Kam dát Korenky v kuchyni?

Jaké koření nesmí chybět v kuchyni

Typické jednodruhové koření, které byste měli mít doma:Pepř (Pepř nesmí chybět a nejlépe barevný i černý, dále zelený, červený, bílý)Kmín (drcený nebo mletý, samozřejmě i celý)Nové koření (celé bude stačit)Skořice (v kuchyni využijete skořici mletou i celou)Hřebíček (určitě bude lepší celý)Muškátový oříšek.

Jak uspořádat kořenky

Kořenky by určitě měly dobře těsnit. Ideální je tedy buď broušené zavírání nebo silikonové těsnění. Broušené zavírání je zdlouhavé, zavíráte ho špinavýma rukama od koření, takže často je celá kořenka špinavá. A když máte třeba kurkumu, tak je to znát.
Archiv

Jak uložit koření

Temné a suché místo

Samozřejmě vycházejte ze své intuice a z rad designerů, že koření je nejvhodnější ukládat poblíž varné plochy. Dalším kritériem je rozhodně místo, kde je sucho a také kam neproniká světlo. Maximálně by zde měla být pokojová teplota, vyšší teploty koření neprospívají.
Archiv

Jak používat koření

Správné použití koření od Kulináře

Aby koření projevilo svou nejlepší chuť a vůni, je potřeba s ním při vaření správně zacházet. Všeobecně platí, že kořenící směsi nesmíte spálit příliš vysokou teplotou, vyhovuje jim jen zapěnění v tucích, krátké zapaření, zavlhnutí nebo i povaření či dušení.

Co to je koriandr

Koriandr je jednoletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a Blízkého východu. Jako ochucovadlo se při vaření používá od nepaměti. Semínka mají příjemnou nasládlou chuť, jejich aroma může připomínat pomerančovou kůru. Bez mletého koriandru se neobejdou známé kořenící směsi jako kari nebo garam masala.

Jaké jsou druhy koření

Tradiční dělení kořeníostrá koření (např. chilli, kayenský pepř, bílý a černý pepř, zázvor, hořčice)jemná koření (např. kořeninová paprika – lahůdková, koriandr)aromatická koření (např. kardamom, skořice, hřebíček, fenykl, kopr, pískavice)byliny (např.aromatická zelenina (např.

Jak označit kořenky

Jednoznačně štítky pro označení koření. Můžete mít několik druhů dóziček, vysoké, nízké, kulaté či hranaté, skleněné nebo plechové – ale když je všechny označíte stejně, jen tak něco se vám ve spíži neztratí a navíc to bude i pěkně vypadat.

Jak si uspořádat špíz

Spíž vybavte regály, nebo nejlépe nastavitelnými systémy, aby bylo možné prostory přizpůsobovat aktuálním potřebám a skladovaným surovinám. Nejvyšší police umístěte maximálně do výšky 170 cm, aby bylo dobře vidět, co se na polici nachází. Jednotlivé police by pak ideálně měly mít hloubku 30 cm.

Kam umístit kořenky

Držák na kořenky

Koření je nejlepší ukládat do držáků na kořenky. Ty si celé s držákem donesete i na zahradu ke grilování nebo si je položíte jenom na kuchyni vedle varné desky.

Jak dlouho vydrží koření

Jak dlouho vydrží koření

Ideální je nakupovat celé koření a až před použitím ho namlít v mlýnku na koření. Pokud ho nemáte, postačí hmoždíř. V něm můžete badyán, hřebíček a další druhy rozdrtit. Důvodem uchovávání koření vcelku je to, že takto vydrží tři až pět let.

Kdy přidávat koření

Obecně platí, že koření by se mělo do pokrmů přidávat až v druhé půlce vaření, některé specifické druhy koření (například kari) a čerstvé bylinky až těsně před dokončením jídla. Pokud použijete více než tři druhy koření do jednoho pokrmu, mohou se jednotlivé chutě přebíjet a rušit.

Na co se dá použít koriandr

Špetku koriandru můžete použít například pod tučná masa, po kterých vám pak nebude tolik těžko. Skvěle ladí také k drůbežímu a hovězímu masu a rybám. Ochutit s ním můžete nejen polévky, omáčky a houby, ale také dezerty, marmelády, čatní nebo vánoční cukroví.

Co kdyz koriandr kvete

Když jde koriandr do květu, změní s listů z petrželově plochých na roztřepené. Semena sklízíme po dozrání, nesmí být tmavě hnědé nebo černé, lepší je sklízet zelené či narůžovělé kuličky, která doma dosušíme.

Jaké koření na vepřové maso

K vepřovému můžeme doporučit česnek, kari, kmín, majoránku, oregáno nebo třeba i zázvor. Mletému masu dodáme největší říz, když použijeme kari, mateřídoušku, muškátový květ, šalvěj nebo zázvor. U jehněčího můžeme klidně zvolit například chilli, libeček, oregáno, pažitku, rozmarýn, saturejku, šalvěj nebo tymián.

Co mít doma ve spíži

Luštěniny. Skvělým základem domácích zásob trvanlivých potravin jsou luštěniny, jako je například čočka, hrách, cizrna, fazole či sójové boby.Ořechy a semínka.Ovoce a zelenina.Rýže, těstoviny a všelijaké zrníOřechová másla.Koření a sušené bylinky.Bílkoviny.Vejce.

Co na špíz

Obvykle se špízy připravují z kombinace masa a zeleniny. Vepřové nebo kuřecí se nakrájí na malé kousky a mezi ně se jehla proloží nakrájenou cibulí, paprikou, nebo malými rajčátky. Špízové jehly mohou být i vegetariánské, často se na ně přidávají i houby. Existují i sladké verze, kdy se špízy opékají s ovocem.

Kam s prošlými potravinami

Vše, co již nepotřebuji nebo nestihnu sníst a přitom je to zdravotně nezávadné – neplesnivé, nezkažené, neotevřené potraviny s označeným datem spotřeby. Prošlé ale zároveň neznamená zkažené. I potraviny po datu expirace můžete do lednice odnést.

Co se stane s prošlou moukou

Těstoviny, rýže nebo mouka jsou v pořádku i rok po uplynutí minimální trvanlivosti. Ovesné vločky nebo müsli neschovávejte ve spíži déle než dva měsíce po exspiraci. Jogurt uchovávaný v lednici můžete bez obav sníst i pět dní po překročení data minimální trvanlivosti.

Jak používat čerstvé bylinky

Důležité je, abyste čerstvé bylinky přidali do jídla ke konci vaření, neboť mohou vlivem tepelného zpracování zhořknout a ztrácí své léčivé vlastnosti. Díky bylinkám můžete přirozeným způsobem konzervovat maso, ryby nebo zeleninu (pomohou vám v tom zeleninové marinády) nebo prodloužit čerstvost tuků (např.

V čem skladovat koření

Ideální je pro něj temné a suché místo s maximálně pokojovou teplotou. Proto kořenky nepatří do blízkosti varné desky nebo nad ni. Na koření se nejlépe hodí nádoby ze skla, jemuž nevadí ani dlouhodobý kontakt s agresivními silicemi, jež některé koření obsahuje, například hřebíček či zázvor.

Proč koriandr chutná jako mýdlo

Coriandrum sativum

Až 10-15 % obyvatel cítí při pojídání koriandru zvláštní pachuť, nejčastěji je připodobňovaná k chuti mýdla. Důvody jsou přitom ryze genetické. Vědci odkazují na gen s označením OR6A2. Tento gen kóduje receptor, jenž získává vůni aldehydových chemikálií.

Jak zpracovat koriandr

Použití v kuchyni:

Čerstvá nať je vynikající koření na grilované ryby. Také se hodí do salátů, majonéz, tvarohových pomazánek a smetanových zálivek. Semena koriandru se používají při pečení pečiva i zákusků a vánočního cukroví. Vhodná jsou do nádivek, paštik a pod tučná masa.

Jak namíchat koření na kuře

Celý kmín, koriandr, pepř a chilli vločky najemno rozdrťte v hmoždíři nebo umelte v mlýnku na kávu. Pokud budete grilovací koření hned používat, můžete suroviny nejdřív krátce prohřát na rozpálené suché pánvičce, aby se rozvinuly všechny vůně a z koření uvolnily vonné silice.

Jak správně naložit maso na pečení

Ideální je marinovat přes noc, kdy se všechny chutě dokonale propojí. Pokud máte v plánu mít maso naložené déle než 12 hodin, sůl a citronovou šťávu přidejte do marinády až hodinu před grilováním. Obě tyto ingredience mají totiž silné konzervační schopnosti. Tip: Chcete si ušetřit čas

Co nesmí chybět v domácnosti

15 věcí, které by ve vašem bytě určitě neměly chybět. Máte je všechnyHasicí přístroj. Nikdy nevíte, co se stane, zvláště pokud topíte kamny, nebo máte u domu garáž či kůlnu.Lékárnička.Ostré nože.Náhradní zdroje.Kuchyňský robot.Mycí stěrka.Čistící ubrousky.Hadříky a utěrky.