Jakou zvolit krytinu na pergolu?

Jakou zvolit krytinu

Pálená i betonová taška je sice pro krov největší zátěží, ale setkáváme se s nimi nejčastěji. Jedná se o vysoce odolné krytiny s dlouhou životností, dobrými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi, prodyšností i schopností akumulovat teplo. Pálené a betonové tašky jsou vhodné pro střechy o sklonu od 22°.

Jak silne sklo na pergolu

Zasklení pergoly provádíme výhradně bezpečnostním sklem o síle 8 – 17 mm, dle konstrukce zhotovené pergoly. Samozřejmostí je také dodání a montáž klempířských prvků – okapů, svodů, lemovek atd.

Jakou barvu polykarbonátu na pergolu

Pro skleníky a pařeniště je nejvhodnější zvolit čirou variantu. Díky své síle a tloušťce je plný čirý polykarbonát ideální volbou pro stavbu a zastřešení skleníku. Naopak barevné provedení s UV úpravou je vhodné pro zastřešení přístřešků a pergol. Na výběr jsou bronzové, šedé, nebo opálové barevné varianty.

Jak udělat základy pro pergolu

Základem všech staveb a pergolu nevyjímaje, je vytyčení půdorysu pomocí provázku. Stojny pergoly se kotví do kotevních patek, kterých je na trhu nepřeberné množství. Patky můžeme zvolit například zatloukané, s přivařovanou maticí, s kotvícím hrotem nebo můžeme použít zemní vrut.

Čím pokrýt střechu

Střešní krytina chrání nejen části střešního pláště, ale i samotný interiér před povětrnostními vlivy. Současný trh nabízí mnoho možností čím pokrýt střechu. Můžete si vybrat z materiálů jako plech, keramika,beton, plast, břidlice, vláknocement či asfalt. Pohybují se v rozdílných cenových relacích.

Jakou krytinu na šikmou střechu

Ideál tvoří sklon střechy 45°, který umožní vodním srážkám dobře stékat. Na střechy se sklonem pod 20° se nedoporučuje používat pálené tašky, betonové tašky limituje sklon 17°. Pro nižší sklon střechy (až 14°) jsou využitelné plechové krytiny.

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jak silný polykarbonát na pergolu

Pro pergoly máme připraveny i desky v šíři 2,1 m; délka až 5 m (tl. 6 mm) nebo dokonce 7 m (tl. 4 mm). Orientačně: pro prosklené pole cca 1 × 1 m a sněhové zatížení do 750 N/m2 je doporučená tl.

Jak silny polykarbonát na pergolu

Vzdálenost latí je v závislosti na zvolené tloušťce komůrkového polykarbonátu. Pro komůrkový polykarbonát Makrolon® obecně platí při rozteči trámů 1,05 m a při plánovaném zatížení do 75 kg/m2, že pro sílu 10 mm je max. doporučená vzdálenost mezi latěmi 2 m.

Co dát na zem pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu. Navíc je stálobarevný a představuje dokonalou volbu k moderním stavbám.

Jak hluboko patky na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jakou krytinu na dřevník

Pokud vám jde o střechu pouze praktickou a dřevník či kolna nebudou příliš vidět, stačí použít asfaltové pásy, které jsou vhodné hlavně na střechy rovné a ty s mírným sklonem. Pokládají se zpravidla tak, že se asfalt nahřeje plynem a nalepí na podklad.

Jak se pokládá střecha

Keramické tašky kotvíme na štítech (každá krajní taška), na nárožích a úžlabích. Při sklonu nad 45 ° třeba připevnit každou třetí tašku a při sklonu nad 60° každou tašku v ploše. Hřebenáče se standardně kotví příchytkami. Častou chybou je upevnění tašek v úžlabí a nároží nevhodným způsobem (např.

Jakou krytinu na malý sklon

Strmá je dobrá

Druh střešní krytiny Minimální sklon střechy
hliníková
plechová
betonová 10°
pálená 12°

Jaký sklon střechy musí mít pergola

Myslete na to, že i pergola s rovnou střechou musí mít minimální sklon, aby se na ní netvořily kaluže. Minimální sklon pergoly by měl být 3°, ale doporučuje se větší (cca 7°) s ohledem na to, aby sněhová zátěž snadněji sklouzla ze střechy. Maximum se obvykle pohybuje okolo 15°.

Jak umýt střechu pergoly

U hliníkové pergoly si vystačíte s jednoduchým ometením napadaného listí a opláchnutím vodou s mýdlovým roztokem, právě to z ní dělá tak oblíbenou záležitost s vysokou životností. Vyčistit byste také měli venkovní stínění a rolety. Opět postačí čistá voda s mýdlovým roztokem.

Jakou zvolit tloušťku polykarbonátu

Doporučená síla desek:

Dutinkové (komůrkové) desky – pro zastřešení doporučujeme v tloušťce od 10 – 25 mm. Plné polykarbonátové desky – pro zastřešení doporučujeme od 10 mm. Trapézové desky a vlnovky – pro zastřešení doporučujeme od 0,8 mm.

Jak nejlépe zastřešit pergolu

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.

Jakou tloušťku plného polykarbonátu na pergolu

Když to porovnáme se "skleníkem", tam výrobce doporučuje dutinkový polykarbonát tloušťky 4mm, pro lepší izolaci proti chladu dodává 6mm; a vzdálenost podpěr je také mnohem větší… plný polykarbonát je pevnější, nebál bych se použít vaše 4mm..

Jak udělat podklad pod pergolu

Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Stará dobrá klasika pro pergolu. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho. Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států.

Co dát pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu.

Která střešní krytina je nejlevnější

Typy střešní krytiny – jaký je nejlevnější typ krytinyPálené tašky – od 300 Kč za m2.Betonová taška – od 200 Kč za m2 .Vláknocementová krytina – od 200 Kč za m2 .Hliníková střešní krytina – od 230 Kč za m2 .Asfaltový šindel – od 200 Kč za m2 .Bitumenové krytiny – od 180 Kč za m2 .

Jakou krytinu na rovnou střechu

Na malé stavby jako jsou pergoly, dřevníky, garážová stání nebo zahradní domky se dá použít cokoliv. Hlavním kritériem je spád střechy a cena. Na střechy s malým spádem použijeme asfaltové pásy, nebo PVC fólii. Tam kde je spád větší můžeme dát různé plechové krytiny typu Ruuki, asfaltové šindele nebo i tašky.

Jak chodit po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Co dát pod střešní krytinu

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.