Jakou zeminu potrebuji růže?

Jakou zeminu na růže

Pro sázení růží vyberte slunné a vzdušné stanoviště. Růže mají rády dobře propustnou, písčito-hlinitou, mírně vápenatou půdu bohatou na humus. Pozor na příliš mokrou nebo příliš suchou půdu, která může nepříznivě ovlivnit vývoj růží.
Archiv

Kde vysadit růže

Růže potřebují dostatek světla. Ale celodenní úpal jim úplně nesvědčí, proto není vhodné je vysazovat k jižně orientovaným stanovištím. Jsou místa, kam by růže v žádném případě přijít neměly, protože nebudou prospívat. Jsou to především stanoviště v úplném stínu nebo u severních zdí budov.
Archiv

Jak se starat o růže doma

Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne). Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Růžička pak kvete opakovaně.

Jak hluboko zasadit růže

Růže má totiž velmi dlouhé kořeny, které jsou poměrně hluboko. Při sázení je proto vždy nutné vyhloubit dostatečně velkou jámu, nemělo by to být méně, než 50 centimetrů. Místo štěpování by totiž mělo být přibližně 5 centimetrů pod zemí.

Jak stříhat Mnohokvěté růže

– Záhonovým růžím odstraníme na jaře všechny slabé a namrzlé výhony tak, aby zbývající části keře měly dostatek místa. Výhony zkracujeme přibližně na polovinu až jednu třetinu původní délky. – Mnohokvěté růže nemusíme řezat tak radikálně. Každopádně odstraníme rozvětvené výhony, aby po řezu měly asi 30 centimetrů.

Jak zalévat růže

Růže potřebuje nejvíc vody v období nejintenzivnějšího růstu, tedy od jarního pučení a po prvním odkvětu, když začíná růst nových výhonků. Na zavlažování je třeba myslet už při kypření půdy, proto se vytvářejí mírně zvýšené okraje záhonů, aby zálivková voda neodtékala ze záhonů, ale vsákla tam, kde je potřebná.

Jaké hnojivo na růže

Kromě zmíněných dusíku a draslíku růže potřebují zejména fosfor, pro tvorbu šípků, vápník a železo. Hnojiva můžeme použít jak čistě organická (kompost, uleželá chlévská mrva …), minerální (ledky) a kombinovaná, optimem je vyváženě je kombinovat, přičemž organická použijeme, vzhledem k výše uvedenému zejména zjara.

Jak pečovat o růže na zahradě

Růžím vyhovuje dostatek slunce, ne však výsušná místa a úpal. Ve stínu rostliny málo kvetou, trpí více chorobami a škůdci. Květy se nejlépe rozvíjejí při teplotách +15 až +22 °C. Za déletrvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech jsou i růže vděčné za vydatnou zálivku.

Co potřebují růže

K bohatému kvetení růže potřebují dostatek světla, ale úpal jižního slunce jim nesvědčí. Pokud je umístíte na jižní stranu zahrady, měly by být odpoledne trochu přistíněny stromy nebo domem. Co jim opravdu nevyhovuje, je trvalý stín a severní orientace.

Kdy se mají stříhat růže

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Jak často zalévat růže

Kolik vody růže potřebují

Obecně platí, že růže potřebují pravidelně zalévat (cca 3x týdně) zejména pokud jsou nově vysazeny. Starší keře koření hluboko a stačí je zalévat jednou do týdne (pokud neprší), během vegetačního období – vždy ovšem zalévejme důkladně, aby se voda dostala k celému kořenovému systému.

Jak často hnojit růže

Růže stačí hnojit na jaře a na podzim. Přilepšit jim ovšem můžete i uprostřed sezóny, když začnou kvést.

Jak stříhat růže na zimu

Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.

Čím se hnojí růže

Nejjednodušší je použít některé z vícesložkových minerálních nebo organicko-minerálních hnojiv pro růže, vhodná jsou také vodorozpustná hnojiva. Pokud vaše růže špatně prospívají, dopřejte jim Vitality komplex s aktivními výtažky z humusu.

Jak omladit staré růže

Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.

Kdy a jak hnojit růže

Růže hnojíme do konce července nejpozději začátku srpna. Při pozdějším hnojení by nové výhony již dobře nevyzrály a růže by byly náchylnější k vymrzání.