Jakou teplotu snese tlustice?

Co dělat když opadává tlustice

Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia. V tomto případě je pomoc jednoduchá. Rostlinu umístěte na světlé místo, kde jsou teploty trvale nad 10 stupňů Celsia. Optimální teplota je v zimě kolem 15 stupňů Celsia.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice je též nenáročná na hnojení, stačí hnojit jen dvakrát za rok a to vždy ve vegetačním období. Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče.

Jak omladit tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Kdy dát tlustici ven

S letněním během dne se může začít už v dubnu, po zmrzlých necháváme rostlinu venku trvale. Během léta můžeme už v prvním roce tvarovat tlustici podle toho, chceme-li mít v budoucnu silný vyšší kmen s korunkou, nebo keřovitý tvar.
Archiv

Proč padají listy u tlustice

Zvadlý vzhled a pomačkané listy může mít rostlina i v létě, když zapomeneme na její zálivku. Na rozdíl od přelití se ale z takového hříchu velmi rychle vzpamatuje, když ji opět začneme přiměřeně zalévat. Plísňové onemocnění, které může rostlinu napadnout, je-li na stanovišti příliš vlhkém nebo příliš studeném.

Jak zakořenit tlustici

Množíme si tlustice

Těm je třeba nejprve nechat zaschnout řezné plochy a poté je vysadíme do mírně vlhkého písku a nebo písčité kompostové zeminy (cca 1:1). Řízky nám ochotně zakoření na plném slunci a při teplotě 15 až 20 °C. Při přesazování se pak nepoužívá výživný substrát.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Co léčí tlustice

Tlustice však dovede léčit také různé záněty (např. ledvin), strie, abscesy, popáleniny a zmírňuje artrózu kloubů. Pomáhá také při bolestech v krku, pomůže s drobnými ránami a oděrky a též s žaludečními vředy.

Jak ozivit tlustici

Zalévat tlustice opravdu nemusíte často, jsou to v podstatě kaktusy. Jejich nafouklé lístky slouží jako zásobárna vody, takže jim vůbec nevadí, když jim hlína dokonce úplně vyschne. Zalévat tedy stačí jednou za čas (například jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc) a spíše menším množstvím vody.

Jak často zalévat tlustici

Tlustice je vcelku nenáročná rostlina zvládající i suchý vzduch. Pokud je umístěna na přímém slunci snese častější zálivku (cca 1x za týden). V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem.

Jak zachranit Prelitou tlustici

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan.