Kam se spadaným listím?

Kam odvézt listí

Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout.

Kam s Listim ze zahrady

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.
Archiv

Kam s ořechovým listím

To, že listy ořešáku nepatří do kompostu, je zahrádkářská pověra. Je pravda, že listy z tohoto stromu se pomaleji rozkládají, rozklad však lze urychlit. Můžeme je prohnat drtičem, nebo do kompostu můžeme přidat urychlovač, tak funguje například dusíkaté hnojivo.

Jak Shrabat listí

Pokud tedy listy na podzim shrabeme, budeme muset živiny do půdy na jaře dodávat uměle. Listy můžeme shrabat, rozsekat a opět v souvislé, rovnoměrné vrstvě vysypat na trávník. Listí se tak lépe rozloží. Podle Josefa Suse z České zemědělské univerzity ale naopak tlející listí i nějaké živiny vstřebává.

Kam vyhodit ředidlo

K vymývání zbytků syntetických barev je nutné ředidlo a pozor: to už je nebezpečným odpadem. Každá kapka musí být tedy odevzdána do sběrny nebezpečného odpadu.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Co s jehličím na zahradě

Můžete jej normálně kompostovat, stejně jako všechnu biomasu materiály ze zahrady. Jen pozor, kyselé jehličí by umělo proces rozkladu v kompostéru zpomalit. Snažte se, aby podíl jehličnaté složky v objemu kompostu nepřesáhl 10 %, a byl dobře promíchán. Rozklad jehličí můžete urychlit tím, že jej nasekáte.

Kdy začne plodit ořech

Většina ořešáků začíná rodit až po cca 15 letech, vyskytly se však i případy, kdy pěstitelé první ořechy sklízely již po 4 letech od výsadby. Plody na stromě dozrávají v ochranném obalu (tzv. oplodí), ze kterého zralý ořech sám vypadne. Zralý ořech se skládá z pevné dřevnaté slupky a poživatelného jádra.

Na co se používá ořešák

Léčivé účinky ořešáku

Pomáhají při nachlazení, horečkách, průjmech, žaludečních nevolnostech, chudokrevnosti. Posilují cévní systém a vlastně celý organismus. Zevně je s úspěchem můžeme používat při léčbě kožních nemocí, zánětech dutiny ústní, spojivek, při hemoroidech či na posílení růstu vlasů.

Proč se hrabe listí

Důvody, proč nehrabat

Na spadaném listí jsou závislí i ptáci a hmyz, například motýli a můry. V listí se během zimy usídluje lýkožrout, takže jeho shrabání znamená, že se nebudete moci těšit z motýlů, kteří přiletí později. Ptáci také prohrabávají listí, aby našli potravu pro svá mláďata.

Kam vyhodit teflonovou pánev

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Kam se starou peřinou

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Co dát na dno kompostu

Jestliže máte kompostér připravený na svém místě, umístěte na dno drobné větvičky či vrstvu slámy, ty budou do kompostéru přivádět vzduch, a zamezíte tím tak zápachu.

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně.

Co se spadaným jehličím

Jako ochranu pro rostliny milující kyselou půdu zužitkujete spadané jehličí. Tyto druhy obsypte takzvanou jehličnatkou (nejlépe z borového jehličí), což je shrabaná, ještě nezetlelá vrchní vrstva spadaného jehličí se zeminou. Ochrání kořeny a svou nasákavostí jim zajistí dlouhodobější přísun vláhy.

Jak se zbavit listí

Jak se zbavit listí | radyNejprve je potřeba listí dostat na jedno místo.Listí je možné dát do pytlů a ty potom vysypat na kompost.Pak existují sběrné dvory na bioodpad, kam je možné listí v pytlích odvézt.Pokud jste příznivcem moderní techniky, pak si kupte vysavač na listí.

Co potřebuje ořech

Stanoviště by mělo být chráněné ze severu, či severovýchodu před silnými mrazivými větry. Vysazujeme je do hlubokých, písčito-hlinitých půd, s dostatkem humusu a vláhy, bohatých na vápník. Půda by neměla být ani suchá, ani přemokřená. Klasické ořešáky vysazujeme s rozestupy nejméně 14m, roubovaným stačí spon 8×10-12m.

Jaký je nejlepší ořešák

Mezi oblíbené polopapíráky patří raný a mohutný Apollo, Bohumil a Victoria, vynikající velkými plody, či pozdnější Saturn s plody jemné chuti. Odrůdy Jupiter a především Mars díky pozdnímu rašení neohrožují jarní mrazíky. Zvláště voňavé plody nese odrůda Vilém a Seifersdorfský, vhodný i pro menší zahrady.

Proč pod ořechem nic neroste

Proč pod ořešákem neroste tráva Ořešák má velice hustou korunu, která v létě stíní, a to neprospívá žádným rostlinám. Když na podzim listí pořádně neshrabete, zůstane pod ním i několik let a tato vrstva spolehlivě udusí i ten nejúpornější plevel.

Kdy sbirat listy ořešáku

Ořech kvete v květnu, ještě před vypučením listů. Sbírají se čerstvé listy v červnu, zelené ořechy v polovici června, když se dají ještě lehce propíchnout, zelené ořechové slupky (oplodí) krátce před dozráním ořechů, ještě dříve než zčernají. Zralé plody pak v září.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam patří kartonové krabice

Odneste je do modrého kontejneru

Ta recyklaci nebrání. Jakto Protože během procesu recyklace se papír rozmáčí a oddělí se od něj vše, co není papír.

Kam vyhodit záchodové prkénko

s plastem, jinde můžete najít kontejnery na kovy na sběrných hnízdech, další možností je kovy odevzdat ve sběrném dvoře. Kovy větších rozměrů můžete odkládat na sběrné dvory nebo do nejbližších sběrných surovin/kovošrotů. Nepatří do směsného odpadu.

Kde se vykupuje peří

Cena za vykoupené peří je 20 Kč/kg.

je obvykle nevyhovující. Nevykoupené peří nelikvidujeme, vracíme ho zákazníkovi. Pokud Vás zajímají další informace ohledně výkupu peří, kontaktujte nás se svým dotazem prostřednictvím bezplatné infolinky 800 100 488.

Co se nesmí dávat do kompostu

Do kompostu nepatří:zbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.