Jakou plachtu na pergolu?

Jak uchytit plachtu na pergolu

Stínící plachty se uchycují pomocí silných nerezových ok, kterými jednoduše plachtu připevníte ke sloupku, k podbití domu, do dřevěného trámku atp. K uchycení doporučujeme použít nerezový montážní materiál, jako jsou karabiny, řetězy, napínací háky, vruty atd.

Čím pokrýt pergolu

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.
Archiv

Jak zakrýt boky pergoly

Boky pergoly lze ve spodní části opláštit například rákosovou nebo bambusovou plotovou rohoží. Částečnou ochranu proti větru poskytne i dřevěná mříž mezi stojkami pergoly porostlá popínavými rostlinami.

Co na zastřešení pergoly

Nejoblíbenějším produktem jsou trapézové a vlnité polykarbonátové desky. Polykarbonát je pružný materiál bez vnitřní struktury. V čirém provedení je průhledný jako sklo (vyrábí se z něj světlomety automobilů) a na trhu je k dispozici v různých profilech a odstínech.

Jak upevnit sluneční plachtu

Přírodní upevnění

Namísto zabetonovaných tyčí můžete sluneční plachtu napnout i mezi stromy. V takovém případě protáhněte plachetní lano kusem zahradní hadice (co nejvíce tlustostěnné), obmotejte ji okolo kmene (nejlépe nad stabilní vidlicí větví) a opět uvažte bezpečnou dračí smyčku.

Jak upevnit plachtu

Všude tam kde je možné použít opravdu přesný rozměr plachty, poslouží k jejímu kotvení nejlépe silonová šňůra. Je odolná povětrnostním podmínkám a za všech okolností pevná. Při provlečení ocelovými oky po obvodu plachty a následně uchycení za vhodně umístěné háky nebo kolíky je spojení plachty se zemí dokonalé.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Jaké sklo na střechu pergoly

Na zastřešení pergol a přístřešků se nejčastěji používá bezpečnostní sklo ESG (kalené sklo), VSG (bezpečnostní lepené) a polykarbonát.

Jak zastínit terasu

Velmi elegantním a funkčním řešením, jak si zajistit na terase příjemný chládek, jsou stínící plachty. Sluneční plachty jsou nejčastěji vyrobené ze vzdušné a nepromokavé tkaniny, která je určená k ochraně před nebezpečným UV zářením. Vybírat můžete ze spousty designových variant.

Jaký polykarbonát na střechu

Komůrkový polykarbonát je ideální pro tepelně-izolační prosklívání (tedy střechy zimních zahrad, skleníky, pařeniště…). Trapézové desky z polykarbonátu či vlnovky jsou pak zase vhodné na zastřešení pergol, stání pro auta, různých kůlen a přístavků.

Jakou zvolit tloušťku polykarbonátu

Doporučená síla desek:

Dutinkové (komůrkové) desky – pro zastřešení doporučujeme v tloušťce od 10 – 25 mm. Plné polykarbonátové desky – pro zastřešení doporučujeme od 10 mm. Trapézové desky a vlnovky – pro zastřešení doporučujeme od 0,8 mm.

Jak ukotvit plachtu

Všude tam kde je možné použít opravdu přesný rozměr plachty, poslouží k jejímu kotvení nejlépe silonová šňůra. Je odolná povětrnostním podmínkám a za všech okolností pevná. Při provlečení ocelovými oky po obvodu plachty a následně uchycení za vhodně umístěné háky nebo kolíky je spojení plachty se zemí dokonalé.

Jak pripevnit plachtu

Pokud máte na bazénu krycí nebo zimní plachtu nebo bazénový polštář, potřebujete je nějakým způsobem připevnit a zajistit proti větru. Jednou z variant je uchycení gumovým lankem ke kotvícímu prvku, který plachtu udrží. Kotvící prvek sestává ze 3 částí – hmoždinky do dřeva, kotvícího oka a šroubu.

Čím zatížit plachtu

V případě, že po obvodu plachty jsou umístěna oka, je možné plachtu zatížit pomocí PET lahví naplněných vodou, nebo pískem, zavěšených do oka plachty. Jako provizorní zakrytí lze rovněž zvolit folie, které jsou součástí střešního systému.

Jak uchytit slunecni plachtu

Přírodní upevnění

Namísto zabetonovaných tyčí můžete sluneční plachtu napnout i mezi stromy. V takovém případě protáhněte plachetní lano kusem zahradní hadice (co nejvíce tlustostěnné), obmotejte ji okolo kmene (nejlépe nad stabilní vidlicí větví) a opět uvažte bezpečnou dračí smyčku.

Jak silny polykarbonát na pergolu

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m.

Jak silně krokve na pergolu

Zahradní pergola se sklonem krokví 10°. Tesařský spoj stojky s pozednicí na dlab a čep. Tento typ pergoly je určen jako samostatně stojící pergola. Přesah krokví lze upravit tak, aby pergola stále těsně vedle stěny domu, ale nemusela se do stěny domu kotvit.

Jaký materiál na střechu pergoly

Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Jak silný polykarbonát na pergolu

Pro pergoly máme připraveny i desky v šíři 2,1 m; délka až 5 m (tl. 6 mm) nebo dokonce 7 m (tl. 4 mm). Orientačně: pro prosklené pole cca 1 × 1 m a sněhové zatížení do 750 N/m2 je doporučená tl.

Jak zastínit pergolu

Nejvíc se u nás nepoužívá boční markýza, ale venkovní žaluzie. Kromě nich se na zastínění pergoly používají také venkovní rolety, které vás dokáží ochránit nejen před sluncem, ale i před hlukem a únikem tepla. Speciální možností představují screenové rolety, které vám poskytnou ochranu proti teplu.

Jak na stín na zahradě

Když slunce pálí až moc: 6 způsobů, jak snadno zastínit zahraduStromy. Staré dobré stromy jsou tou nejpřirozenější ochranou před sluncem.Stínící plachty. Stínící plachty ze silného plátna jsou moderním doplňkem zahrady, pod kterým si budete připadat jako na plachetnici.Markýzy.Slunečníky.Altány.Pergoly.

Jaký materiál na pergolu

Podlaha pergoly

Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí. Nejoblíbenější typy podlahy: Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.

Jak dlouho vydrží polykarbonát

Kvalitní polykarbonátová deska má životnost minimálně 20-25 let. Deska bez účinné UV stabilizace nemusí vydržet ani rok, protože první krupobití desku nevratně poškodí.

Jak zakrýt střechu plachtou

Volné konce plachty se můžou opět zajistit přibitím, nebo jinak vhodně fixovat. V případě, že po obvodu plachty jsou umístěna oka, je možné plachtu zatížit pomocí PET lahví naplněných vodou, nebo pískem, zavěšených do oka plachty. Jako provizorní zakrytí lze rovněž zvolit folie, které jsou součástí střešního systému.

Jaké trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.