Jakou svářečku koupit?

Jakou svářečku MIG MAG

Technologie svařování

MMA (Manual Metal Arc) svařování elektrickým obloukem
MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) svařování CO2
MOG/FLUX svařování trubičkovým drátem
TIG (Tungsten Inert Gas) svařování s využitím wolframové elektrody

Archiv

Co svářečka Jak vybrat

Výše svařovacího proudu rozhoduje o tom, zda se vám podaří daný materiál svařit. Lze říci, že tím slabší je materiál, tím nižší proud budete při práci potřebovat a naopak. Pro běžné plechy i jekly postačuje proud okolo 60 – 100 Ampérů. Pro domácí využití tedy i s rezervou postačí svářečky se svářecím proudem cca 130 A.
Archiv

Jakou svářečku na nerez

Při 3f/16A pak až do 250-300A. TIG, pro tenké ocelové/nerezové plechy doporučujeme TIG svářečky se zapalováním HF(bezdotykové – vysokofrekvenční).
Archiv

Jakou svářečku na hliník

Při svařování hliníku MIG/MAG je důležité používat přídavné tyče určené speciálně pro hliník, jako jsou tyče 4043 nebo 5356, a také správně nastavit svářečku, abyste dosáhli dobrého průniku bez propálení materiálu.

Jakou svářečku pro začátečníky

Nejlepší svářečky dle srovnání

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název
Nejlepší poměr cena/výkon Velmi dobré Omicron GAMA 166 invertor 2355
Pro nenáročné Dobré Proteco polyfúzní 800W 10.55-810
Přenosný model Velmi dobré GÜDE GIS 161 20029
Pro náročné Výborné Powermat PM-IMGS-220L SYNERGY

Co je to Invertorová svářečka

Svařovací invertor

Zařízení, které usměrní přímo běžné síťové napětí, toto usměrněné napětí potom elektronický obvod přemění na střídavé napětí vysoké frekvence. Toto vysokofrekvenční napětí se transformuje a usměrní na stejnosměrné napětí použitelné pro sváření, tzv. DC napětí.

Jak dobře svařit tenký plech

Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.

Jak spojit měď a nerez

Pro pájení nerezu doporučujeme stříbrnou tvrdou pájku s 55% stříbra, pájecí teplota je 630 – 660°C. Pájka může být holá Ternalloy 55 či obalovaná Fluxalloy 55. Pájka s 55% bude mít maximální barevnou shodu s nerezí.

Jak svařit nerez a ocel

TIG svařování nerez ocelí se provádí stejnosměrným proudem s přímou polaritou, tzn. s elektrodou, zapojenou na záporný pól zdroje. Pulsní svařování můžeme použít tehdy, jestliže chceme mít dobrou kontrolu nad vneseným teplem. To je výhodné zejména při svařování tenkých plechů z nerez oceli a pro svařování v polohách.

Čím se svařuje hliník

Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.

Jak se svařuje dural

Dural se velmi snadno obrábí, spojuje se svařováním v ochranné atmosféře, pájením s pomocí speciálních tavidel, nýtováním nebo lepením. Dural je chemicky odolný a dá se velmi dobře povrchově upravovat a barvit (eloxování).

Jakou elektrodu na svařování

Pro běžné svařování jeklů použijte univerzální elektrodu o průměru 2,5 mm – je vhodná jak pro tenké, tak tlusté materiály. Na tenké stěny 1-2 mm je vhodný průměr elektrody 2 mm, na tlusté materiály od 5 mm je vhodná elektroda 3,2 mm.

Jak se naučit svařovat

Na naučení svařování je třeba v první řadě někde najít a vidět, jak vypadá správný kvalitní svar. A potom zkoušením na nějakých odřezcích se snažit toho dosáhnout. Nejdřív naučit udržet a táhnout oblouk a potom naučit jemnou regulací proudu a zkoušením najít pro danou elektrodu a polohu ten správný proud.

Jak vybrat svářecí invertor

Při výběru svářecích invertorů se zaměřte na recenze odborných magazínů, hodnocení uživatelů či známých v okolí, kteří mají se svařováním zkušenosti. Obrázek o kvalitních produktech lze získat z žebříčků prodejnosti porovnávačů zboží – jako například Heureka.cz.

Jakou svářečku na plech

Určitě zvolte svářečku s metodou svařování TIG. Svářecí invertory TIG jsou ideální pro tenké ocelové či nerezové plechy. Doporučujeme TIG svářečky se zapalováním HF – bezdotykové a vysokofrekvenční. Je potřeba ochranná atmosféra čistý Argon.

Čím svařovat plech

Slabé plechy, trubky a profily z hliníkových slitin se nejčastěji svařují metodou TIG. Je nutné použít střídavý proud, který napomáhá odstraňování oxidů hliníku z místa svařování. Ochranným plynem je argon, někdy je vhodné použít směs argonu s heliem (např. HELISTAR He30) pro svaření dílů rozdílných tlouštěk.

Jak spojit hliník a ocel

Mezi tyto metody patří válcování, svařování výbuchem, svařování třením, odtavovací stykové svařování (neboli horké tlakové svařování) a obloukové svařování. Obloukové svařování ocelových a hliníkových bimetalových přechodových vložek se provádí běžnými metodami „GMAW“ nebo „GTAW“.

Jak spojit ocel

Materiál ohřejeme plamenem na pracovní teplotu a přidáme pájku, která difúzí zateče do pájeného spoje. Při tvrdém pájení se obvykle používá pájka a tavidlo, nebo pájky obalené tavidlem. Tvrdé pájky jsou vhodné pro pájení kovů s teplotou tavení nad 1000°C s požadavkem na vyšší mechanickou a tepelnou odolnost.

Jaký plyn na nerez

Jako ochranný plyn pro MIG svařování nerezavějících ocelí se všeobecně používají směsi argonu, kyslíku a kysličníku uhličitého, některé speciální směsi mohou obsahovat helium. Čistě inertní plyn jako argon nebo směs argon-helium se doporučuje obvykle pouze pro svařování vysokoniklových ocelí a slitin niklu.

Jakou elektrodu na nerez

Svářecí elektrody pro svařování NEREZU jsou vhodné wolframové a to s obsahem Ceria nebo Lanthanu, tedy šedé a zlaté. Šedé wolframové elektrody: Wolframová elektroda WC20 s obsahem Ceria 2 %, je určená pro svařování střídavým i stejnosměrným proudem.

Jak pájet hliník

Při pájení hliníku stačí nahřátý předmět na teplotu cca 350-400°C touto tyčinkou v plánovaném místě pájení potřít. Vzniká krásně leský povrch, dokonale spojený s podkladem na který se dá již bez problémů pájet.

Jak se sváří hliník

Technologie svařování hliníku se příliš neliší od svařování oceli. Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.

Na co se používá dural

Dural byl objeven v roce 1906 Alfredem Wilmem v Německu a hojně se používá hlavně v automobilovém průmyslu, při stavbě letadel a lodí, ve stavebnictví, při výrobě sportovních a zdravotnických potřeb i jinde.

Jak poznat dobrý svár

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Jak poznat Rutilovou elektrodu

Typickým znakem rutilových elektrod je malý průvar, což může u koutových svarů způsobit neprovařený kořen. Snáší i větší svářecí proud. Jsou necitlivé vůči vzdušné vlhkosti a odolné vůči prasklinám. Rutilové elektrody mají všestranné použití.