Jakou půdu potřebuje broskev?

Kde pěstovat broskve

Broskvoně ve výsadbě preferuje chráněné světlé, slunné stanoviště. Broskvoně lze dobře pěstovat na různých půdách za předpokladu, že jsou dobře odvodněné, a v některých oblastech správně zavlažované. Zdá se, že ideální půda pro broskve je hluboká, dobře odvodněná, hlinitopísčitá půda.

Jak se starat o broskev

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Kdy se přesazuje broskev

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Jak hluboko zasadit broskev

Na správném zasazení velmi závisí pozdější vývoj i plodnost stromku. Hluboké zasazení je jednou z příčin špatné plodnosti. Proto má být stromek zasazen tak, aby svým kořenovým krčkem přesahoval asi o 5-6 cm povrch okolní půdy.
Archiv

Jak správně zasadit broskev

Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), zde je ale opravdu nutný správný výběr stanoviště. Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).

Jak dlouho vydrzi broskvoň

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak ořezat broskev

Krátký řez

Na jaře zakracujeme plodné (smíšené) výhony tak, aby po řezu na výhonu zůstalo 7–10 květních pupenů. Vedle plodného výhonu se ponechává kratší náhradní čípek se 2–3 pupeny. Z těch se v následujícím vegetačním období vytvoří plodné letorosty, které nahradí odplozené části, které odstříhneme.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Kdy se sází broskve

„Pozor na výsadbu broskví a meruněk, které jsou velmi choulostivé. Ty vysazujte zásadně během března a dubna. Pokud byste je vysadili během podzimu, nezakořenily by a tím pádem z půdy nemohly čerpat vodu.

Jak daleko od sebe sázet lípy

Sázíme-li stromy jednotlivě a nepředpokládáme-li probírkové hospodaření (tzn. postupné prořeďování porostu prořezávkou), vzdálenosti by měly odpovídat průměru koruny dospělého stromu. U velkých stromů, jako jsou např. duby nebo lípy, můžeme uvažovat o 15-20 m.

Kdy se sbírají broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu. A na stromech se objevují i pevní letní jablka, která v obchodech nekoupíte.

Kdy začne rodit broskev

Broskvoně se v ideálních podmínkách dožívají až 20 let. Průměrná životnost je však pouze kolem 7 let a většina stromů začíná plodit broskve až po třetím roce života/růstu.

Kdy a jak řezat broskve

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Jak hnojit broskev

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Kdy se sází stromy v lese

Ideální dobou pro vysazování stromů a keřů je období vegetačního klidu. Stromy či keře tak mohou veškerou svou sílu soustředit na uchycení se na novém místě. Nejlepší je sázet na jaře (březen, duben) a na podzim (říjen, listopad).

Kdy se Presazuje dub

Doba přesazování

Opadavé stromy přesazujeme v období od půlky října až do nového rašení, ovšem choulostivé druhy pouze na jaře. Důležité je, aby v době přesazování nemrzlo. Jehličnany se přesazují od půlky srpna až do konce listopadu a na jaře od března do půlky května.

Jak dlouho vydrzi Broskvon

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak poznat zralé broskve

Hlavním kritériem rozpoznání sklizňové zralosti broskve je pevnost dužniny. Nepodtrháváme ani broskve na kompotování. Sklízejí se o pouhé dva až čtyři dny dříve než plody k jídlu. Plody na džemy nebo na prokvašení a destilaci necháme mírně přezrát.

Kdy a jak stříhat broskev

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Jak na Kadeřavost broskvoní

Při prvních projevech je nutné provést postřik listů speciálním hnojivem s vysokým obsahem železa. Pravidelnými aplikacemi dojde k doplnění železa do listů. Listy jsou pak opět zelené v plné své síle. Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus).

Jak daleko od sebe sázet smrk

Vzdálenost výsadby

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí.

Jak hluboko sázet žaludy

Vysévat žaludy doporučujeme na jaře (březen, duben), podzimní výsevy jsou ohroženy poškozením myšovitými hlodavci. Žaludy ošetřené fungicidním přípravkem (Dithane M45) vyséváme do připravené půdy, nejlépe do naoraných, nebo zraněných pruhů ve sponu 1 x 0,70 m. Vkládáme dva žaludy do jamky hluboké 2 – 4 cm.

Kdy přesazovat smrky

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Co způsobuje Kadeřavost broskví

Kadeřavost broskvoně je choroba broskvoně způsobená houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans) z podkmene hub Taphrinomycotina. Choroba se projevuje deformací listů broskvoně téměř pravidelně, každoročně, v jarním období. Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení.