Kam se dává prací prášek v pračce?

Kam se dává prášek na praní

Sypké prací prášky se dávkují přímo do přihrádky, přičemž tekuté prací prostředky se dávkují do dávkovače a dávají se přímo do bubnu navrch prádla. V případě gelových kapslí stačí vložit požadovaný počet kapslí pod prádlo do bubnu pračky; tablety naopak do přihrádky na prací prostředek.
Archiv

Kde se dává aviváž do pračky

Aviváž má v pračce své místo vedle pracího prostředku. Dávkujte ji vždy podle doporučení výrobce – většinou se na jedno praní dává množství, které se vejde do uzávěru láhve.

Kam do pračky nalit aviváž

Aviváž nikdy nepoužívejte přímo na prádlo, ani ji neřeďte vodou. Na dávkování aviváže použijte víčko (bližší informace o dávkování najdete na zadní etiketě prostředku) a jednoduše nalijte do zásobníku určeného pro aviváž. Bývá označen symbolem kytičky.

Kde patří aviváž

Stejně jako u pracích prostředků je informace o přesném dávkování aviváže k dispozici na zadní straně obalu, přičemž doporučené dávky jsou, stejně jako u pracích prostředků, standardně určené pro pračku o obsahu 4–5 kg suchého prádla.
Archiv

Jak správně dávkovat prací prášek

Například pro jednu pračku středně zašpiněného prádla při použití středně tvrdé vody vám postačí 100 g běžného pracího prášku. Pokud však budete prát se sypkým pracím prostředkem Persil Expert, který je koncentrovaný, postačí vám na stejné množství prádla pouze 80 g.

Jak Davkovat prací prášek

Dávkujte správně a ekonomicky

Gely, prášky, aviváž i kapsle. Každému z vás vyhovuje něco jiného. Prací prášky mají obecně větší účinnost na skvrny (ale mohou zůstat na oblečení, pokud ho dáme příliš). Prací gely se jednoduše dávkují a lehce rozpouští ve vodě.

Jak prát v pračce

Většinu prádla bez problémů vyperete na 30 °C. Ušetříte tím peníze za elektřinu, ale i své oblečení. Pračku nepřeplňujte. Buben by měl být naplněný maximálně z 80 %, v případě jemného prádla a šetrného praní pak jen ze 2/3.

Jak správně prát v pračce

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.

Jak prát s aviváží

Aviváž nemusíte před použitím ředit. Prostě jej nalijte přímo z láhve do uzávěru a z něj rovnou do zásobníku určeným pro aviváž. Ten je výrobcem pračky označen a nachází se buď uprostřed výsuvného zásobníku, nebo napravo. Při dávkování určitě doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování.

Jak se pere prádlo v pračce

Pračku nepřeplňujte. Buben by měl být naplněný maximálně z 80 %, v případě jemného prádla a šetrného praní pak jen ze 2/3. Prádlo se pak tolik nemačká a hlavně se kvalitně vypere.

Kdy davat Predpirku

Předpírka – používá se při praní silně znečištěného oblečení.

Co se dává do pračky

Citron můžete přidat také do pračky, a to nejlépe přímo do bubnu. Práškem do pečiva: prášek do pečiva můžete při bělení prádla použít úplně stejně jako citron, tedy buď při odmáčení prádla, nebo přímo při praní, přisypáním do bubnu pračky.

Jak se pere s Pracim Praskem

Citron můžete přidat také do pračky, a to nejlépe přímo do bubnu. Práškem do pečiva: prášek do pečiva můžete při bělení prádla použít úplně stejně jako citron, tedy buď při odmáčení prádla, nebo přímo při praní, přisypáním do bubnu pračky. Solí a jedlou sodou: různé kombinace také dobře fungují.

Co prát na 40

Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Kdy se nesmí používat aviváž

Pokud máte prodyšné sportovní oblečení, oblečení s funkční membránou nebo vyrobené z textilie z mikrovláken, pak aviváž nikdy nepoužívejte. Zničíte vlákna a tím i jejich funkčnost. Toto oblečení nepatří většinou mezi nejlevnější a provonět jednu várku sportovního oblečení by vás tak mohlo přijít dost draho.

Kdy se přidává aviváž do pračky

Aviváž by se měla odsát ze zásuvky na prací prostředek do bubnu. Tyto kanály mohou být ucpané. Zprůchodníte je propláchnutím a vyčištěním vlažnou vodou a kartáčem. Pokud je zásuvka na prací prostředek na začátku programu otevřená, aviváž stéká přímo do bubnu, zatímco se napouští voda.

V čem prát bílé prádlo

Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne. Na bílé prádlo se nedoporučuje používat aviváž, pokud není speciálně na ně určená, protože po ní má prádlo opět tendenci žloutnout nebo šednout.

Co se pere na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Jak prát bez Předpírky

Speciální programy chytrých praček

Mezi ně patří například program PET, díky němuž perfektně odstraníte ze svých oděvů, povlečení nebo ručníků, zvířecí chlupy a vlasy. Při zvolení programu zařadí vaše pračka před daný prací cyklus předpírku a máchání navíc.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90

Pozor na vysoké teploty praní

Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.

Co na změkčení prádla

Nechcete používat chemii, ale přesto byste rádi měli prádlo měkké a voňavé Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit.

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.