Kam s Nepotrebnou elektronikou?

Kam s použitou elektronikou

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.
Archiv

Co nepatří do elektroodpadu

Jedná se o kalkulačky, sluchátka, mobilní telefony, mixéry, fény, elektrické hračky a tak podobně . Naopak tam nepatří televizory, monitory, zářivky a úsporné žárovky (z toho důvodu, že se může sklo rozbít a pak ztížit manipulaci s elektroodpadem). Také tam nepatří zdravotnický materiál, komunální odpad nebo bio odpad.

Kde končí elektroodpad

Elektroodpad či elektronický a elektrický odpad (v angličtině zkráceně e-waste) zahrnuje celou řadu různých výrobků, které již dousloužily a byly vyhozeny. Ve sběrnách nejčastěji končí velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky, jež tvoří více než polovinu sebraného elektroodpadu.

Kam se starym elektrem

Je-li zařízení již poškozené a nefunguje, pak je třeba je opravdu vyhodit. Slouží k tomu jasně červené recyklační kontejnery s nápisem elektro, které provozuje společnost Asekol.

Jak se zbavit elektroniky

Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik). Další možností, jak ekologicky vytřídit elektrospotřebič, je odvézt ho do sběrného dvora.

Co se starým elektrospotřebičem

Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol.

Kam se vyhazuje vysavač

Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů ASEKOL k tomu určeným – zařízení je pak bezpečně rozebráno a až z 90 % se recykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na www.cervenekontejnery.cz.

Kam se starými žárovkami

Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.

Jak se zbavit elektroodpadu

Na drobný elektroodpad slouží červené kontejnery, elektroodpad všech velikostí a rozměrů lze odvézt do sběrného dvora. Vyřazené elektrozařízení lze také vrátit ve všech opravnách a prodejnách elektra a úplně nejjednodušší je odvoz zdarma kus za kus, který e-shopům nařizuje dokonce příslušný zákon.

Jak se likviduje elektroodpad

Základem recyklace elektroodpadu je roztřídění a oddělení jednotlivých materiálů z elektrospotřebiče. Ze sběrného místa (většinou určeném obcí nebo městem) nebo z výkupen sběrných surovin, se elektroodpad přepraví do dílen, kde jej techničtí a proškolení pracovníci odborně demontují – ruční zpracování elektroodpadu.

Kam se starou tiskárnou

Kam se starou tiskárnouVyužijte červené kontejnery na elektroodpad.Starou tiskárnu zavezte na sběrný dvůr.Spotřebiče můžete odevzdat i prodejcům elektroniky.Pro starou tiskárnu si k vám přijedou.Tonery nevyhazujte, nabídněte je k výkupu.

Kam s rozbitou televizi

Kam odevzdat televizi

Pokud ale nový televizor nekupujete, nebo máte doma více přijímačů a některý z nich zrovna „odešel“, nezbude vám nic jiného, než se vydat do nejbližšího sběrného dvoru. Zařízení provozovaná zpravidla radnicí nebo magistrátem vybírají staré televizory zdarma.

Co s elektroodpadem

Elektrospotřebiče se nesmí vyhazovat do popelnice, ale můžete je odevzdat např. přímo na prodejně, při nákupu nového přístroje. Dále můžete starý elektrospotřebič odvést do sběrného dvora, které má většina obcí, nebo vhodit do speciálního kontejneru, který je určen pro sběr elektroodpadů.

Kam vyhodit starý spotřebič

Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol. Těch je po Česku rozmístěno více než 1600.

Kam vyhodit šicí stroj

V PLANEU sbíráme do označených kontejnerů nefunkční elektrospotřebiče z domácností, např. jako jsou žehličky, rychlovarné konvice, mixéry, šicí stroje, mlýnky, fény apod.

Kam vyhodit reproduktory

Jde o elektrozařízení, které je možné odevzdat v každém místě zpětného odběru elektrozařízení. Sběr elektrozařízení zprostředkovávají kolektivní systémy např. Asekol, Elektrowin nebo REMA. Seznam míst zpětného odběru najdete na jejich webových stránkách.

Kam vyhodit magnet

Malé kousky použitých neodymových magnetů mohou být přidány do běžného komunálního odpadu. Větší množství magnetů by mělo být odvezeno na sběrný dvůr technických služeb.

Kam vyhodit obyčejné žárovky

Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.

Kam se starou lednici

Vysloužilé spotřebiče můžete ZDARMA odevzdat na naší prodejně nebo nechat odvézt naší dopravou. Staré spotřebiče se sváží k recyklaci, kde jsou nejprve odstraněny nebezpečné látky.

Kam vyhodit Powerbanku

Elektrozařízení nesmí být odstraňována spolu se směsným odpadem, ale musí být odkládána na místech k tomu určených, tj. ve sběrných dvorech nebo místech jejich zpětného odběru (viz výše). Uvedená zařízení a odpady budou dále využity k výrobě nových zařízení.

Kam vyhodit rotoped

rotoped) může občan buď odložením do velkoobjemového kontejneru, který bývá pravidelně přistavován – informace o termínech má místně příslušný obecní úřad nebo odevzdáním do sběrného dvora, podmínky provozu a nutnost mít nebo nemít OP, stanoví opět místně příslušný obecní úřad.

Kam s plechovkou od piva

Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů. O tom, jak se sbírají u vás, se v případě nejistoty informujte ideálně na obecním úřadě.

Co s plechovkami od piva

Nápojové plechovky třídíme (spolu s ostatním drobným kovovým obalovým odpadem) buď do šedivých kontejnerů, nebo je odvážíme do sběrných dvorů. Při třídění se pokoušíme dbát na to, abychom z plechovek odstranili plastové komponenty, které komplikují zpracování.

Kam se vyhazuji plechovky

Do (nejčastěji) šedé nádoby na třídění kovů rozhodně patří:

prázdné nápojové plechovky; prázdné konzervy.

Kam s prasklou žárovkou

Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.