Jakou zvolit tloušťku dlažby?

Jakou zvolit tloušťku zámkové dlažby

Jinak se ale řídíme tloušťkou 40 až 45 mm pro pochozí dlážděné plochy (dláždění okolo domů, terasy, chodníky), tloušťkou 60 mm pro častěji zatěžované pěší a cyklostezky a místní komunikace a tloušťkou 80 mm (vysoké dopravní zatížení) až 100 mm pro výjimečně zatěžované plochy (např. parkoviště pro nákladní automobily).
Archiv

Jaká je tloušťka dlažby

Standardní tloušťka obkládaček a dlaždic se pohybuje od 6 do 10 milimetrů. „Obecně platí: čím větší rozměry, tím náročnější pokládka. Rozdíl je také v tom, zda velký formát použijete na podlahu, nebo stěnu.
Archiv

Jakou sílu zámkové dlažby

Tloušťka zámkové dlažby je určena především odolností dlažby vůči zatížení. Zámková dlažba se vyrábí v tloušťkách od 40 do 100 mm. Většinou jde o dlažbu dvouvrstvou s optimálním poměrem vrchní nášlapné a spodní jádrové vrstvy betonu, čímž je dosaženo maximálních užitných vlastností.
Archiv

Jaká tloušťka lepidla pod dlažbu

Nanášecí tloušťky lepidel by se měly pohybovat od 2 do 25 mm (před pročesáním hřebenem) a je třeba je přizpůsobovat tloušťce obkladu. Je nesmyslné mít silnostěnnou dlažbu nebo obklad a nanášet 2mm vrstvu lepidla a naopak. V principu má teplotní roztažnost materiálu vyrovnat právě tloušťka flexibilního lepidla.

Jakou frakci pod dlažbu

Na její položení se používá štěrkodrť – drcené kamenivo s plynulou čárou zrnitosti frakce 0–32 mm nebo 0–63 mm.

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Jak poznat kvalitní dlažbu

Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.

Jaký formát dlažby

Přehled nejčastějších běžných a velkých formátů

V současnosti narazíte na trhu zpravidla na následující běžné a velké formáty obkladů a dlažeb: Běžné: 30×60, 60×60 cm. Střední až velké: 80×80, 90×90, 100×100 cm. Velkoformátové: 30×120, 40×120, 60×120, 120×260, 120×120, 100×300, 160×320 cm.

Jak hluboko kopat pod zámkovou dlažbu

Vyznačte si průběh chodníku. Po celé trase vykopejte zeminu až do hloubky cca 30 cm. Potom vše vyplňte cca 20 cm silnou vrstvou kamenné drtě (0/40) a rovnoměrně zhutněte vibrační deskou. K ohraničení cesty jsou vhodné trávníkové kamené obrubníky nebo dlažební kostky.

Co se dává pod dlažbu

Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.

Jak vysoký sokl z dlažby

Běžná výška soklu činí např. 7 cm. Poté naneste lepidlo na dlažbu na zadní stranu soklové dlaždice a nejprve ji umístěte na podlahovou dlaždici. Poté v rozestupu podlahové spáry táhněte směrem nahoru a zasaďte dlažební klíny pro vytvoření spáry.

Jaké hladítko na dlažbu

Pokud chcete, aby vrstva lepidla pod dlaždicí byla minimálně 3 mm a dlaždice má deformaci 3 mm, musíte použít hladítko, které vytvoří 6 mm tlustou vrstvu lepidla. V tomto případě dosáhnete správné pokrytí hladítkem s 12 mm čtvercovými zuby.

Jak štěrk pod dlažbu

Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.

Co dát pod venkovní dlažbu

Za podkladní vrstvu nám poslouží betonová deska. Vyžadujeme-li mimořádnou pevnost dlážděné plochy, můžeme dlažbu položit na podkladní betonovou desku nebo do suchého betonu. Nesmíme zapomenout vytvořit správný sklon plochy, protože podkladní vrstvy v tomto případě povrchovou vodu nemohou odvádět.

Co je Protiskluz R9

Už podlahy s třídou protiskluzu R9 zpravidla odpovídají koeficientu tření 0,5. U tříd R10 a vyšších pak µ odpovídá obvykle hodnotě 0,6 či 0,7. Obklady, které nejsou označované za protiskluzové a nepatří do žádné třídy R, mají koeficient tření obvykle 0,3.

Jak vybrat dlažbu

Výběr velikosti dlaždic

Platí pravidlo, že čím větší je vaše místnost, tím větší rozměr dlaždic můžete zvolit. Pokud máte otevřený prostor kuchyně-jídelna-obývací pokoj, můžete zvolit velkou podlahovou dlaždici, například 600 x 600 mm. Naopak v malé koupelně mohou nejlépe vypadat malé dlaždice ve stylu mozaiky.

Jak správně položit dlažbu

Pokládka podlahových dlaždic se provádí mírným vtlačením dlaždice do lepidlového lože a poklepáním gumovým kladívkem. Dlaždice však nelze sklepat až na podklad. Při pokládce dodržujte šířku spár udanou výrobcem. Jako pomůcka slouží dlaždicové kříže nebo pokládka podle tesařské šňůry.

Jak položit dlažbu do štěrku

Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm.

Jak na sokl u dlažby

Na dlažbu těsně u neobložené stěny položíme spárovací klíny. Pokud v balíku dlažby nejsou sokly, budeme si je muset nařezat řezačkou na míru. Vybereme si výšku soklu a nařežeme jich tolik, kolik potřebujeme. Abychom stěnu nad soklem nezašpinili, postupujeme trochu jiným způsobem než při obkladu a dlažbě.

Jaké křížky na dlažbu

Na spáru využijte minimálně 1,5mm křížek Levelys. Pokud si nejste rozměrovými nerovnostmi jisti, použijte raději širší křížek. Systém dlaždice vyrovná a zafixuje je do roviny. Zamezí tím nežádoucím pohybům a křížek Levelys vymezí šířku spáry.

Jak položit dlažbu 60×60

Doporučujeme používat metodu oboustranného nanášení zubovou stěrkou. Přitom nenatírejte lepidlem hrany dlaždice. Velikost zubů stěrky závisí na rozměru obkladů, u velkoformátových dlaždic je to minimálně 10 mm. Zajistíte lépe ideální rovinnost a spojení keramiky s podkladem.

Co dát pod dlažbu

Pod zámkovou dlažbu budete podle jejího zatížení klást podkladovou vrstvu štěrkodrti. Podklad pro cestu, po které budete jezdit automobilem, musí mít ve zhutněném stavu již zmiňovanou tloušťku 32–37 cm. Na její položení se používá štěrkodrť – drcené kamenivo s plynulou čárou zrnitosti frakce 0–32 mm nebo 0–63 mm.

Jak pokládat venkovní dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Jak položit venkovní dlažbu na beton

Betonovou desku vytváříme na podkladních štěrkových vrstvách, na ni položíme štěrkovou nebo pískovou vrstvu a obvyklým způsobem klademe dlaždice. Stejný postup zvolíme při pokládce dlažby do suchého betonu: Na podkladní lože vytvoříme a srovnáme vrstvu ze suchého betonu asi 10 cm silnou a do ní klademe dlažbu.

Co znamená Protiskluz R10

Dlažba pro chůzi v obuvi – označuje se piktogramem boty a stupnicí R9 až R13. Pro interiér, jako je ložnice či obývací pokoj, je dostatečný stupeň R9 a R10. Pokud dlažba tvoří okolí bazénu, tedy prostor, kde se chodí naboso a je zde vysoké riziko uklouznutí, doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.