Jakou zeleninu zavařovat?

Co vše se dá zavařovat

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.

Jak zavařit zeleninu na zimu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.
Archiv

Jak dlouho sterilovat zeleninu

Do sklenic plníme zeleninu, kterou přeléváme horkým nálevem, následně sklenice důkladně uzavřeme a zahříváme při teplotách do 100°C po určitou dobu. Nejčastěji zeleninu sterilujeme pod dobu cca 30 minut v závislosti na druhu zeleniny.
Archiv

Jak zavařit zeleninu

U základního slaného nálevu se na 1 litr vody přidává 10 gramů soli. Zelenina musí být v nálevu zcela ponořená. Poměrně často se také zavařuje rajčatový protlak a rajčatový kečup. Zavařování trvá od 30 až do 120 minut při teplotě 90 až 95° Celsia podle druhu zeleniny, zavařeniny se potom nechají pomalu vychladnout.
ArchivPodobné

Co zavařit na zimu

Zavařujeme hlavně ovoce zahradní – třešně a višně, jahody, meruňky, broskve, švestky, blumy a špendlíky, ale i rybíz a angrešt. Také lesní plody – mailny, ostružiny, borůvky a brusinky. Zavařovat můžeme i ovoce, které u nás neroste, ale je možné ho koupit – ananas, mango, kiwi a další.

Co dělat když nechytnou víčka při zavařování

Normálně to můžeš zavařit ještě jednou, jestli máš normální narážecí víčka, tak přes to co nechytlo naraž křížem nový a znova zavař, neboj!

Jak dlouho vydrží zavařená zelenina

Že by se zelenina zkazila po pár dnech, se bát nemusíte. Díky sladkokyselému nálevu vydrží načatá delší dobu. Výjimkou je zelenina ve slaném nálevu, kterou byste měli zkonzumovat do 48 hodin po otevření. Pokud však máte podezření, že zelenina už není v pořádku, rozhodně ji nekonzumujte a bez milosti vyhoďte.

Jak nakládat zeleninu

Zeleninu nakrájejte na větší kousky, všechno smíchejte ve velké míse se solí, a připadně s kořením. Pořádně rukama mačkejte, až zelenina začne pouštět šťávu. Teprve potom ji silou napěchujte do čisté nádoby, natlačte ji ke dnu tak, aby se pokryla šťávou, a nakonec ji zatižte.

Jak zavařit zeleninovou směs

Postup přípravy receptu

Buďto vaříme, dokud se voda částečně nevypaří, nebo 2. varianta, do směsi v hrnci ponořím cedník a naběračkou přebytečnou šťávu vyberu, dám do kelímků od jogurtu a zamrazím. Pak tuto šťávu použiju pod maso. Směs naplníme do skleniček a sterilujeme při 100 °C.

Kdy se co Zavaruje

Zavařovat začínáme už během června, kdy dozrává první ovoce či zelenina, a skončit můžeme i pozdě na podzim, až zpracujeme poslední houby, dýně, švestky či jablka.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Kdy otáčet sklenice po zavařování

Po naplnění sklenice a uzavření víčkem již víčkem neotáčejte. Těsnost víčka nejlépe zjistíte, když naplněnou a uzavřenou sklenici otočíte dnem vzhůru.

Jak poznat že je spravne Zavareno

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak poznat že je zavařenina Zkazena

Jak poznám, že je zavařenina zkažená To poznáte, nebojte se. Zkažená zavařenina po otevření šumí, perlí, je kalná nebo zapáchá. Často je varovným signálem nafouklé víčko.

Jak se dělá Čalamáda

Zelí, papriky a mrkve očistíme a nakrájíme na tenké proužky, cibuli a salátové okurky nakrájíme na tenké plátky. Zeleninu dáme do velké mísy, osolíme, přidáme koření, zalijeme octem, důkladně promícháme a necháme 5 – 6 hodin odstát. Poté rozdělíme do sklenic, dobře zatlačíme a dolijeme šťávou až k hrdlu.

Jak naložit mrkev

Postup přípravy1l převařené vody smíchejte s octem a solí. Nálev nechte vychladnout.Očištěnou mrkev a petržel nakrájejte na klínky.Na dno sklenic dejte česnek nakrájený na plátky, bobkový list a koření.Sklenici zavřete a protřepejte.Skladujte 3 dny při stálé teplotě 18–25 °C.

Jak zavařit maso se zeleninou

V konzervárnách se používá sterilace při teplotě 120 °C, v domácích podmínkách je nutné potraviny sterilovat dvakrát s časovým odstupem. Maso, ale i zeleninu či houby ve slaném nálevu zavařujte první den 2 hodiny při 100 °C, nechte vychladnout a po 24 hodinách zavařujte opět při 100 °C alespoň hodinu.

Jak dlouho zavařovat aby chytlo víčko

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.

Jak dlouho se sterilizuje čalamáda

Sklenice dobře uzavřeme víčky (nejlépe vytřenými vysokoprocentním lihem) a čalamádu sterilujeme při 100°C 15 minut. Necháme vychladnout a uschováme.

Jak dlouho vydrží čalamáda

Nejlepší čalamáda, kterou děláme už 30 let! Čalamáda, takto naložená, vydrží rok, pokud ji dříve nezkonzumujeme.

Co se dá naložit

Naložit můžete uzeninu, sýry, zeleninu i maso. Naložené dobroty prodlužují trvanlivost dané potraviny a také jde o pikantní lahůdky, které se hodí i jako dárek nebo na různé oslavy k pivu nebo vínu. K nim pak už stačí nakrájet jen dobrý chléb nebo pečivo, přidat zeleninu čerstvou nebo též naloženou a popřát dobrou chuť …

Jaké víčka na zavařování masa

Bílá gumička je určena ke konzervaci ovoce a zeleniny, červená k zavařování masa a na některé úpravy hub. K uzavření sklenice je v tomto případě potřeba zavařovací hlava. Na trhu najdete zavařovací hlavu kuličku a nebo zavařovací hlavu plastovou.

Proč zavařovat maso dvakrát

Maso, ale i zeleninu či houby ve slaném nálevu zavařujte první den 2 hodiny při 100 °C, nechte vychladnout a po 24 hodinách zavařujte opět při 100 °C alespoň hodinu. Zničí se tím všechny bakterie, jejich spory a případně vzniklý botulotoxin (jedná se o látku bílkovinné povahy citlivou na vysoké teploty).

Jaká zelenina se dává do Čalamády

Nejčastěji se používá zelí, papriky, mrkve, cibule, ale je možné přidat prakticky jakýkoliv jiný druh zeleniny. Typickou pikantní a kyselou chuť čalamády zajistí nálev. Ten se připravuje krátkým povařením cukru, soli, oleje, octa a koření Deka.

Jak udělat domácí Čalamádu

Cibuli nasekáme najemno a papriky nakrájíme na tenké proužky. K nakrájené zelenině přidáme ocet, cukr a sůl. Směs necháme odstát aspoň dvě hodiny, aby zelenina pustila šťávu. Nakonec plníme do čistých sklenic, které uzavřeme pomocí víčka a zavařujeme 20 minut.