Jakou podobu mají v České republice srážky?

Kde spadne nejvice srážek v ČR

Průměrně nejvíce srážek spadne ročně v lokalitě Bílý potok v Jizerských horách, a to 1705 mm. Oblast leží na návětrné straně hor, a proto je srážkově velmi bohatá. Průměrný roční úhrn srážek v ČR je zhruba 600 – 800 mm.

Kde je nejvic srážek

Nejdeštivější místo v České republice je Bílý Potok na Frýdlantsku, kde spadne 1705 mm ročně. Celorepublikový průměr je přitom 680 mm. Absolutní naměřený rekord drží také Jizerské hory a to osada Jizerka, kde bylo v roce 1926 zaznamenáno 2220 mm srážek.

V čem se měří srážky

Srážky se měří v desetinách mm (platí že 1 mm srážek = 1 litr vody na 1 m2) a zobrazována hodnota je úhrnem srážek za posledních 10 minut.

Co patří mezi atmosférické srážky

K padajícím patří déšť, mrholení, sníh, sněhové krupky, krupky, kroupy a ledové jehličky. Mezi usazené se počítá rosa, jíní, jinovatka, námraza a ledovka.

Kde v ČR je nejtepleji

Nejteplejší místa v Česku jsou jih Jihomoravského kraje a oblasti u břehu Labe od Kolína po Roudnici nad Labem, protože tady je řeka Labe nejníž položená a zároveň okolo nejsou žádné hory, které by mohly klima ochlazovat.

Kde je nejméně srážek v ČR

Nejsušším místem v ČR je dlouhodobě obec Libědice v okrese Chomutov. Průměrně zde ročně spadne pouze 410 mm srážek, přičemž průměrný roční úhrn srážek v celé republice je zrhuba 600 – 800 mm. Oblast leží ve srážkovém stínu Krušných hor.

Kde je nejmene srážek v ČR

Nejsušším místem v ČR je dlouhodobě obec Libědice v okrese Chomutov. Průměrně zde ročně spadne pouze 410 mm srážek, přičemž průměrný roční úhrn srážek v celé republice je zrhuba 600 – 800 mm. Oblast leží ve srážkovém stínu Krušných hor.

Kde je nejtepleji v ČR

Nejteplejší místo Česka je v centru Prahy, může za to hlavně od přírody na české poměry dosti teplé klima + silný efekt tepelného ostrova, průměrná lednová teplota je −0,2 °C a červencová 19,7 °C.

Jak se měří počasí

Teplota vzduchu se měří teploměrem (termometrem), standardně je měřena v meteorologické budce (ve stínu) 2 metry nad zemským povrchem.

Jak funguje srážkoměr

Ombrometr je tvořen válcem s nálevkou, kterou jsou padající srážky sváděny do nádoby uvnitř válce. Úhrn se zjistí přelitím obsahu této nádoby do kalibrovaného odměrného válce. Sníh se zachytává do ombrometru bez nálevky a nechává se roztát. V Česku se používají ombrometry se záchytnou plochou 0,05 m².

Jaké jsou druhy srážek

– Srážky vertikální: déšť, mrznoucí déšť, sníh, kroupy. – Srážky horizontální (usazené, okultní): mlha, rosa, jíní, námraza. – Srážky unášené větrem: Padající srážky, které mají výraznou horizontální složku a smáčejí svisle orientované předměty.

Jak vypada déšť 1mm

Encyklopedie

označení popis
0 slabá není viditelná, lze zjistit pouze dotykem
1 mírná tvoří kapky, které se vzájemn nespojují a nestékají nálevkou srážkoměru, neměřitelné mnžství srážek
2 silná kapky se spojují a stékají nálevkou srážkoměru, vydatnost od 0,1 do 0,2 mm
3 velmi silná vydatnost větší než 0,2 mm

Kdy nejvíc prší v ČR

Nejvíce u nás prší v létě (červen a červenec), nejmíň pak v zimních měsících (leden a únor), a to převážně na horách v podobě sněhových srážek. Ty ocení hlavně lyžaři v Krkonoších, Krušných horách, i na Šumavě.

Kde v ČR nejméně prší

Vůbec nejsušší místo v Mostecké pánvi jsou Libědice, kde naprší jen 410 mm srážek ročně. Nejdeštivější místo je Bílý Potok, kde spadne 1705 mm ročně. Nejdeštivější část roku je léto a nejsušší zima.

Kde je nejvetsi teplo v ČR

Nejvyšší absolutní teplota v České republice byla naměřena 20. srpna 2012 v odpoledních hodinách na meteorologické stanici v Dobřichovicích. Teplota dosáhla +40,4 °C a byla naměřena po sérii tropických dní. Byl tím překonán dosavadní rekord z 27.

Co ovlivňuje počasí v ČR

Nejvíce,celoročně, území ČR ovlivňuje mořská polární vzduchová hmota – v létě přináší vlhké a chladné počasí, v zimě srážky sněhové nebo deštivé a přílivy kontinentálního polárního vzduchu z východu a severovýchodu – v létě přináší suchý a horký vzduch, v zimě mrazy.

Jak se mění teplota a srážky s nadmořskou výškou

S narůstající nadmořskou výškou průměrná roční teplota klesá, teplotní výkyvy se zmenšují a přibývá srážek. Průměrný počet dnů s mrazem je mimo horské oblasti 40 až 160, v horách až 180, těch s celodenním mrazem 30 až 50, v horách až 70.

Jak vypadá srážkoměr

Ombrometr je tvořen válcem s nálevkou, kterou jsou padající srážky sváděny do nádoby uvnitř válce. Úhrn se zjistí přelitím obsahu této nádoby do kalibrovaného odměrného válce. Sníh se zachytává do ombrometru bez nálevky a nechává se roztát. V Česku se používají ombrometry se záchytnou plochou 0,05 m².

Jak si vyrobit srážkoměr

Na lahev nakreslete stupnici v centimetrech. Odříznutý vršek lahve zasuňte dovnitř, vznikne „trychtýř“, kterým bude pěkně stékat i prudký déšť. Pro srážkoměr najděte venku vhodné místo, (balkón, terasa zahrada), aby lahev nepadala, obložte ji většími kameny. Zkuste pak celý měsíc měřit a zapisovat, kolik deště naprší.

Kde vznikají srážky

Kondenzačními jádry bývají mikroskopické částečky kouře, prachu, pylu, ale i ledové krystalky. Srážky proto ochotně vznikají zejména v oblacích, kde se vyskytuje voda i led společně, ideální jsou tedy oblaka, jejichž část je v atmosféře s teplotou nad nulou a jiná část v podnulových teplotách.

Kde v Evropě nejvíce prší

Černohorská Crkvice je nejdeštivějším obydleným místem v Evropě. Průměrný roční úhrn srážek je 4626 mm.

Kdy prší nejvíc

Nejvíce srážek v roce připadá na měsíc červen nebo červenec, nejméně srážek pak na leden nebo únor. Rovnoměrnější rozložení srážek během roku můžeme pozorovat ve vyšších polohách.

Kde nejvíce prší na světě

O tom, kde na světě prší absolutně nejvíc, se vedou spory. Je to buď indické Cherrapunji (místní název Sohra) nebo nedaleký Mawsynram. Podstatné je, že obě místa leží na severovýchodě Indie ve svazovém státě Meghalaya. V poslední době vítězí o pár milimetrů srážek méně známý Mawsynram.

Jaká byla nejnižší teplota v České republice

V obci Litvínovice ležící v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji byla v pondělí 11. února 1929 zaznamenána teplota vzduchu -42,2 °C, což je historicky nejnižší teplota v Česku vůbec.

Co znamená UHRN srážek

Denní úhrn srážek se v ČR měří standardně v 7 h SEČ, přičemž zjištěný údaj za uplynulých 24 h se připisuje předchozímu dni. Úhrn srážek ve zprávě SYNOP vyjadřuje množství spadlých srážek za měřící období 1, 3, 6, 12 nebo 24 hodin. Úhrn srážek se udává v mm (1 mm srážek = 1 l vody na 1 m2), resp. v kg.