Kam s Posecenou travou?

Co dělat s posečenou trávou

Pokud necháte posekanou trávu několik dní schnout, můžete jí následně použít jako hustý mulč, například k ochraně jahod. Tento hustý mulč můžete také použít k zakrytí keřů, obvodů stromů a tím zabránit růstu plevelů u jejich kořenů.
Archiv

Co s přerostlou trávou a

Jedním z nejúčinnějších pomocníků, se kterým si s přerostlou trávou hravě poradíte, je motorová kosa. „Největším výhodou tohoto stroje je jeho mobilita. Obsluha se s ním bez problémů dostane i do míst, kam to s běžnou sekačkou není možné. Vysekávat se tak dají například i strže nebo příkopy,“ vypočítává Kolařík.

Co dělat se senem

Senem se krmí v období, kdy je nedostatek zelené píce (zima, období sucha), nebo je potřeba ho z nějakého důvodu zařadit do krmné dávky. Rostliny jsou vysušením a částečnou fermentací konzervovány a pokud jsou dobře uskladněny, tak mohou vydržet jako zásoba krmiva i po několik let.

Jak vyuzit seno

Sušte ji na seno

Dříve se posečená tráva sušila pro hospodářská zvířata, ovšem dnes, když už se suší, tak spíš pro domácí mazlíčky. Delší pokosená tráva je pro ně přímo ideální a uvítají ji jak vaši králíci či morčata, tak ale i stanice mladých přírodovědců nebo místní zookoutek.
Archiv

Jak kosit vysokou trávu

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.

Jak často mulčovat trávník

Ideální je mulčovat zhruba třikrát až čtyřikrát za rok, aby se dosáhlo kvalitního porostu a tráva nepřerůstala. Při správné péči o travní plochy je ideální mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace.

Jak vysokou trávu mulčovat

Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr. Před sečením vždy posuďte stav plochy.

Kdy zacina senoseč

Květen a červen jsou měsíce, kdy do luk najíždí zemědělská technika a začíná senoseč.

Jak dlouho se suší seno

Ať tak či tak, musíme brát zřetel zejména na počasí. Usušíme-li seno během čtyř dnů, je to dobrý výsledek. K tomu potřebujeme pěkné počasí – slunce a slabý větřík je přímo ideální. Při takových podmínkách schne seno nejlépe a nejrychleji.

Jak dlouho vydrží seno

Vršek stohu by se měl zakrýt proti dešti. Vnější cca 10cm vrstva balíku o průměru 120 cm představuje 25 % jeho objemu a špatným venkovním uskladněním o tuto vrstvu přijdete. Životnost uskladněného sena venku na dobře drenážovaném podkladu je cca 5 let, ale když jsou balíky přímo na zemi, pak seno vydrží cca jeden rok.

Co na vysokou trávu

Vysokou luční trávu běžnou sekačkou neposečeme. Ideální by bylo použít kvalitní kosu. Ale pokud pečujeme o velký pozemek, kde porost dorůstá závratné výšky, přichází v úvahu spíše křovinořez nebo bubnová sekačka. Nač se který stroj hodí lépe

Jak vysokou trávu zvládne rotační sekačka

Pokud si někdo pořizuje rotační sekačku na občasné posečení trávy v sadu za domem, zadělává si tím na problém. S běžnou rotační sekačkou při údržbě trávníku odsekávejte maximálně vrchní 1/3 trávy. Pokud má tedy sekačka například výšku sečení 30–60 mm, maximální výška sečené trávy je v tomto případě 90 mm.

Jak vysokou trávu lze mulčovat

Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr. Před sečením vždy posuďte stav plochy. Když je trávník řídký, nemulčujte jej, a pokosený porost odkliďte do kompostu, kde se po proházení s hlínou bezproblémově rozloží.

Jak správně provzdušnit trávník

K provzdušňování použijte například ruční aerofikátor, rotační provzdušňovač trávníku nebo provzdušňovací válec – existují i přístroje, které lze použít jak k vertikutaci, tak k aeraci. Pokud je plocha trávníku malá, obvykle postačí klasické rycí vidle. Pomocí přístroje nebo rycích vidlí udělejte do půdy hluboké díry.

Kdy Mulcovat trávu

Kdy mulčovat

Při správné péči o travní plochy je ideální mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace. Druhým ideálním obdobím pro mulčování je konec vegetačního období. Třetí seč pak provádět dle výšky trávy.

Jak mulčovat záhon

V rozumné míře (jeden dva malé záhony) lze mulčování skvěle využít třeba při pěstování okurek. Vytrháte plevel, prokypříte půdu a nachystáte záhon pro předpěstované sazeničky. Ty potom vysadíte na místo a obestřete je pořádnou vrstvou slámy. Kromě sklizně je to poslední práce, kterou s okurkami budete mít.

Jak často obracet seno

Jak často obracet seno Seno při domácím sušení obracíme alespoň 3-4x denně. Po dobu 2-4 dnů.

Jak dlouho nechat uležet seno

Po uskladnění sena není vhodné jej hned zkrmovat z důvodu probíhajících procesů a je ideální nechat seno zhruba 6 týdnů odležet (7).

Jak nejlepe posekat vysokou trávu

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.

V jaké výšce sekat trávu

Obecně platí, že sečení na příliš malou výšku poškozuje rostliny, proto by měla být výška sečení nastavena na minimálně 3 centimetry. Trávník byste měli sekat pravidelně. Ideální je časté sekání s mulčováním, protože se stébla trávy, rozsekaná na malé kousíčky, vrací na trávník a působí tam jako přírodní hnojivo.

Čím mulčovat ovocné stromy

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Jak obnovit trávník

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Kdy hnojit trávník

Jak často se provádí hnojení trávníku

Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

Jak správně mulčovat

Mulčování znamená, že na upravenou půdu položíte vrstvu materiálu – nejčastěji posečené trávy, slámy nebo listí. Na podzim se hodí právě tráva nebo listí, které má šanci se rozložit. Kromě trávy můžete zvolit i volně rostoucí byliny – třeba kopřivu, která obsahuje dusík.

Kdy dát mulčovací kůru

Kdy mulčovat a jak

Další aplikace mulčovací kůry je pak vhodná na jaře, kdy eliminuje pletí a v létě pak odpar vody. Ideální je mulčovat ihned po výsadbě a zálivce rostlin, ovšem vrstvení na dříve zamulčované plochy je vhodné kdykoli, jelikož starší vrstvy mulče se poměrně rychle rozkládají.