Jakou střechu na pergolu?

Jak nejlépe zastřešit pergolu

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.
Archiv

Jak udělat střechu na pergolu

Neprůsvitné střechy

Krytinu pergoly tak můžete sladit třeba s taškami na střeše domu. Levným a pro svépomocnou pokládku snadným řešením jsou asfaltové střešní pásy (např. Onduline Pergola Roof), asfaltový šindel nebo bitumenové vlnité desky, které se přibíjejí na laťový rošt.
Archiv

Jakou střechu na zahradní domek

Doporučujeme zvolit jako finální střešní krytinu asfaltový šindel nebo samolepíci lepenku z modifikovaného pásu. Samolepící lepenka se přilepí k podkladu a navíc se přibije hřebíky lepenáči. Nenasákavá lepenka V13. Jedná se o podkladní krytinu určenou pod asfaltový šindel nebo asfaltovou lepenku.

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.
Archiv

Jaký materiál na střechu pergoly

Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Jaké trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm.Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty.Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Která střešní krytina je nejlevnější

Typy střešní krytiny – jaký je nejlevnější typ krytinyPálené tašky – od 300 Kč za m2.Betonová taška – od 200 Kč za m2 .Vláknocementová krytina – od 200 Kč za m2 .Hliníková střešní krytina – od 230 Kč za m2 .Asfaltový šindel – od 200 Kč za m2 .Bitumenové krytiny – od 180 Kč za m2 .

Jak správně položit lepenku na střechu

Asfaltová střešní krytina je nejčastěji pokládána ve dvou vrstvách – nejprve podkladní asfaltový pás a na něj vrchní finální pás. Podkladní pásy pokládejte rovnoběžně s okapovou hranou nebo kolmo na ni. Od sklonu střech 5° a výše je nutné pokládat pouze kolmo.

Jakou krytinu na malý sklon

Strmá je dobrá

Druh střešní krytiny Minimální sklon střechy
hliníková
plechová
betonová 10°
pálená 12°

Jak zakrýt pergolu

Opláštění pergoly rákosem nebo bambusem

Boky pergoly lze ve spodní části opláštit například rákosovou nebo bambusovou plotovou rohoží. Částečnou ochranu proti větru poskytne i dřevěná mříž mezi stojkami pergoly porostlá popínavými rostlinami.

Jak silny polykarbonát na pergolu

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m.

Jakou zvolit tloušťku polykarbonátu

Doporučená síla desek:

Dutinkové (komůrkové) desky – pro zastřešení doporučujeme v tloušťce od 10 – 25 mm. Plné polykarbonátové desky – pro zastřešení doporučujeme od 10 mm. Trapézové desky a vlnovky – pro zastřešení doporučujeme od 0,8 mm.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Jaký rozměr krokve

Vzdálenost krokví (jalových vazeb) je 0,9 – 1,2 m (rozměr 80/40 mm až 120/160 mm). Přesah krokví může být maximálně 2,5 m. Příčné ztužení zajišťují kleštiny (rozměr 60/80 mm až 120/160 mm), eventuálně ještě vzpěry a rozpěry. Podélné ztužení zajišťují u většiny konstrukčních schémat pásky, tj.

Jak vybrat střechu

Při výběru nejvhodnější typu střešní krytiny hraje sklon důležitou roli. V případě sedlové střechy máte na výběr výrazně větší množství střešních krytin, než v případě střechy ploché. Pálené střešní krytiny mají minimální sklon mezi 20-25 stupňů. Plechové střešní krytiny naopak snesou mnohem více.

Která střešní krytina je nejlepší

Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.

Co se dává pod asfaltové šindele

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.

Jakou lepenku pod šindel

Jako podkladní pásy pod šindele je nutné používat asfaltové pásy, nikdy difúzní nebo jiné plastové fólie. IKO doporučuje používat lehké podkladní pásy, které má i ve své nabídce, z několika důvodů: jsou lehké – nezatěžují střechu.

Co je bezpečný sklon střechy

bezpečný sklon. Zjednodušeně řečeno se jedná o takový úhel střechy, kdy se pod krytinu nedostane volně stékající voda. Hodnota udávaných bezpečných sklonů vychází z mnohaletých zkušeností s daným materiálem. Pro pálenou tašku drážkovou se bezpečný sklon pohybuje v rozmezí 22° až 35°.

Jakou krytinu na střechu

Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.

Jakou plachtu na pergolu

K výrobě plachet na pergoly používáme kvalitní PVC plachty s různou gramáží od významných evropských dodavatelů. Plachty s průhledného crystalu odolají mrazům až do -30°C.

Jak Zastinit bok pergoly

Rolety. K bočnímu zastínění se nejlépe hodí použití rolet. Moderní druhy nejenže brání slunečním paprskům, ale mají rovněž výborné tepelně izolační vlastnosti. Látka je schopna odrazit 80-85% tepla a zajistit tak příjemné klima uvnitř pergoly.

Co dát na střechu přístřešků

Volba zastřešení pergoly by proto měla vycházet už ze samotné její konstrukce. Vzhledem k tomu, že se jedná o lehkou stavbu, neměli byste ji zatížit těžkou krytinou jako například u rodinného domu. Pro tento účel budou tedy vhodnější lehké krytiny jako sklolaminát, polykarbonát, asfaltové či dřevěné šindele nebo plech.

Jak dlouho vydrží polykarbonát

Kvalitní polykarbonátová deska má životnost minimálně 20-25 let. Deska bez účinné UV stabilizace nemusí vydržet ani rok, protože první krupobití desku nevratně poškodí.