Kam uskladnit peřiny
Pro péřové peřiny a polštáře jsou krajně nevhodné vakuové pytle, jelikož peří by mělo mít možnost dýchat a také by se mohlo při vakuování polámat. Proto je vhodně je uskladnit buď v peřiňáku nebo ve skříni. Pokud máte dlouhodobě uskladněné peřiny, je vhodné je čas od času natřást.
Archiv
Kam se vyhazuji peřiny
Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.
Kde se vykupuje peří
Dříve, než peří na pobočku přinesete, doporučujeme Vám nejprve ji kontaktovat a předem se domluvit (zda peří převezmou, kdy atd.). Při velkém množství peří (nad cca 10 kg) kontaktujte pobočku vždy. Peří dovezeme z pobočky do výroby, kde posuzujeme, zda je pro výkup vhodné. Následně Vás telefonicky vyrozumíme.
Archiv
Kam se starými dekami
Vaše deky, ručníky, staré kožichy a textil přijmou ochotně místní útulky pro chlupáče nebo azyly pro zvířata v nouzi.
Jak dlouho vydrží peří
Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).
Jak skladovat peří
Peří doporučujeme skladovat v prodyšném obalu. Péřové výrobky nestlačujte vakuovými systémy! Stlačení peří poláme. Pozor na praní!
Kam vyhodit záchodové prkénko
s plastem, jinde můžete najít kontejnery na kovy na sběrných hnízdech, další možností je kovy odevzdat ve sběrném dvoře. Kovy větších rozměrů můžete odkládat na sběrné dvory nebo do nejbližších sběrných surovin/kovošrotů. Nepatří do směsného odpadu.
Kam patří pytle od cementu
Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!
Kam s nebezpečným odpadem
Nebezpečné odpady můžete odkládat do sběrného dvora, nebo využít mobilního sběru, pokud je obcí organizován. Když si nevíme rady s nějakým prázdným obalem, podívejme se na jeho etiketu, vždy by měla být na jeho obalu informace, jak s daným obsahem naložit.
Kam vyhodit zkažené maso
Kam vyhodit zkažené maso
Zkažené maso by mělo patřit do gastro odpadu. Do něj patří rozložitelný odpad z kuchyní, restaurací a jídelen, tedy zbytky jídla včetně masa, olejů a tuků.
Jak často čistit peří
Neměli byste na pravidelné čištění peřin a polštářů zapomínat, protože byste se tak vystavili roztočům a bakteriím. Ty by mohly způsobit nepříjemné vyrážky a ekzémy. Péřové přikrývky nechávejte čistit ideálně každých 5 let, u polštářů je doporučená doba kratší, protože jsou v častějším kontaktu s vlasy a pokožkou.
Jak probiha čištění peří
Nejdříve peří prochází procesem trojího praní (za studena) a následného odstředění. Další fází je promíchávání peří proti sítům a současného dosušování. Dochází tak k odlučování prachových části a úlomků. Na závěr je peří opět mechanicky promícháváno, aby se provzdušnilo a získalo na objemu.
Kam patří krabice od džusů
Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.
Kam vyhodit duši od kola
Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.
Kam s plechovkou od piva
Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů. O tom, jak se sbírají u vás, se v případě nejistoty informujte ideálně na obecním úřadě.
Kam patří skelná vata
Staré minerální vaty mohou obsahovat podíl až 80 % recyklovaného skla. Je proto potřeba s nimi nakládat s opatrností, zabalit je do igelitových pytlů a odvézt do sběrného dvora. Starou minerální vatu opatrně zabalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.
Kam se zbytky z kuchyně
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Kam vyhodit teflonovou pánev
Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.
Na jaký program sušit peřiny
V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.
Jak prát a sušit peřiny
Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.
Jak vyčistit peří doma
Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.
Kam s krabicemi od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Kam patří kelímek od jogurtů
Kelímek od jogurtu bývá nejčastěji vyroben z plastu. Ani v případě plastového obalu na jogurt nejde o žádnou výjimku a je nejlepší řídit se recyklačními symboly. Pokud má na sobě obal recyklační značku „PP“, jedná se o polypropylen a tento vyprázdněný obal bychom měli vytřídit do sběrné nádoby na plastový odpad.
Kde odevzdat pneumatiky zdarma
Výrobce má povinnost zřídit veřejné místo zpětného odběru v každé obci, která o to projeví zájem, pokud už daný výrobce ve vzdálenosti do 10 km od ní již nezřídil místo zpětného odběru. Místy zpětného odběru mohou být jak pneuservisy, autoservisy, rovněž ale i obecní sběrné dvory.
Kam se hází krabice od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.