Jakou smetanu do Segedínského guláše?

Jakou smetanu do segedínu

Zelí je přirozeně kyselé a zakysaná smetana, která do segedínského guláše patří a která ho zahustí, taktéž. Pokud nemáte rádi jídla s vysokou kyselostí, buď můžete plopláchnout zelí krátce na cedníku pod vodou, nebo vzít obyčejnou smetanu místo zakysané.
ArchivPodobné

Co se dává do Segedínského guláše

Segedínský guláš pochází z města Szeged v Maďarsku. Jeho základem je vepřové maso, kysané bílé zelí a zakysaná smetana. Nejvhodnější maso pro segedín je vepřová plec nebo ramínka.
Archiv

Čím se zahušťuje segedínský guláš

V troše vody dobře rozšleháme 1-2 lžíce hladké mouky a za stálého míchání guláš zahustíme. Necháme pozvolna asi 20 minut provařit. Nakonec vmícháme smetanu a ještě chvíli necháme povařit.

Jak ochutit segedínský guláš

Dochutíme solí, mletým pepřem a tekutinou z kysaného zelí dle chuti. Podáváme s bramborovým nebo houskovým knedlíkem.
Archiv

Jak dlouho se vaří segedínský guláš

Maso osmahneme, osolíme, opepříme, přidáme červenou mletou papriku a ještě krátce osmahneme. Pak ihned přidáme zhruba 4 dl vody a hrnec uzavřeme. Pod tlakem vaříme asi 20 minut.

Jak dlouho vydrží segedínský guláš

Segedínský guláš

Hmotnost porce (g) 300
Trvanlivost (dnů) 60
Skladovat při (°C) 1-5
Doba přípravy (minut) 10
Příloha není v ceně

Jaké koření do Segedinu

Do segetinu dávám masox, mletou papriku, 3 kuličky nového koření, 1-2 bobkové listy, majoránku a 2 stručky česneku- dodá skvělou chuť.

Jak se vaří segedínský guláš

Maso osmahneme, osolíme, opepříme, přidáme červenou mletou papriku a ještě krátce osmahneme. Pak ihned přidáme zhruba 4 dl vody a hrnec uzavřeme. Pod tlakem vaříme asi 20 minut. Do obyčejného hrnce vložíme zelí, přidáme asi 3 dl vody a necháme vařit cca 20 minut.

Odkud je segedínský guláš

Segedínský guláš
Segedínský guláš s knedlíky
Základní informace
Místo původu Maďarsko
multimediální obsah na Commons

Proč Kysne guláš

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou.

Jak dlouho může být guláš v lednici

Guláš chuťově vydrží při 4 stupních Celsia pět dní. Musí být v lednici.

Z jakého masa se dělá segedín

Segedínský guláš se vaří z vepřového masa.

Ve starých receptech se jako sorta masa na segedínský guláš uvádí vepřový bok. Třebaže bůček v současné době už není tak tučný, jako býval, receptury se přeorientovaly na vepřovou plec (ramínko).

Jak dlouho dusit segedín

Maso vykostíme a pokrájíme na větší kostky. Na rozpálený tuk vložíme nadrobno nakrájenou cibuli, osmahneme – asi 10 minut, přidáme maso, popaprikujeme, pokmínujeme a maso zvolna dusíme za častého míchání ve vlastní šťávě. Když šťáva téměř zmizí, podlijeme maso horkou vodou a dusíme do poloměkka zhruba půl hodiny.

Co znamená segedín

Segedínský guláš, lidově někdy zkracováno na segedín, je jeden ze známých druhů gulášů. Název se odvozuje pravděpodobně z maďarského Székely gulyás (sikulský guláš). Vaří se z vepřového masa – libového vykostěného bůčku nebo plecka. Další důležitou surovinou je kysané bílé zelí.

Co dělá barvu guláše

Barvu dělá ta připálená cibulka ( a i zvláštní "plnou" chuť).

Jak dlouho nechat uležet guláš

V ideálním případě nechte guláš 1-2 dny uležet.

Jak dlouho vydrží segedínský guláš v lednici

Segedínský guláš

Hmotnost porce (g) 300
Trvanlivost (dnů) 60
Skladovat při (°C) 1-5
Doba přípravy (minut) 10
Příloha není v ceně

Jak zahustit segedínský guláš bez mouky

Co je potřeba

Do guláše nastrouhejte syrovou bramboru. Škrob z brambory zahustí omáčku a brambora se v guláši po povaření zcela rozpustí. Použít lze také perník.

Jak napravit kyselý guláš

Do guláše se protlak dává, je potřeba ho osmažit, pak ztratí kyselost.

Proč zhořkne guláš

Proč guláš někdy zhořkne Nejspíš nesprávně zacházíte s mletou paprikou. Jakmile opražíte cibuli, odstavte hrnec z ohně, nechte chvíli vychladnout a až poté přidejte papriku. Promíchejte, vyčkejte, dokud ji cibule nenasákne, a potom vraťte na oheň a podlévejte.

Jak zvýraznit chuť guláše

Správná chuť a barva guláše spočívá v osmahnutí masa.

Poté zakryjeme pokličkou a necháme vydusit vlastní šťávu. Čím déle to takto vydržíme, tím lepší a intenzivnější masovou chuť guláš bude mít. Tip: Masovou chuť můžete zvýraznit také přidáním masové kostky.

Čím je nejlepší zahustit guláš

Chleba. Jako skvělé zahušťovadlo, které se do guláše hodí a zahušťuje se jím nejčastěji, je chleba. Výhodou je, že na tuto variantu zužitkujete i již starý ztvrdlý chleba – stačí ho nastrouhat nebo nalámat na malé kousky, přidat do omáčky a nechat rozvařit.

Jaká mouka na zahuštění guláše

Směs vody a hladké mouky! Asi nejrychlejší způsob jak zahustit guláš. Rozmícháte mouku s vodou a postupně za stálého míchání guláše přiléváte dokud není omáčka dostatečně hustá.

Čím zjemnit ostrý guláš

Pálivost guláše zmírníte rozvařenými rajčaty bez slupek nebo přidáním cukru či sladkého kečupu. Sladké totiž velmi dobře dokáže vyrovnat pálivé.

Kdy se dává majoránka do guláše

Když je maso částečně měkké, vydusíme šťávu na tuk. Pak ji zaprášíme moukou, za stálého míchání zasmažíme a podlijeme teplým vývarem. Přidáme utřený česnek, nakrájenou feferonku, majoránku a vše zvolna udusíme. Omáčku pak přecedíme na měkké maso.