Jakou zvolit tloušťku dlažby
Na čem závisí tloušťka zámkové dlažby
Zámková dlažba tl. 40–45 mm: vhodná pro méně namáhané plochy kolem domů, chodníčky, terasy. Dlažba tl. 60 mm: vhodná pro plochy častěji zatěžované, například pěší a cyklistické cesty, pojezdové plochy, místní komunikace, příjezdové cesty a vjezdy do garáží u rodinných domků
Archiv
Jakou dlažbu na parkovací stání
Pro povrch parkovacího stání doporučujeme použít zámkovou dlažbu z lisovaného betonu, a to z několika důvodů: je vysoce odolná, relativně levná, je po stranách opatřena zámky zabraňujícím v pohybu a její pokládku zvládne i laik. Navíc na trhu existuje velké množství druhů od různých výrobců.
Archiv
Jak Spádovat zámkovou dlažbu
Myslete na to, že bude nutné dlážděnou plochu mírně vyspádovat, a to od domu směrem do zahrady nebo přímo do odvodního kanálku. Je dobré vědět, zda voda při dešti bude či nebude protékat přes dlažbu, a podle toho spád plochy přizpůsobit. Ideální sklon je 0,5-1 procento, tedy rozdíl jednoho centimetru na každý metr.
Archiv
Jakou dlažbu do vjezdu
Pokud plánujete stavbu plochy s častým pojezdem, jakou může být například komunikace či příjezdová cesta, zaměřte se na výběr dlažby s výškou alespoň 80 mm. Dlažba musí často snášet působení sil při pojezdu a při výběru této výšky zamezíte deformaci či praskání dlažby.
Jaká tloušťka lepidla pod dlažbu
Nanášecí tloušťky lepidel by se měly pohybovat od 2 do 25 mm (před pročesáním hřebenem) a je třeba je přizpůsobovat tloušťce obkladu. Je nesmyslné mít silnostěnnou dlažbu nebo obklad a nanášet 2mm vrstvu lepidla a naopak. V principu má teplotní roztažnost materiálu vyrovnat právě tloušťka flexibilního lepidla.
Jak poznat kvalitní dlažbu
Z hlediska použití musí kvalitní dlažba splňovat tato kritéria:pevnost.odolnost proti opotřebeníabsolutní mrazuvzdornost (platí pro venkovní použití)odolnost proti chemikáliím a čistícím prostředkům.
Co se dává pod zámkovou dlažbu
Připravte si správný podklad pod zámkovou dlažbu
V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm. Po hrubém vyrovnání a zhutnění například pomocí vibrační desky je díky obsahu jemných částic podklad pod zámkovou dlažbu pevný a připravený na podkladní zásyp a samotné položení.
Jak udělat stání pro auto
Na pojezdové cesty nebo stání je možné použít různé druhy štěrku, drtí, kamenu nebo betonu. Asi nejméně nákladné řešení je štěrková cesta nebo stání. V takovém případě stačí pouze vykopat vrstvu země a místo ní navézt štěrk. Na štěrk je dále vhodné navézt ještě vrstvu jemné drti, optimálně z místního lomu.
Jak srovnat podklad pod zámkovou dlažbu
Musíte na zhotovený zhutnělý podklad navrstvit jemnou drť (ložní vrstvu) vyznačující se zrnitostí 2–5 mm nebo 4–8 mm v tloušťce 30–40 mm. Pečlivě si ohlídejte, aby vznikl naprosto dokonale rovný povrch s rovnoměrnou hloubkou v rámci celé plochy budoucí dlažby. K docílení roviny se neobejdete bez některých pomůcek.
Jakou frakci pod zámkovou dlažbu
Připravte si správný podklad pod zámkovou dlažbu
V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm. Po hrubém vyrovnání a zhutnění například pomocí vibrační desky je díky obsahu jemných částic podklad pod zámkovou dlažbu pevný a připravený na podkladní zásyp a samotné položení.
Jaký obrubník k zámkové dlažbě
Plastový obrubník geoBORDER můžete vhodně kombinovat se zámkovou dlažbou. Jedná se o praktickou alternativu k těžkým betonovým obrubníkům. Vytvoříte tak jednotný a stabilní povrch. Montáž obrubníku geoBORDER je velmi snadná.
Jaký zub na dlažbu
Jaká jsou naše doporučení K nanesení lepidla na podklad doporučujeme zubovou stěrku s šikmými zuby velikosti 10 mm, aby se lepidlo lépe rozprostřelo. Pro aplikaci lepidla na rubovou stranu je vhodná stěrka s menšími zuby (3 mm). Tak zaručíte téměř 100% pokrytí povrchu lepidlem.
Jak vysoký sokl z dlažby
Běžná výška soklu činí např. 7 cm. Poté naneste lepidlo na dlažbu na zadní stranu soklové dlaždice a nejprve ji umístěte na podlahovou dlaždici. Poté v rozestupu podlahové spáry táhněte směrem nahoru a zasaďte dlažební klíny pro vytvoření spáry.
Co je Protiskluz R9
Už podlahy s třídou protiskluzu R9 zpravidla odpovídají koeficientu tření 0,5. U tříd R10 a vyšších pak µ odpovídá obvykle hodnotě 0,6 či 0,7. Obklady, které nejsou označované za protiskluzové a nepatří do žádné třídy R, mají koeficient tření obvykle 0,3.
Jakou geotextilii pod zámkovou dlažbu
Geotextilie pod zámkovou dlažbu
Jakou geotextilii pod zámkovou dlažbu zvolit: vhodná je netkaná geotextilie z čistého polypropylenu – např. Geomatex NTB. Při pokládce zámkové dlažby, která bude zatěžována pojezdem osobních či dodávkových vozidel volte geotextilii s gramáží min. 200 g/m².
Jak velké stání pro auto
Pokud bojujete s místem, postačí také přístřešek na auto 6×5 metrů. V případě přístřešku pro více aut pak stačí dodržovat jednoduché pravidlo. Pro každé další parkovací místo vyčleňte 2,5 metrů do šířky. Přístřešek na 3 auta tedy bude široký 7,5 až 8,5 metrů.
Jak hluboko kopat pod zámkovou dlažbu
Vyznačte si průběh chodníku. Po celé trase vykopejte zeminu až do hloubky cca 30 cm. Potom vše vyplňte cca 20 cm silnou vrstvou kamenné drtě (0/40) a rovnoměrně zhutněte vibrační deskou. K ohraničení cesty jsou vhodné trávníkové kamené obrubníky nebo dlažební kostky.
Jakou strusku pod zámkovou dlažbu
Připravte si správný podklad pod zámkovou dlažbu
V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm. Po hrubém vyrovnání a zhutnění například pomocí vibrační desky je díky obsahu jemných částic podklad pod zámkovou dlažbu pevný a připravený na podkladní zásyp a samotné položení.
Jak štěrk pod dlažbu
Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.
Jak vysoký obrubník
Chceme-li mít obrubník zapuštěn v úrovni dlážděné plochy, stačí nám prvky o výšce 15 cm, jinak volíme zahradní obrubníky vyšší, 20 – 25 cm. Venkovní dlažba, respektive její barevný odstín, pak bude základem pro výběr barvy samotných obrubníků, které by měly se zvolenou dlažbou ladit.
Co se dělá první dlažba nebo obklad
Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, tedy to, že původní dlažba nebo obklad je bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zda pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíte poklepem.
Jak nalepit sokl
Soklové dlaždice podložte dřevěnými kolíčky, opět se držte stejné šířky spáry jako u dlaždic na podlaze. Po vytvrzení lepidla začněte se spárováním. Namíchejte si jen tolik spárovací hmoty, kolik za danou dobu spotřebujete. Hmotu rovnoměrně rozetřete po podlaze a gumovou stěrkou zaplňte spáry příčně k jejich průběhu.
Co znamená Protiskluz R10
Dlažba pro chůzi v obuvi – označuje se piktogramem boty a stupnicí R9 až R13. Pro interiér, jako je ložnice či obývací pokoj, je dostatečný stupeň R9 a R10. Pokud dlažba tvoří okolí bazénu, tedy prostor, kde se chodí naboso a je zde vysoké riziko uklouznutí, doporučujeme zvolit označení R10 B nebo R 11 B.
Co znamená R9
Nejčastěji se používá hodnocení DIN 51130, tj. škála R9-R13, přičemž nejnižší hodnotu má R9 a nejvyšší R13. Označení R9 – úhel skluzu 5 až 10° – doporučené použití: vstupy do domů, terasy. Označení R10 – úhel skluzu 10 až 19° – doporučené použití: toalety, malé kuchyně, sanitární prostory.
Jakou zvolit geotextilii
Gramáž geotextílie 17 – 500 g/m²
Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používá gramáž geotextílie okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let. Vysoké gramáže okolo 300-500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.