Kam se starou dekou?

Kam se starou peřinou

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.
Archiv

Kam patří starý textil

JAK TŘÍDIT

Tehdy se starý textil vykupoval se sběrných surovinách. Dnes můžete starý textil odevzdat do SBĚRNÉHO DVORA. (Zde je třeba doufat, že dvorní radové s tímto odpadem naloží tak, jak mají.) Nebo do sběrných kontejnerů na textil.

Kam dát staré nádobí

Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.

Kam vyhodit stare lozni pradlo

Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora. Kam oblečení z kontejnerů v ČR putuje

Kde se vykupuje peří

Dříve, než peří na pobočku přinesete, doporučujeme Vám nejprve ji kontaktovat a předem se domluvit (zda peří převezmou, kdy atd.). Při velkém množství peří (nad cca 10 kg) kontaktujte pobočku vždy. Peří dovezeme z pobočky do výroby, kde posuzujeme, zda je pro výkup vhodné. Následně Vás telefonicky vyrozumíme.

Kam vyhodit záchodové prkénko

s plastem, jinde můžete najít kontejnery na kovy na sběrných hnízdech, další možností je kovy odevzdat ve sběrném dvoře. Kovy větších rozměrů můžete odkládat na sběrné dvory nebo do nejbližších sběrných surovin/kovošrotů. Nepatří do směsného odpadu.

Kde darovat boty

Poslední štace bot – sběrný dvůr

No a zničené boty, prošoupané a bůhvíjak odepsané, patří ideálně na sběrný dvůr. I vaše stařičký polorozpadlý kecky si zaslouží důstojný konec. Třeba se přemění na teplo a energii.

Kam patří skelná vata

Staré minerální vaty mohou obsahovat podíl až 80 % recyklovaného skla. Je proto potřeba s nimi nakládat s opatrností, zabalit je do igelitových pytlů a odvézt do sběrného dvora. Starou minerální vatu opatrně zabalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.

Kde darovat nádobí

Z dobročinných obchodů můžete nádobí a kuchyňské náčiní donést do obchodu Domova Sue Ryder, Cesta domů nebo obchodu MOMENT ČR. Keramiku, sklo a porcelán můžete darovat v obchodech nadace Veronica, hospice Jordán, Dobroděj či Naděje.

Kam vyhodit obal od Nivei

Obaly od laků na nehty

Když se nám podaří zcela spotřebovat její obsah, prázdnou ji vytřídíme do barevného kontejneru na sklo. Někdy se ovšem stane, že na lak zapomeneme, tak nějak nám zatuhne a už prostě není OK; vždy pak vyhazujeme lahvičku se zbytkem obsahu do směsného odpadu!

Kam patří deodorant

Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Co s oblečením po zemřelém

Nechtěné kousky můžete donést i do second handů a dobročinných obchodů, které je využijí k prodeji. Darováním svého oblečení obchůdku Restart Shop podpoříte služby pro mládež, darujete-li je dobročinnému obchodu Sue Ryder, poputují peníze z prodejů na financování podpory péče o seniory.

Jak dlouho vydrží peří

Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).

Co s peřinami

Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.

Kam patří krabice od džusů

Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.

Jak sundat záchodové prkénko

Bude potřeba odšroubovat dvě matice, které sedátko drží na místě. Často jsou to křídlové matice, které se jednoduše odšroubují ručně. Pokud ne, odšroubujte je klíčem. Pokud je matice zablokována, uvolněte ji víceúčelovým přípravkem WD-40 Multi-Use-Product, odšroubování si tak výrazně usnadníte.

Kam dát věci

Pak se až obracejte na různé darovací platformy.Re-use centra.Daruji za odvoz.Nadační obchody.Veřejné skříně, lednice a knihobudky.Knihovny věcíSdílené dílny.

Kam se třídí alobal

Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit. Typicky prázdné plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Kam se starým umyvadlem

Cihly, omítku i staré umyvadlo odvezte na sběrný dvůr.

Kam s použitým nábytkem

Pokud se vám nepodaří prodat starý nábytek přes internet, odvezte ho do sběrného dvora. Některé obce také pořádají mobilní svoz velkoobjemového odpadu. Informaci vám podá obecní úřad. Do těchto mobilních kontejnerů ovšem nepatří nebezpečný odpad, stavební suť ani stará elektrozařízení, ledničky a pračky nevyjímaje.

Kam dát věci ktere nepotrebuji

DarujteRe-use centra.Daruji za odvoz.Nadační obchody.Veřejné skříně, lednice a knihobudky.Knihovny věcíSdílené dílny.

Kam patří plato od léků

Jsou kombinovaným obalem. Nejčastěji z plastu a hliníku, které od sebe v běžném recyklačním procesu nelze oddělit. Nepatří proto do kontejneru na plast ani na kovy, ale do směsného odpadu. Pozor, ta, která ještě obsahují léky, patří samozřejmě do lékárny!

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Kam vyhodit Penu na holení

Hliníkové obaly od deodorantů, laků, pěny na holení atd.

vyhazujte prázdné do kovů.

Kam volat při úmrtí doma

Zaopatřením mrtvého lidského těla se rozumí jeho umytí, oblečení do šatů či rubáše, uložení do rakve a konečná úprava. Při úmrtí doma, mimo zdravotnické zařízení: Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu.