Jakou půdu potřebuje kamčatská borůvka?

Jakou odrůdu kamčatské borůvky

Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou 'Amur' a 'Altaj'. První z nich, 'Amur', má tmavé, velké, modrofialové šťavnaté plody harmonické chuti dozrávající koncem května, 'Altaj' s plody středně velkými dozrává v polovině května – pro výrazné borůvkové aroma je tato odrůda hodně oblíbená.
Archiv

Kam zasadit Kamčatskou Borůvku

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Rostou v běžné zahradní zemině. Vyhovuje jim umístění na slunci, stanoviště v polostínu, nebo dokonce ve stínu významně snižuje úrodu. Kamčatské borůvky vyžadují hodně vody, tedy pravidelnou zálivku asi 3x týdně a dostatečné přihnojování. První dávku hnojiva aplikujte brzy zjara.

Jak daleko od sebe sázet kamčatské borůvky

Nejvhodnější pro výsadbu je podzim, lze vysazovat ovšem i na jaře (kontejnerované a dobře prokořeněné rostliny lze bez obav vysadit i v průběhu sezony). Připravíme si jámu o velikosti zhruba 50x50x50cm, na jejíž dno zapracujeme dobře vyzrálý kompost. Vzdálenost mezi keři je vhodná metr a půl až dva metry.
Archiv

Jak daleko od plotu sázet borůvky

Od: Jako živý plot se většinou sázejí vyšší odrůdy, tak nad 180cm, jako např. raná Spartan nebo středně raná Bluejay, Bluecrop, Berkeley, Bonifacy, nebo středně pozdní Herbert, Rubel, či Brigitta. Sázejte je nejméně jeden metr od sebe, ideálně 1,5 metru.

Proč neplodí kamčatská borůvka

Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.

Jak množit Kamčatskou Borůvku

Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením. Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm.

Jak pěstovat borůvky v květináči

Vhodné jsou i samozavlažovací květináče, protože borůvky potřebují vlhko. Ale pozor: kořeny nesmí stát permanentně ve vodě! Je také nutné nechat jim v květináči co nejvíce prostoru – čím více místa, tím více se keře rozrostou a tím více budou plodit.

Jak rozmnožit zimolez kamčatský

Zimolez se dobře rozmnožuje polodřevitými řízky dlouhými asi 10 cm, které řežeme na přelomu července a srpna, případně dřevitými řízky, jež řežeme až v listopadu na délku asi 20 cm. Řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit zimolez hřížení. Výhony ohneme a zasypeme zeminou, aby zakořenily.

Kdy plodí kamčatská borůvka

V našich podmínkách jsou kamčatské borůvky® prvním dozrávajícím ovocem vůbec. I mladé rostliny plodí ještě před jahodami, už od května! Plody obsahují nesmírné množství vitamínu C, což o důvod víc, proč si je pěstovat na vlastní zahrádce. Navíc tyto rostliny nepotřebují speciální podmínky ani kyselou půdu.

Kam zasadit borůvky

Stanoviště volíme spíše slunné, dařit se jim bude i v polostínu, avšak na slunci budou plody vyzrálejší, chuťově aromatičtější, kdežto v polostínu bude úroda menší, a pozdější. Borůvky lze s úspěchem pěstovat i v nádobách na balkonech, terasách apod.

Jak namíchat substrát pro borůvky

Pokud si chceme substrát namíchat sami dáme nejprve asi 5cm vrstvu nevápněného kompostu, tím se postaráme o dostatek živin, na substrát již dáme rašelinu, můžeme do ní ideálně přimíchat pro udržení vlhkosti trochu umělého jílu, neboli bentonitu, případně dřevěných pilin.

Kdy stříhat zimolez kamčatský

Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".

Jak stříhat zimolez kamčatský

Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".

Kdy plodí zimolez kamčatský

Domovinem je Sibiř a poloostrov Kamčatka. Zimolez kamčatský je podobný svými plody kanadské borůvce, na rozdíl od ní je však méně náročný na pěstování a nevyžaduje pro pěstování kyselou půdu. Kvete od dubna do května drobnými květy žlutozelené barvy. Již v květnu dozrávají na rostlině první plody.

Jak daleko od sebe borůvky

Borůvky mají kořeny spíše mělké, proto není potřeba mít jámu příliš hlubokou. Pokud vysazujete více borůvek, je vhodné je sadit vedle sebe do společného řádku (cca. 85cm od sebe) a vytvořit tak jednu společnou jámu. Kořenový bal rostliny v kontejneru při výsadbě nerozbíjejte a zasaďte ji do úrovně terénu.

Kdy vysadit zimolez kamčatský

Dozrává v polovině května, ještě před jahodami, které se po dlouhé roky označovaly jako první sezonní ovoce.Plody zimolezu kamčatského jsou výrazně modré, s voskovým ojíněním, nepravidelného válcovitého tvaru.Jak na správné pěstováníZimolez se může vysazovat celoročně s výjimkou měsíců, kdy je půda promrzlá.

Kdy se sklízí zimolez kamčatský

Zdroj: Shutterstock.comKvěty se na zimolezu kamčatském objevují už od února, plody se obvykle sklízejí v květnu. Koncem července keř začíná opadávat a připravovat se na období klidu.

Jak hluboko zasadit borůvky

A skutečně nepůjde jen o jakési „přisypání rašeliny a hnojiva,“ kanadská borůvka je dlouhověká, plodí nám i přes 20 let. A samozřejmě, že si za tu dobu vytvoří bohatou kořenovou soustavu. Pokud vysazujeme jen jednu nebo dvě rostliny, stačí vykopat jámu o šířce alespoň 80 cm, a hloubce alespoň 40 cm.

Jak hluboko koření borůvka

Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba.

Jak se starat o zimolez

Obecně se dá říci, že zimolezy dobře prospívají na slunných i částečně zastíněných stanovištích. Vyhovuje jim mírně zásaditá vápnitá půda. Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům.

Jak rychle roste zimolez kamčatský

Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.

Co zasadit pod borůvky

Kyselé půdy najdeme obvykle pod jehličnatými stromy. Tam se také daří vřesům, hortenziím, rododendronům i azalkám. Do kyselé půdy můžeme ale bez obav umístit i zajímavější rostliny.

Jaké hnojivo na borůvky

Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.

Jak se množí zimolez kamčatský

Zimolez se dobře rozmnožuje polodřevitými řízky dlouhými asi 10 cm, které řežeme na přelomu července a srpna, případně dřevitými řízky, jež řežeme až v listopadu na délku asi 20 cm. Řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit zimolez hřížení. Výhony ohneme a zasypeme zeminou, aby zakořenily.

Jakou půdu potrebuji borůvky

Borůvkám nejlépe svědčí kyprá hlinitopísčitá půda s velkým obsahem humusu. Substrát připravíme ze stejných dílů rašeliny, písku a kompostu. Hodí se i lesní hrabanka (nejlépe borová, ale jen přídavek, hrabanka není tak kyselá jak borůvka potřebuje).