Kam na sumce na Labi?

Kde se loví sumec

Sumec se vyskytuje kromě pstruhových pásem řek v horských oblastech, snad na každém revíru. Podle mých zkušeností, čím menší voda, na které lovíte, tím je větší pravděpodobnost úlovku. Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice.

Kam na sumce

Tato ryba se vyskytuje ve stojatých i tekoucích vodách. Za nejsnazší místa, kde je největší naděje na kýžený úlovek, bývají mezi rybáři považována odstavná ramena řek. Povětšinou se sumec vyskytuje u dna, kde vyhledává členitá místa, na nichž se nacházejí například kořeny stromů. Ty mu poskytují ideální úkryt.
Archiv

Jak chytit sumce na Privlac

Sumcům asi nejvíce chutnají 15-20 cm velké wobblery s větší lopatkou, které vydávají různé akustické zvuky a vibrace. Skvělé jsou také větší plandavky, dvojté, co také vydávají zvuk při tažení vodou, hlavně v proudu. Ovšem často sumci nepohrdnou ani třpytkou s větší lopatkou a další nástrahou, kterou jim nabídnete.

Jak nastražit rybu na sumce

Způsoby nastražování ryb

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.

Kdy je nejlepší chytat sumce

Konec srpna a začátek září považuji v tuzemsku za jedny z nejlepších měsíců pro lov sumců a často se podaří i opravdu veliká ryba. V průběhu října se frekvence záběrů snižuje, přesto však má ještě smysl k vodě vyrazit.

Kdy se vytírá sumec

sumec velký – vytírá se při teplotě vody nad 18°C. Sumci se třou v párech na obnažené kořeny nebo zaplavenou vegetaci.

Jak dlouho se dožívá sumec

Patří k rybám dlouhověkým. Dožívá se běžně věku až 50 let. V příznivých podmínkách (dostatek potravy, teplá voda) roste velmi rychle. V chladných vodách je jeho růst pomalejší.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Kdy jít na sumce

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Jaká šňůra na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jaká je nejlepší návnada na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jak Napichnout Rybicku na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Kdy se mohou chytat sumci

Ačkoliv sumec může zabrat v hlavní sezóně klidně v poledne a takový záběr slangově nazývám „poledňák“, existují top časy, kdy je záběr nejpravděpodobnější. Zhruba 70% záběrů z celého dne lze očekávat v letním období mezi 18:00 a půlnocí. V období, kdy je v ČR lov zakázán, záběrů přichází většinou podstatně méně.

Kdy se třou sumci

Sumec velký je dnes jedinou naší rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 kg a více. Pohlavně dospívá ve stáří 3–5 let, samice v průměru o rok později než samci. Tření probíhá podle oblasti od května do srpna (teplota vody by měla být 18–22 °C).

Jak dlouho se třou ryby

Někdo říká, že se při tření ryby hůře chytají, ale pravdou však je, že to nejspíše ani nepoznáte. A to proto, že všechny ryby nikdy nejdou do tření současně, tenhle proces je rozprostřen někdy i do dvou měsíců. Navíc, ihned jakmile se ryba vytře, začne mnohem více přijímat potravu, aby nabral zpět vynaloženou energii.

Jaké má sumec zuby

Velmi silné čelisti jsou vybaveny velkým množstvím drobných zubů, kterým se říká „kartáče“ a jsou skloněny dovnitř tlamy a fungují jako struhadlo. Má dlouhou břišní ploutev, která se rozprostírá až do ocasní ploutve. Široká ústa mají ozubenou spodní i horní čelist.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Jakou návnadu na sumce

Jako nástrahu volím téměř vždy živou rybu, nebo větší množství menších ryb. Pravděpodobně nejuniverzálnější nástraha je ryba ve velikosti zhruba 20 – 25cm. Běžně však volím ryby velikosti kolem 40-50cm a snažím se vyselektovat záběry menších sumců.

Jak navázat na sumce

Vlasová montáž pro opatrné sumce

Na jednu stranu na sobě nástraha nemá téměř žádný kov v podobě háčků a na stranu druhou působí nastražená ryba přirozeněji, loví-li se s nástrahami živými. Tato montáž sestává ze dvou jednoháčků. „Nastražovací“ háček ukotvím v tlamce ryby a „chytací“ je volný nad ním.

Jak navazat na Trhacku

K umístěné bójce, nejlépe pomocí karabinky, připneme celou sestavu se splávkem a nástražní rybkou, splávek s rybou dáme do vody, vypneme vlasec a můžeme se těšit na záběr. Prut by měl být při metodě na trhačku, postavený kolmo v zemi, pokud možno umístěný v kvalitním stojanu.

Jak silny vlasec na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jakou Pletenku na sumce

já používám Tuf line. Je to vynikající šňůra. Netrhá se a unese fakt strašně moc.Je placatá a tmavě zelená je to asi 0,80mm a je na 91 kg( chytám s tím hlavně ve Španělsku na Ebru a i u nás hlavně na Labi,Seči a Lipně,ale u nás stačí tak do 50kg).

Jak přilákat sumce

Je dobré, když se menší ryby okolo pelet motají, protože na lovném místě vznikají jak vibrační, tak pachové stopy, které sumce dříve nebo později přilákají. Funguje to na samém principu, jako když chytáte na splávek a na místo „sedne“ štika, protože u koule šrotu jsou desítky perlínů a plotic.

Jak velkou rybku na sumce

A jakou volíme velikost rybek Velikost nástražních rybek pro cílený lov štik je od 8 do 12 (15) cm, velikost pro chytání sumců je pak od 15 cm do 35 (40 cm). Pokud je rybka moc malá, pak ji spíše vezme štika něž sumec, ovšem na velké rybky je zase méně záběrů, tedy většinou.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.