Jakou stranou davat Nopovou fólii?

Na co se pouziva Nopová fólie

Základním principem funkce nopové fólie je oddělení stavby od vlhkého okolního prostředí. Nopy zajišťují vytvoření plošného drenážního systému. Nopovou fólii je možno rovněž použít jako náhradu izolační přizdívky při ochraně hlavní hydroizolační vrstvy.

Jak ukotvit Nopovou fólii

Při špatném výběru nopové fólie vám proti roztržení nepomohou žádné kotvící prvky. Vaše práce by tak mohla přijít velmi rychle nazmar. Pro kotvení nopové fólie se používají ukončovací lišty, které se ke stěně upevňují za pomoci hřebů s ucpávkou, tato ucpávka je nutná, aby v místě narušení nopové fólie nepronikala voda.
Archiv

Co na zasypání drenážní trubky

Do výkopu se zpravidla naváží malá vrstva štěrku menší frakce, na kterou se umísťuje geotextilie. Až poté se do výkopu ukládají drenážní trubky. V dalším kroku se překryjí geotextilií, zasypou štěrkem, a nakonec několika vrstvami zeminy.

Jakou fólii do vyvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.
Archiv

Jak připevnit ukončovací listu

Ukončovací lišta se používá pro ukončení nopové fólie, která je vytažena na úroveň terénu. Lišta se připevňuje do každého otvoru (o průměru 4 mm po 15 cm) pomocí vhodných vrutů nebo hmoždinek podle vlastností materiálu podkladu. Napojení jednotlivých lišt se provádí překrytím o 10-15 cm (obvykle 1x rozteč mezi otvory).

Jaký průměr drenážní trubky

Drenážní trubka musí mít minimální plochu pro pojímání vody 80 cm/m. Velikost této plochy je rozhodující pro výkonnost a bezpečnost i při větším přívalu vody. Minimální dimenze potrubí pro návrh je DN100. Kontrolní šachty jsou navrhovány min.

Jakou geotextilii na drenáž

Při budování základů (jako separační geotextilii) můžete použít geotextilii o hmotnosti 300 g/m2, kterou můžete použít také při budování drenážního potrubí. Pro ochranu hydroizolace podlahy je vhodné použít ochrannou separační geotextilii s plošnou hmotností 300, nebo lépe 500 g/m2.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Jak dát Nopovou fólii do vyvýšených záhonu

Fólii vytáhněte několik centimetrů nad okraj.

Jakmile ji zatížíte zeminou, může dojít k sesunutí fólie. TIP: Nopovou fólii neumisťujte na dno záhonu, aby zůstal zachován styk s půdou. Chcete-li zabránit prorůstání plevele, vystelte dno textilií proti plevelu.

Kdy se dává Nopová fólie

Nejčastěji se nopové fólie používají při sanaci vlhkého zdiva starých domů, které nemají funkční hydroizolační vrstvu. Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně.

Jak Pridelat listu Nopove fólie

Ukončovací lišta se používá pro ukončení nopové fólie, která je vytažena na úroveň terénu. Lišta se připevňuje do každého otvoru (o průměru 4 mm po 15 cm) pomocí vhodných vrutů nebo hmoždinek podle vlastností materiálu podkladu. Napojení jednotlivých lišt se provádí překrytím o 10-15 cm (obvykle 1x rozteč mezi otvory).

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jakou geotextilii použít na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.

Co dát pod štěrk

Při výstavbě terasy můžete pod štěrkový násyp položit geotextilii. Ta zabraňuje mísení zeminy s vrstvou štěrku. Geotextilie propouští vodu, dešťová závlaha se tak vsákne do podloží. Rozprostřením geotextilie pod konstrukcí zároveň omezíte růst plevele.

Proč se dává geotextilie

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Jak udrzovat Vyvyseny záhon

Pokud máte dřevěný vyvýšený záhon: Stěny vyvýšeného záhonu pokryjte jezírkovou fólií nebo bublinkovou fólií. Tím zabráníte příliš rychlému vysychání půdy. Vyvýšený záhon ochraňte před slimáky a plži pomocí plechu se šikmým okrajem směrem dolů na horním okraji záhonu nebo měděné pásky.

Jaké dřevo na vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon však může podpírat (i stupňovitě) svah zahrady, kopírovat budovu či opěrnou zeď a plot a podobně. Ideálním materiálem pro vyvýšené záhony je dřevo, je ale třeba zvolit dřevo tvrdé (např. modřín, akát, dub, …).

Jak správně izolovat základy

Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Jak dlouho vydrží geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Jak zabránit prorůstání trávy

Nejjednodušší, ale také nejméně trvanlivé, jsou nízké dřevěné plůtky z nařezané kulatiny, kterou jednoduše zatlučete kolem záhonu. Další variantou jsou betonové obrubníky, které ale potřebují pevný základ a s jejich instalací vám musí pomoci odborník. Velmi výhodným řešením jsou proto plastové neviditelné obrubníky.

Jakou fólii pod štěrk

Geotextílie se hodí pro zpevnění a výstavbu cest. Využijete je při pokládání zámkové dlažby nebo pro cesty vysypané štěrkem, zabráníte tak i prorůstání plevele, což se hodí i jako ochrana pro okrasné záhony a pod kačírek. Používá se při výstavbě jezírek nebo jako ochranná bariéra mezi bazénem a zemním podložím.

Kdy se dává geotextilie

Geotextilie v zahradě SE UPLATNÍ PŘI JEJÍM ZAKLÁDÁNÍ, stavebních úpravách i pěstování rostlin. Používají se také při ozelenění střech. Pro zahradnické účely se používají především netkané plastové geotextilie z polypropylenu (PP), hustého polyetylenu (HDPE) nebo polyesteru (PES) a přírodních jutové a kokosové sítě.