Kam hlásit ztrátu občanského průkazu?

Kde hlásit ztrátu dokladů

Pokud o své doklady přijdete přičiněním zloděje, je třeba krádež co nejdříve nahlásit na příslušné oddělení policie České republiky, která zavede doklad do evidence.
Archiv

Jak nahlasit ztratu Obcanky online

"Od 2. srpna 2023 bude možno ohlásit ztrátu, odcizení nebo nebezpečí zneužití občanského průkazu rovněž prostřednictvím elektronické apllikace pro ohlašování ztráty, odcizení nebo nebezpečí zneužití občanského průkazu. (Bude se jednat o samoobslužný portál)," uvádí Ministerstvo vnitra.
Archiv

Jak najít ztracené doklady

Úřady zanesou údaje o ztrátě nebo odcizení občanského průkazu do informačního systému evidence občanských průkazů – čísla těchto občanek jsou pak zveřejněná na webových stránkách Ministerstva vnitra v databázi neplatných dokladů, v Schengenském informačním systému a v databázi Interpolu, aby se předešlo jejich zneužití …

Co je potřeba k vydání nového občanského průkazu

Při vydání nového občanského průkazu se předkládá dosavadní občanský průkaz. průkaz totožnosti; průkazem totožnosti se rozumí doklad, který je veřejnou listinou a ve kterém jsou uvedeny údaje o žadateli, včetně jeho podoby a státního občanství České republiky, umožňující identifikovat tohoto žadatele.

Jak dlouho trvá vydání nového občanského průkazu

Lhůta pro vydání občanského průkazu je 30 dnů. Občanský průkaz lze vydat za správní poplatek také ve zkrácených lhůtách, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů.

Jak zjistit zneužití občanského průkazu

Na webu Ministerstva vnitra se pak číslo vašeho dokladu objeví v databázi neplatných dokladů. Stejně tak bude tato informace přístupná v Schengenském informačním systému a v databázi Interpolu. Díky tomu pomůžete předejít zneužití vaší občanky. Ztrátu lze nahlásit i na policii České republiky.

Co dělat při ztrátě občanského průkazu

Ztrátu i odcizení občanského průkazu je možné nahlásit také Policii ČR. Pokud jste v zahraničí, ztrátu/odcizení nahlásíte zastupitelskému úřadu ČR. Ztrátu/odcizení/poškození/zničení/možné zneužití občanského průkazu můžete nahlásit kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností také elektronicky.

Jak postupovat při ztrátě občanského průkazu

Ztrátu nebo odcizení ohlásíte osobně a příslušný úřad ji zaeviduje do informačního systému evidence občanských průkazů. Při ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu uvedete své osobní údaje (jméno, příjmení, datum narození, trvalý pobyt atd.)

Jak urychlit občanský průkaz

Nově je ale možnost zažádat o doklad ve zrychlené lhůtě – pět pracovních dnů nebo do 24 hodin v pracovní den, za tuto možnosti si ale žadatel připlatí. Za vyřízení nového průkazu do pěti pracovních dnů je nutné zaplatit 500 korun a za vyřízení do 24 hodin dokonce tisíc korun.

Co zakrýt na občanském průkazu

U občanského průkazu je pořizována kopie dle šablony se zakrytím údajů, které pro identifikaci fyzické osoby nejsou potřebné, a dále se pořizuje celá kopie řidičského průkazu. Kopie dokladů jsou opatřeny razítkem „Souhlasím s pořízením kopie OP a ŘP“, ke které držitel dokladů připojí svůj podpis.

Co zamazat na občanském průkazu

Údaji zapisovanými do občanského průkazu tedy jsou jméno, popřípadě jména, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, rodné číslo, adresa místa trvalého pobytu, včetně označení tohoto údaje jako adresy úřadu, je-li takto označen v evidenci obyvatel, a rodinný stav nebo registrované partnerství.

Kdo mi může vyzvednout občanský průkaz

Žádost podává zákonný zástupce, který prokáže svoji totožnost, místo zákonného zástupce může žádost podat poručník, opatrovník, pěstoun, osoba, které byla osoba mladší 15 let svěřena do osobní péče, ředitel zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Jak udělat kopii občanského průkazu

Správní právo: Kopírování občanských průkazů, k jednomu opomíjenému problémuObčanský průkaz je z právního hlediska tzv.Vysokoškolské tituly.Hlavní řešený problém.Jak bylo uvedeno výše, bez souhlasu (až na vzácné zákonné výjimky) není možno kopírovat občanské průkazy.

Jak ověřit kopii občanského průkazu

Důležité upozornění: Ze zákona nelze ověřit kopii občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu ani jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby. Ověření kopie lze provést v poštovním styku.

Kdo může požadovat kopii občanského průkazu

2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech platí, že je „zakázáno pořizovat jakýmikoliv prostředky kopie občanského průkazu bez prokazatelného souhlasu občana. “ Pokud má tedy váš zaměstnavatel zájem pořizovat si kopii vašeho občanského průkazu, je nezbytné, abyste takový souhlas podepsali.

Kde si nechat udělat ověřenou kopií

Vidimaci a legalizaci provádí krajské úřady; obecní úřady obce s rozšířenou působností; obecní úřady, jejichž seznam stanoví vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů; újezdní úřady; Česká pošta a Hospodářská komora České republiky.

Co je potreba k overene kopii

Vidimace (ověření listiny)

Při ověření listiny neprokazuje žadatel svou totožnost, je nutné, aby přinesl "originál" (prvopis, ověřená kopie, opis, stejnopis) listiny, podle které bude ověřena kopie. Kopii si může žadatel přinést vlastní, nebo je možné ji opatřit přímo na pracovišti na náklady žadatele.

Co je potřeba k ověření dokumentu

Zatímco u vidimace je pro ověření listiny potřeba pouze samotný dokument, v případě úředního ověření podpisu je nutné, aby se dotyčná osoba dostavila na příslušný úřad osobně, předložila listinu, na níž chce pravost podpisu ověřit, a prokázala se dokladem totožnosti.

Kde udělat ověřenou kopii

Úřední ověření kopie dokumentu, tedy ověření shody opisu nebo kopie s originálem listiny, se nazývá vidimace. Vidimaci u dokumentu v češtině je možné zařídit např. na Czechpointu. Pokud se jedná o cizojazyčný dokument, lze vidimaci zařídit u notáře.