvkem perlinka a nebo chemické adhezní můstky. Ovšem i nadále lze sáhnout po starých, tradičních metodách a nic nepokazíme, v případě pouhých oprav starých omítek je to navíc nezbytné a při renovacích památkově chráněných budov také. Přitom tím uctíme řemeslný um předků.

Kdy se používá perlinka

Perlinka je laminovaná sklo-vláknitá mřížková armovací umělá tkanina. Je určená ke zpevnění nových ale i starých omítek, stavebních lepidel nebo stěrkových hmot. Perlinkou vyztužené povrchy nepraskají a mají větší pružnost a pevnost. Je určena k vnitřnímu i vnějšímu použití.

Jak Omitnout Kotovici

Řešení je několik. Buď přistavíte před kotovici s patřičnou mezerou kantku a nebo vytvoříte provětrávací konstrukci. Kotvěte ji moždinami od Fischera. Vyrábí kotvíci prvky pro takto nestabilní materiály.

Jak správně nahodit zeď

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Na co pouzit stare cihly

Starými cihlami je též vhodné například obložit místo, kde budou stát krbová kamna, stanou se pohlednou součástí krbu vnitřního i venkovního, udírny a jiné podobné stavby, postavíme z nich zídky, zdi či ploty, ale též vydláždíme dvorek či pěšinu. Ze starých cihel postavíte působivou letní venkovní kuchyni a podobně.

Jak poznat Vepřovici

Vepřovice, též vepříky nebo kotovice, v mnoha jazycích světa nazývané adobe, jsou cihly z nepálené hlíny a také se oběma těmito názvy označují stavby z tohoto materiálu.

Jak Namichat Hlinenou Omitku

Místo jílového nátěru lze použít i hliněný špric. Jíl smícháme s pískem 1:2 a naředíme vodou tak, aby se nám dobře pracovalo, a na stěně, či stropu, po špricování něco zbylo. Můžeme si k tomuto účelu koupit ruční omítačku "čerta", nebo nahazovat ručně zednickou lžící či fankou.

Jak dlouho schne Špric

Před další prací musí zejména špric plně zaschnout což trvá zhruba 3 dny.

Jak vyhladit starou omítku

Pokud se chystáte opravit omítky ve vašem domě, máte na výběr ze dvou možností. Buď starou omítku kompletně osekáte a na zdivo nahodíte omítkou novou, nebo omítku nanesete přímo na původní omítku. Způsob opravy „nová omítka na starou omítku“ totiž není nic výjimečného.

Jakou omítku na stary dům

Druhy omítek a jakou zvolit

Na rekonstrukci starých objektů je vhodná omítka vápenná, odolná proti vlhkosti. Naopak sádrová omítka není vhodná do místností se zvýšenou vlhkostí. Podle konečné úpravy povrchu pak můžete vybírat mezi omítkou hladkou, škrábanou, leštěnou, jemnou, broušenou či stříkanou.

Proč se dává perlinka

Perlinka je laminovaná sklo-vláknitá mřížková armovací umělá tkanina. Je určená ke zpevnění nových ale i starých omítek, stavebních lepidel nebo stěrkových hmot. Perlinkou vyztužené povrchy nepraskají a mají větší pružnost a pevnost. Je určena k vnitřnímu i vnějšímu použití.

Jak správně natáhnout perlinku

TIP: Perlinka se dá řezat obyčejným odlamovacím nožem, profily s hliníkem přestříhnete nůžkami na plech. Dobře rozmíchané lepidlo naneste zednickou lžíci na hladítko a pak ho rozetřete do rohů. Postupuje se odspodu směrem nahoru. Profil s perlinkou pak zatlačte do lepidla a uhlaďte.

Jak nahodit omítku

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Čím natřít cementovou omítku

Disperzní silikátové barvy jsou vhodné speciálně pro minerální podklady, jako např. vápenné a cementové omítky, cihly a vápenatý pískovec. Nabízí mimo jiné přirozenou ochranu proti řasám s houbám a propůjčují zdivu vyšší prodyšnost. Disperzní fasádní barvy mají dobrou přilnavost a širokou škálu využití.

Čím srovnat zeď

Jak jinak můžeme zdi vyrovnat

Můžeme použít klasické obkladačky nebo celé panely, které na plochu zdí připevníme. Elegantní řešení, ale spíš jenom pro optické vyrovnání, jsou plastické tapety nebo plastické barvy na zdi. Plasticita může být přímo hmatatelná nebo jenom optická.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak poznat pálenou cihlu

Kdysi dávno se vyráběly pálené, velmi kvalitní cihly. Poznáte je podle velmi vysoké pevnosti a jakési zvonivosti. Navíc mívají vyraženo číslo. Pokud ale máte doma staré nepálené cihly, je lepší je rovnou odvézt do sběrného dvora.

Jak očistit starou cihlovou zeď

Pokud bydlíte ve starém cihlovém domě a chcete cihlovou zeď přiznat, citlivě odstraňte omítku – ručně a poté vyškrábněte spáry, obvykle je zapotřebí to udělat až do hloubky 4 cm. Na zdění použijte kvalitní pytlovanou maltu, případně přípravek Multibat plus, který využijete i pro běžné zdění a nahazování.

Co je to Kotovice

Vepřovice, též vepříky nebo kotovice, v mnoha jazycích světa nazývané adobe, jsou cihly z nepálené hlíny a také se oběma těmito názvy označují stavby z tohoto materiálu. Na Moravě – v její bývalé německé části – se dodnes udržela zkomolenina kotovice z německého slova Kotziegel = cihla z bláta.

Jaké cihly

Pálená cihla je klasikou

Základními materiály pro výrobu pálených cihel je hlína, částečně jíl, písek a šamot. Děrované cihly slouží pro snížení hmotnosti a lepší tepelnou izolaci. Příčně děrované cihly (děrování svisle ke styčné ploše) lze použít jako únosnou vrstvu.

Jak pracovat s Omitniky

Omítníky se na stěnu připevňují v osové vzdálenosti 1,2 -1,5 metru (dle délky srovnávací latě). V ploše stěny se aplikuje potřebný počet omítníků, které se mezi sebou vyrovnají (dokud nezatuhne malta, je možné omítníky rovnat). Jakmile malta zatvrdne, může se začít s omítáním stěny.