Na jakou stranu se dává sklenice
Dezertní příbor se ukládá nad horní stranu talíře. Rukojeti směřují k ruce, kterou ho budeme používat. Sklenice ukládáme vpravo nad talíři. Jako první bude stát sklenice na aperitiv, a to konkrétně nad čepelí hlavního nože.
Archiv
Kam patří sklenice na stole
Před každého strávníka patří talíř, po jeho pravé straně nůž, po levé vidlička. Šikmo vpravo od talíře pak sklenice na nápoj.
Archiv
Kam se dává Dezertni vidlička
A jak si poradit se servírováním sladké tečky na závěr Dezertní příbor správně najdete vedle své skleničky. Měl by být položený nad talířem. Vidlička směřuje hroty doprava, lžička přesně opačně, tedy doleva.
Archiv
Na jakou stranu se dávají příbory
Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.
Archiv
Kam s ubrouskem po jídle
Při jídle lze papírový ubrousek nechat vlevo od talíře, a po jídle pak položit na talíř. Látkové ubrousky jsou zase mnohem slavnostnější. Během jídla se pokládají na kolena, správně by se měly používat už při konzumaci jídla – ne až na konci. Po dojedení látkový ubrousek neodkládejte na talíř, ale vedle něj na stůl.
Kam se zaklada Moucnikovy příbor
Jak se vypořádat s moučníkem Dezertní příbory se umisťují nad talíř. Moučníková vidlička směřuje hroty doprava, dezertní lžička přesně opačně, tedy doleva.
Kam se dává lžíce
Vidličku pokládáme vlevo od talíře tak, aby zuby směřovaly vzhůru. Nůž je od talíře vpravo ostřím k talíři, Lžíce je také vpravo od talíře, a je položena dnem na stůl.
Jak jíst s více příbory
Příbory při jídle odebíráme zvnějšku, směrem k talíři. Jejich okraj má být asi dva centimetry od hrany stolu. Vidličky patří doleva, lžíce a nože doprava, nože ostřím k talíři. Nad talířem bývá příbor na sýr a ovoce, lžička na kompot (střenkou doleva), dezertní vidlička (střenkou doprava).
Jak spravne dát příbor na stůl
Příbory. Ne vždy stačí jeden kus příboru. Když jich k menu potřebujete více, pokládejte je vedle talíře v pořadí, jak budou následovat jednotlivé pokrmy (příbor nejdále od talíře se používá první). Využít můžete i prostor nad talířem, kam patří dezertní lžička či vidlička, případně malá vidlička a nůž na sýry.
Jak dát příbor po jídle
Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu.
Kde má sedet žena v restauraci
Pokud si chce žena sednout a není v blízkosti číšník, odsune jí muž židli. Usazení ke stolu – muž nasměruje a uvede ženu ke stolu, ale místo u stolu si ženy vybírají samy. Podle etikety jim muži musí prokázat úctu komfortnějším místem – tedy zády ke stěně, s hezkým výhledem. Navíc ke stolu žena usedá první.
Kam se dává ubrousek
Bez ubrousku se rozhodně neobejdete při jídle. Ubrousek látkový patří na klín a skládá se záhybem na kolena – tak, aby při opětovném položení nebylo vidět, co jsme si do něj utřeli. Papírový ubrousek nechte raději na stole.
Jak spravne ulozit příbor
Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat. Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu. Lžička se při pití ze šálku v něm nenechává, stejně jako se tam neukládá po dopití.
Jak se skládá příbor
Základními částmi příboru jsou lžíce, nůž a vidlička. Příbor může obsahovat i různé přídavné náčiní – různě tvarované nože, vidličky, kleště, otvíráky a páčidla. V asijském stolování a kuchyni jsou naopak běžné hůlky. Celkem se uvádí až 200 různých druhů náčiní.
V jaké ruce se drží vidlička
Jen na zopakování: pro každý chod berte vidličku či nůž z vnější strany, tedy od jevzdálenějšího místa směrem k talíři. Co se týče správného držení příboru, tak samozřejmě lžíce a pak následně nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé, konce příborů mají končit v dlaních.
Co znamená příbor křížem
Během jídla se příbor odkládá křížem, držátky směrem k sobě – to je pokyn pro obsluhu, aby vám neodnesla talíř, protože ještě chcete v jídle pokračovat. Po jídle se položí příbor vedle sebe, aby držátka směřovala na pravou stranu.
Kde sedí muž v restauraci
Podle etikety jim muži musí prokázat úctu komfortnějším místem – tedy zády ke stěně, s hezkým výhledem. Navíc ke stolu žena usedá první. Objednání – první si vždy objednává žena. Pokud si oba dávají stejné jídlo, nebo jsou v restauraci známí, je možné, že objedná vše muž.
Jak se uklada příbor
Příbory se kladou zevnitř ven od talíře. Začněte tedy příborem pro hlavní chod, masový příbor nebo rybí příbor. Jako další položte doprava polévkovou lžíci. Jestliže podáváte chléb a máslo, stojí nalevo od vidličky talířek na chléb s malým nožem na máslo.
Z které strany se podává jídlo
Servis pokrmů a nápojů probíhá vždy z pravé strany.
Kdo vchází prvni do restaurace
Vcházení: Do restaurace vchází vždy jako první muž. Je to jediná výjimka. V ostatních případech má žena přednost.
Kdo vchází do dveří jako první
Při vcházení do budovy nebo do místnosti dává muž vždy přednost ženám, starším, váženým osobám a nadřízeným. A samozřejmě nejen to, muž otevře dveře a přidrží je tak, aby umožnil ženě vstoupit.
Jak dát ubrus na stůl
Hlavní ubrus by měl přibližně o dvacet až třicet centimetrů přesahovat okraje stolu. Na něj se nabízí ještě položit běhouny, což je tip vhodný pro sváteční příležitost. A každému stolovníkovi nabídněte látkový ubrousek; zaujmout může už tím, jak originálně ho složíte a postavíte na talíř.
Jak se dává příbor na stůl
Při jejich sestavování platí jednoduché pravidlo, že nejdále od talíře stavte ty příbory, které se budou používat nejdříve. Na levou stranu blíže talíři tak položte větší vidličku na hlavní chod a vedle ní dál od talíře menší vidličku na předkrm.
Z jakého kovu je příbor
V moderní době se objevily levné nerezavějící kovy jako hliník. Luxusní lžíce a vidličky ze skla sloužily, podobně jako ty kostěné, ke konzumaci pokrmů s octem. V současnosti se používají většinou příbory z nerezové oceli, ve stále větší míře také jednorázové plastové příbory.
Jak správně držet vidličku a nůž
Nůž a vidlička se totiž drží jinak a zde přichází pro leckoho zmíněné překvapení. Správné držení vidličky a nože vypadá takto. Držíme je shora tak, že se jejich střenka opírá tupým koncem o vnitřek naší dlaně a ukazováček leží shora na konci střenky. Držení shora tak, že konce střenky míří z dlaní ven není elegantní.