Jakou textilií pod dlažbu?

Jakou tkaninu dát pod kačírek

Možná jste se zatím místo termínu netkaná textilie setkali s pojmem mulčovací textilie. Nejčastěji se totiž používá jako podklad pod mulčovací kůru nebo kačírek, který je kolem okrasných keřů, a má bránit prorůstání plevele.

Proč se dává geotextilie

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe.

Kam dát geotextilii

Zpevnění svahů: Geotextilie jsou vhodné na zpevnění svahů, skalek a jiných terénních úprav, protože zabraňují splavování zeminy i vyseté trávy a rostlin. Na svahy, které nejsou ohroženy proudící vodou, tedy na tzv. vzdušné svahy, můžeme použít i přírodní jutovou textilii.

Jakou použít geotextilie na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm.

Jakou textilii proti plevelu

* Agrotextilie s nižší plošnou hmotností (17–23 g/m²) se užívají na zakrytí rostlin před jarními mrazíky, na ochranu proti plevelu slouží 50 a 80g agrotextilie, s nimiž se v zahradách setkáte nejčastěji.

Co použít místo netkané textilie

K mulčování můžete využít různé druhy mulče. Na kvetoucí a zeleninové záhony by to měl být vždy mulč bez semen, aby se na záhoně nerozrůstal. Vhodná je dobře vymlácená sláma nebo dřevoštěpka z listnatých stromů. Pod keře potom lze použít klidně čerstvě posekanou trávu nebo seno.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Jakou zvolit geotextilii

Gramáž geotextílie 17 – 500 g/m²

Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používá gramáž geotextílie okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let. Vysoké gramáže okolo 300-500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.

Čím nahradit netkanou textilii

Netkaná textilie nahradí přirozenou tepelnou ochranu rostlin sněhem, i když samozřejmě existují i přírodní alternativy (mulč, sláma, chvojí, seno, listí, přikopčení kompostu apod..).

Co dát pod štěrk

Jako podklad pro štěrk se hodí netkaná polyesterová geotextilie o gramáži 200 g/m² a více.

Jaký je rozdíl mezi tkanou a netkanou textilii

Zahradní textilie se liší životností: netkané textilie vydrží běžně 5–10 let, tkané více než 10 let, navíc bývají odolnější (proti proražení, oděru). Netkané textilie jsou více vodopropustné a snáze je nastříháte na menší rozměr. Při stříhání a rozkladu v půdě se na rozdíl od tkaných textilií netřepí.

Jak dát na záhon netkanou textilii

Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny.

Proč nepoužívat netkanou textilii

Postupně dojde k utužení půdy, žížaly a další tvorové už nemají kam “cestovat” a půdu pod textilií záhy opouštějí. Z té se pak stává mrtvá ztvrdlá hmota bez humusu, ve které se rostlinám těžko koření. To se samozřejmě brzy projeví na jejich zdravotním stavu.

Jak dlouho vydrží netkaná textilie

Zahradní textilie se liší životností: netkané textilie vydrží běžně 5–10 let, tkané více než 10 let, navíc bývají odolnější (proti proražení, oděru).

Jakou fólii pod štěrk

Geotextílie se hodí pro zpevnění a výstavbu cest. Využijete je při pokládání zámkové dlažby nebo pro cesty vysypané štěrkem, zabráníte tak i prorůstání plevele, což se hodí i jako ochrana pro okrasné záhony a pod kačírek. Používá se při výstavbě jezírek nebo jako ochranná bariéra mezi bazénem a zemním podložím.

Kdy použít netkanou textilii

Hodí se nejen na zeleninové, ale i okrasné záhony, pod mulč, kačírek či štěrk, ale i na zakrytí ovoce či zeleniny jako ochrana před přízemními mrazíky. Svůj účel však plní jen tehdy, jsou-li vhodně zvoleny a správně položeny – pak dokážou být velkým pomocníkem.

Jak přidělat netkanou textilii

Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny.

Kdy použít Nopovou fólii

Používají se zejména při stavbě zelených střech, kde regulují množství vody a její přebytek na hydroizolaci odvádí do svodu. Perforování nopových fólií zabraňuje přemokření spodní vrstvy, a tedy i uhnívání rostlin, které jsou součástí zelené střechy.

Jak správně instalovat Nopovou fólii

Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně. Důležité je pokládat fólii tak, aby vystouplé nopy směřovaly ke stěně, a vytvořily mikroventilační vrstvu. Ke stěně se fólie kotví pomocí speciálních hřebíků vybavených podložkou.

Na co je Nopová fólie

Nopová fólie (nopovka) se používá jako izolace spodní stavby – ochrana proti vlhkosti základového a suterénního zdiva, při stavbě tepelně izolačních systémů, v odvodňovacích systémech a jako vodotěsná ochrana podzemních prvků s funkcí větrání (doplňková ochrana před radonem při odvětrávání).

Kdy se dává Nopová fólie

Nopová fólie (nopovka) se používá jako izolace spodní stavby – ochrana proti vlhkosti základového a suterénního zdiva, při stavbě tepelně izolačních systémů, v odvodňovacích systémech a jako vodotěsná ochrana podzemních prvků s funkcí větrání (doplňková ochrana před radonem při odvětrávání).

Kdy dávat Nopovou fólii

Nejčastěji se nopové fólie používají při sanaci vlhkého zdiva starých domů, které nemají funkční hydroizolační vrstvu. Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně.

Čím přidělat Nopovou fólii

Kotvení nopové fólie

Fólii na stěnu připevněte pomocí speciálních hřebíků s plastovou podložkou nebo hřebů s kotvící podložkou a hmoždíky. Fólii upevňujte nopy směrem ke zdivu, aby mezi nopy dobře proudil vzduch. To je klíčové pro odvětrávání zdiva.

Jak správně použít Nopovou fólii

Nejprve se provede výkop do hloubky základové spáry, následně se pokládá nopová fólie od základů směrem nahoru k obvodové stěně. Důležité je pokládat fólii tak, aby vystouplé nopy směřovaly ke stěně, aby mezi nopy dobře proudil vzduch. Ke stěně se fólie kotví pomocí speciálních hřebíků s podložkou.

Jak zakrýt Nopovou fólii

Ukončovací lišta nopové fólie

Jedná se o speciální systémové zakončovací lišty, které se ukotvují ke stěně pomocí vrutů a hmoždinek a nopová fólie se pod tyto lišty pouze zasune. Díky tomu je zajištěno, že mikroventilační vrstva může plnit svoji funkci a nebude docházet k zanášení spáry.