Kam na Velikonoce v ČR?

Kam jet na Velikonoce 2023

Severní pobřeží VnitrozemíMarsa Alam.Kalábrie.Panama.Severní pobřežíAbú Dhabí Dubaj. Fujairah. Ras Al-Khaimah.Zanzibar.
Archiv

Kam se podívat na Velikonoce

Velikonoce na Valašsku.Hrad Bítov s vůní Velikonoc.Velikonoce v Českém KrumlověVelikonoční festival duchovní hudby v BrněVelikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.Velikonoční otevřené sklepy Valtice.Velikonoce na zámku Hradec nad MoravicíVelikonoce na hradě Helfštýn.
Archiv

Kde se nejvíce slaví Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitějším církevním křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. I když křesťanství má všude stejné základy, přesto se oslavy Velikonoc v různých zemích od sebe alespoň mírně liší. Nejvíce podobné oslavy jsou u našich nejbližších sousedů na Slovensku a v Polsku.

Co se nesmi na velikonoční neděli

Na Velikonoční neděli by se totiž neměly dělat téměř žádné domácí práce. Nemusíte tedy zametat, mýt nádobí a ani třeba stlát postel. Zato byste se ale měli pustit do pečení mazance a beránka a váš muž by měl uplést krásnou pomlázku. Jen stěží byste hledali větší symbol velikonoc než je právě pomlázka a mazanec.

Kdy budou velikonoční svátky v roce 2023

Termíny Velikonoc v letech 2022-2024

Rok Velikonoční prodloužený víkend – datum
Velikonoce 2023 pátek 7. 4. – pondělí 10. 4. 2023
Velikonoce 2024 pátek 29. 3. – pondělí 1. 4. 2024
Velikonoce 2025 pátek 18. 4. – pondělí 21. 4. 2025

Kam na výlet na Velký pátek

Podobně jako poklady se na Velký pátek otvírají i hory, v nichž spí zakletá vojska. Skryté armádní rezervy nedřímají jen pod Blaníkem, legendární je i bájné vojsko Slavníkovců pod kopcem Oškobrhem u Poděbrad a podobná pověst se vypravuje o Turovu u Hronova.

Co s dětmi na Velikonoce

6 tipů na velikonoční aktivity s dětmiHledejte poklady na Velký pátek.Zahrajte si zajíčkovu schovávanou.Nachystejte koledu pro zvířátka.Pošlete přáníčko.Vyzkoušejte quilling.Absolvujte zkrášlovací proceduru pro holky i vajíčka.9 tipů, jak naučit děti zodpovědnosti.

Proč se barví velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Co je to pašijový týden

Pašijovým týdnem se označují dny posledního týdne před Velikonoční nedělí – tedy před Božím hodem velikonočním. Pojem pašije je odvozen z latinského passio – utrpení, jako upomínka na poslední dny Kristovy pozemské cesty. Lidé si při pobožnostech připomínají význam umučení a nejvyšší oběti Ježíše Krista.

Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Co se nemá dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.

Kdy jsou Velikonoce 2023 obchody

Otevírací doba na Velikonoce 2023

Den Otevřeno 2023
Velký pátek Normálně 7. 4. 2023
Bílá sobota Normálně 8. 4. 2023
Boží hod velikonoční Normálně 9. 4. 2023
Velikonoční pondělí Omezeně 10. 4. 2023

Kdy jsou obchody zavřené 2023

Kdy je zavřeno na státní svátkyNový rok (1. ledna),Velikonoční pondělí (10. dubna 2023),Den vítězství (8. května),Den české státnosti (28. září),Den vzniku samostatného československého státu (28. října),Štědrý den (24. prosince) – od 12 hodin,svátek vánoční (25. prosince),svátek vánoční (26. prosince).

Co se nesmi na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Jak udělat velikonoční vyzdobu

Schovejte umyté skořápky od vajíček. Stačí do nich položit vatu, která je velmi dobře nasáklá vodou a na ni vysét semínka řeřichy. Za 3 dny ji budete mít vysokou asi 4cm. Skořápky pak posaďte do slepičky či jiného držáku na vařené vajíčko a dekorace je hotová.

Kam na Velikonoce v Praze

Pražská zoo, botanická zahrada, muzea a galerie pořádají speciální velikonoční programy plné zábavných soutěží a tvůrčích činností, například barvení vajíček, vytváření beránků, kuřátek a pomlázek. Úžasné brunch a klasické velikonoční menu jsou v nabídce většiny restaurací na Praze 1.

Co je to kraslice

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, ozdobené různými výtvarnými technikami. Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Jak se jmenují jednotlivé dny velikonočního týdne

Šedivé úterý – uklízelo se a vymetaly se pavučiny. Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Zelený čtvrtek – připomíná poslední večeři Ježíše. Velikonoční triduum (tři dny) začíná od večerní mše na Zelený čtvrtek a končí nešporami na Velikonoční neděli.

Co se stalo na Zelený čtvrtek

Křesťané si na Zelený čtvrtek připomínají poslední večeři Páně, na které Ježíš ustanovil svaté přijímání. Večer pak odlétají zvony do Říma, v kostelích zavládne až do Bílé soboty ticho a zvonění nahradí děti s řehtačkami.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Jak pracuji obchody na Velikonoce 2023

Od Květné neděle po Boží hod vás obslouží Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Penny, Tesco a další obchody. Zůstanou otevřené po celý Svatý týden, takže vás přivítají i na Velký pátek. Supermarkety zavřou na Velikonoční pondělí, Košík a Rohlík vám však nákup doručí domů.

Kdy jsou o Velikonocích zavrene obchody

Obchody tentokrát o Velikonocích musí zavřít na oba sváteční dny. Nenakoupíte tedy na Velký pátek a ani o velikonočním pondělí.