Jakou zvolit venkovní omítku?

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Jak Omitnout venkovni zeď

Pro dosažení roviny je třeba připravit si omítníky, podle kterých se omítka stahuje latí. Použít lze k tomu určené výrobky – tenké laťky a nebo pevné dráty. Upevňují se na nahozené omítkové terče, které jsou vyrovnané pomocí vodováhy a olovnice. Omítkové terče umisťujeme svisle i vodorovně cca 120 až 150 cm od sebe.

Jak udělat venkovní omítku

K obvyklé konečné úpravě venkovní fasády slouží jemná štuková omítka, která se natahuje zpravidla ocelovým hladítkem a poté se zatáčí plstěným či pěnovým hladítkem. Hotové směsi štukových omítek se dělí na vnitřní a vnější, pro exteriér je tedy nutné správně vybrat vhodnou směs.
Archiv

Jakou venkovní omítku na Ytong

Nejčastěji se na Ytong používá štuková omítka, respektive kombinace lepidla a štuku. Stejně jako u malování zdí či spousty jiných činností je i pro vnitřní omítku důležitá penetrace. Podklad byste měli penetrovat akrylátovou penetrací v poměru 1:10. Až penetrace uschne, natáhněte na podklad lepidlo.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Čím srovnat zeď

Jak jinak můžeme zdi vyrovnat

Můžeme použít klasické obkladačky nebo celé panely, které na plochu zdí připevníme. Elegantní řešení, ale spíš jenom pro optické vyrovnání, jsou plastické tapety nebo plastické barvy na zdi. Plasticita může být přímo hmatatelná nebo jenom optická.

Jak uhladit omítku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.

Jak nahodit omítku

Jak na vnitřní omítky

Nejprve nahodíme omítkové terče, vzdálené svisle i vodorovně přibližně 120 až 150 centimetrů, silné zhruba 1,5 cm a o průměru 20 až 30 cm. Pomocí olovnice a vodováhy je srovnáme na stejnou tloušťku a do roviny, výchylky opravíme ubráním nebo dodatečným nanesením vrstvy malty.

Jakou omítku na pórobeton

Ideální pro omítání pórobetonového zdiva je vápenocementová jednovrstvá omítka nanášená v jednotné tloušťce cca 10 mm.

Jak na fajnovou omítku

Štuk se nanáší na stěnu od zdola nahoru a dlouhými tahy hladítkem se zahlazuje do ideální roviny. Poté se štuk nechá chvíli zaschnout a filcovým hladítkem namočeným ve vodě se krouživými pohyby dokonale zahladí poslední stopy nerovností. Před nanášením nátěru je třeba nechat štukovou omítku vyschnout.

Jak natřít venkovní fasádu

Zpočátku „ořezáváme“, jak říkají řemeslníci, kolem okrajů štětcem a pak, nejlépe štětkou, pokračujeme na ostatních plochách. Druhý nátěr se doporučuje nanášet válečkem. Pomocí válečku docílíme s barvou BARLET celistvého vzhledu fasády bez nepravidelností.

Jaká je nejlepší barva na fasádu

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Čím brousit fasádní lepidlo

Hladítko má hladící plochu z velmi hrubého smirkového plátna. Je vhodné pro broušení tvrdých povrchů, například fasádní stěrky, zbytky starých lepidel a podobně.

Jak se dělá škrábaná omítka

Škrábaná struktura

Omítka se nanáší strojní omítačkou nebo ručně zednickou lžící v tloušťce 10 – 11 mm u zrnitosti 3 mm a 8 – 10 mm u zrnitosti 1,5 mm. Omítka se ihned po nastříkání stahuje zubatým hladítkem. 24 hod. po aplikaci se provede seškrábání povrchu omítky speciálním škrabá kem s hroty na tl.

Co se dělá dřív omítky nebo podlahy

Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.

Jak dlouho zraje omítka

Omítky musí být vyzrálé

Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.

Jak brousit zeď

Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.

Jak zakrýt nerovnosti na zdi

Odpověď: Dobrý den, k vyrovnání nerovností je možné použít stěrky – REMAL STĚRKA, druhou možností je použít strukturní nátěr, který opticky zamaskuje drobné nerovnosti. Vhodný je REMAL STRUKTURA, případně Barlet akrylát plus s plnivem.

Čím se brousí omítka

Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.

Co na opravu omítky

Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.

Jak dlouho se dělají omítky

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak nahodit Fajnovou omítku

Natažení fajnové omítky

Štuk se natahuje o síle cca 2 mm kovovým či plastovým hladítkem a zahlazuje se plstěným anebo pěnovým hladítkem za pomoci krouživých pohybů. Při práci pak používané hladítko stále namáčíme do vody, nebo kropíme stěnu.

Čím brousit pórobeton

Škrabák na porobeton je ruční pracovní nářadí používané pro odstranění nerovností z lehkého porobetonového zdiva Ytong.