Jakou vodu do chladiče auta
Hlavní funkcí chladicí kapaliny je odvádění tepla z motoru, aby nedocházelo k jeho přehřátí. Zjednodušeně řečeno je chlazení motoru proces neustálé cirkulace chladicí kapaliny mezi motorem a chladičem. Jde o nemrznoucí směs naředěnou destilovanou vodou, která by měla odolat teplotám až do -40°C.
Archiv
Kam nalít vodu do chladiče
Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.
Archiv
Co dát do chladiče
Nemrznoucí kapalina je obarvená kapalina, kterou nalijete do chladiče (zpravidla spolu s destilovanou vodou), kde pomáhá regulovat teplotu motoru. Klíčovou složkou je etylenglykol, který snižuje teplotu tuhnutí vody a zvyšuje teplotu varu. To pomáhá zabránit zamrznutí, varu nebo odpařování vody v chladiči.
Archiv
Jak vyměnit vodu v chladiči
Jak vypustíte chladicí kapalinu
Motor musí být samozřejmě studený, otočte klíčkem v zapalování, ale nestartujte. Pak otevřete víčko chladiče. Pokud je vypouštěcí zátka na těžko přístupném místě, budete muset odpojit spodní hadici chladiče. Chladicí kapalinu pak nechte odtéct do nějaké připravené nádoby.
Archiv
Jaký je rozdíl mezi Demineralizovanou a destilovanou vodou
Rozdíl mezi destilovanou a demineralizovanou vodou není, jde pouze o to, jakou technologií se dosáhne konečného produktu. Na obalu tedy může být uvedeno i demineralizovaná voda. – není určeno pro lékařské ani potravinářské účely – určeno pro technické účely – vodivost do 50 µS.
Co do chladiče auta
Udržení teploty zajišťují dvě kapaliny – chladicí kapalina a olej. První z nich odvádí teplo motoru a odevzdává ho skrz chladič ven z motoru. Směs chladicí kapaliny navíc předchází korodování částí chladicího systému a udržuje systém v dobrém stavu. Málo řidičů si uvědomuje význam oleje při chlazení.
Co se stane kdyz nemám chladici kapalinu
První z nich odvádí teplo motoru a odevzdává ho skrz chladič ven z motoru. Směs chladicí kapaliny navíc předchází korodování částí chladicího systému a udržuje systém v dobrém stavu. Málo řidičů si uvědomuje význam oleje při chlazení. Nedostatečným mazáním pohyblivých částí se zvyšuje tření a dochází k růstu teploty.
Jaký je rozdíl mezi G12 a G13
G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.
Kdy kontrolovat hladinu chladici kapaliny
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu.
Jak často měnit chladící kapalinu
Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.
Jak udělat demineralizovanou vodu
Reverzní osmóza odstraní z vody 99% látek, přičemž je možné její doplnění o deionizační filtrační vložku, která vodu zbaví i posledních zbytků iontů. Deionizačná směs má využití jako poměrně levná alternativa na tvorbu demineralizované vody zejména v.
Proč pít destilovanou vodu
Obecně je dáno, že destilovaná voda (voda bez obsahu minerálů), není určena pro pití a nemá vůbec charakter pitné vody. Naopak její konzumace může být nebezpečná. Může dojít k poškození střevní výstelky a jelikož neobsahuje žádné minerály ani ionty, má tendence je stahovat s vnitřního prostředí člověka.
Jak dlouho nechat vychladnout motor
Před jakoukoliv prací na chladicím systému je ovšem nutné počkat, než motor vychladne. Pokud máte velký litinový motor, může to trvat v řádu hodin, ale je to nezbytné – provozní teplota chladiva bývá mezi 90 a 100 °C a při přehřívání je teplota ještě výše, takže hrozí vážné popálení.
Jak poznat špatný chladič
Příznaky vadného chladiče: Jak rozpoznat špatný chladič ve vašem vozidle Když se ryska pohybuje pod minimem, může dojít k přehřátí vozidla. V takových případech se vám během jízdy rozsvítí kontrolka chlazení a vůbec nejlepším řešením je vůz odstavit, vypnout motor a chladící kapalinu dolít.
Jak poznat vadne vicko chladice
Pokud tedy po odšroubování víčka s přetlakovým ventilem objevíte v nádobě znečištění tmavé barvy, může to být způsobeno právě tímto. Naproti tomu chladicí kapalina se dostává do mazacího okruhu motoru a tedy do oleje. Na víčku nalévacího hrdla pro motorový olej vytváří typickou, jakoby našlehanou suspensi.
Jak poznat špatné těsnění pod hlavou
Prvním je pozvolný úbytek chladicí kapaliny, aniž se pod autem tvoří „louže“. Znamená to, že motor vodu „žere“. Jiným průvodním jevem může být přítomnost oleje v expanzní nádobě chladicí kapaliny. A naopak našlehaná vodní emulze na spodním víčku nalévacího hrdla pro motorový olej na hlavě válců.
Jak ředit chladící kapalinu G13
Ředí se demineralizovanou vodou normy VW TL52541 v následujícím poměru objemových jednotek : Chladící kapalina G13/voda = 1:2, 1:1.5, 1:1.
Jak ředit G12
Normálně se dává 1l kapaliny a 1,5 l destilky a je to tak do minus 27 stupnů.
Jak propláchnout chladič
Použití proplachu chladící soustavy:
Nechejte motor běžet po dobu 10 minut na volnoběh. Vypněte motor a nechejte zchladnout (nevypouštějte kapalinu dokud je motor zahřátý!). Poté chladící kapalinu vypusťte a systém propláchněte čistou vodou. Po propláchnutí nalijte novou chladící kapalinu.
Co se stane když Přeliju chladící kapalinu
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.
Jak zjistit typ chladící kapaliny
Přesný typ chladicí kapaliny do vašeho automobilu naleznete v manuálu vašeho vozidla nebo jej vyčtete z nádobky chladicí soustavy, která se nachází v motorové části vašeho auta.
Co to znamená demineralizovaná voda
Demineralizovaná voda je speciálním způsobem upravená voda, zbavená především vápenatých a jiných minerálů, které způsobují zanášení a usazování vápence a jiných pevných vrstev v zařízeních, které mohou mít negativní vliv na jejich chod a životnost.
Co se stane kdyz budu pít destilovanou vodu
Obecně je dáno, že destilovaná voda (voda bez obsahu minerálů), není určena pro pití a nemá vůbec charakter pitné vody. Naopak její konzumace může být nebezpečná. Může dojít k poškození střevní výstelky a jelikož neobsahuje žádné minerály ani ionty, má tendence je stahovat s vnitřního prostředí člověka.
Jaké je pH pitné vody
V pitné vodě je pH uváděno v rozmezí mezních hodnot 6,5-9,5. Nižší hodnoty bývají typické pro měkké a málo mineralizované vody. Vyšší hodnoty pH mohou být výsledkem přírodních nebo umělých způsobů ztvrzování vody.
Kdy je motor zahřátý
K sání motoru se ovšem zahřátí motoru sotva stačilo dostat, tady vidíme teploty okolo 5 °C. Okolo 9 minut po nastartování se můžeme podívat také na alternátor, který má okolo 12 °C a akumulátor, který se skoro nikam neposunul – vidíme teplotu okolo 0 °C a jen velmi pozvolna začínající prohřívání.