Kam se starou žehličkou?

Kam se starými nabíječkami

Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.

Kam s Nepotrebnou elektronikou

Elektrospotřebiče můžeme třídit do speciálních kontejnerů

Při svých občasných toulkách do hobbymarketů (nebo i jinam) máte velmi často příležitost setkat se s tajuplným, nejčastěji červeným kontejnerem, který bývá obvykle nadepsán pojmem „Elektro“. I tuto nádobu můžete využít pro třídění vysloužilého elektroodpadu.

Kam se starou klavesnici

Elektronická zařízení obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí, proto jsou pro ně určené speciální červené kontejnery.
Archiv

Jak se zbavit staré elektroniky

Stará a nepotřebná elektrozařízení a baterie nepatří do netříděného komunálního odpadu, naopak mají být předány prostřednictvím sběrných míst, tzv. míst zpětného odběru, ze kterých putují k opětovnému použití nebo samotné recyklaci.

Kam se starou myčkou

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.

Kam s plechovkou od piva

Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů.

Kam s nefunkční pračkou

Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol. Těch je po Česku rozmístěno více než 1600.

Kam patří skelná vata

Staré minerální vaty mohou obsahovat podíl až 80 % recyklovaného skla. Je proto potřeba s nimi nakládat s opatrností, zabalit je do igelitových pytlů a odvézt do sběrného dvora. Starou minerální vatu opatrně zabalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.

Kam s obaly od sprejů

Nádoby od sprejů, šlehaček a pod. znovu nelze bohužel plnit, podle obsahu patří do nebezpečného nebo směsného komunálního odpadu.

Co se starou pračkou

Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol. Těch je po Česku rozmístěno více než 1600.

Kde končí elektroodpad

Elektroodpad či elektronický a elektrický odpad (v angličtině zkráceně e-waste) zahrnuje celou řadu různých výrobků, které již dousloužily a byly vyhozeny. Ve sběrnách nejčastěji končí velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky, jež tvoří více než polovinu sebraného elektroodpadu.

Kam se vyhazuje vysavač

Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů ASEKOL k tomu určeným – zařízení je pak bezpečně rozebráno a až z 90 % se recykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na www.cervenekontejnery.cz.

Kam vyhodit fén

Lidé je hází do obyčejných popelnic, místo aby je dali do sběrného dvora, donesli do elektroprodejny nebo je odevzdali do mobilních sběrů. V normálních komunálních odpadech končí až polovina fénů, strojků a bohužel i jiného drobného eletroodpadu.

Kde se vykupují plechovky

V šesti prodejnách Kaufland a Lidl po celém Česku mohou Češi nově vyzkoušet zpětný odběr PET lahví a plechovek.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Co se starou rychlovarnou konvici

Je-li zařízení již poškozené a nefunguje, pak je třeba je opravdu vyhodit. Slouží k tomu jasně červené recyklační kontejnery s nápisem elektro, které provozuje společnost Asekol.

Kam se starou lednici

Vysloužilé spotřebiče můžete ZDARMA odevzdat na naší prodejně nebo nechat odvézt naší dopravou. Staré spotřebiče se sváží k recyklaci, kde jsou nejprve odstraněny nebezpečné látky.

Kam se starou asfaltovou lepenkou

Sběrný dvůr je jediné místo na světě, kam můžete legálně odvézt a zanechat většinu svých domácích odpadů.· asfalt, asfaltovou lepenku, eternit apod.· zkažené potraviny.· infekční zdravotnický materiál.· cytostatika.· uhynulá zvířata.

Kam se starým pletivem

Odpady ze stavby – na skládku nebo do sběrného dvora

Svěříte-li likvidaci stavebního materiálu specializované firmě, zařídí vše potřebné za vás. Postará se o přistavení kontejneru a po jeho naložení odpad odveze a správným způsobem zlikviduje. Odpady ze stavby můžete samozřejmě vytřídit i svépomocí.

Kam patří krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Kam vyhodit plný deodorant

Šedé kontejnery jsou určeny pro sběr prázdných nápojových plechovek, ale je možné do nich odložit i konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka. Tlakové obaly například od deodorantů, u kterých hrozí vznícení, podle Many patří na sběrný dvůr.

Kdy je čas vyměnit pračku

Vaše pračka je starší než osm let

Testy praček prokazují, že průměrná životnost nové pračky je 11 let. Doporučuje se však vyměnit jakýkoli spotřebič, který je starší než osm let, pokud se nejedná o špičkový model, který je pro vás zvláště přitažlivý.

Kam s nefunkční televizi

Větší elektrospotřebiče je možné odevzdat ve sběrný dvorech. Společnost REMA Systém nabízí občanům bezplatný svoz elektroodpadu přímo z domácnosti. Nechat odvézt si můžete například starou pračku, ledničku, televizi či vysloužilou autobaterii. Menší elektrospotřebiče je nutné zabalit do krabice.

Co nepatří do elektroodpadu

Jedná se o kalkulačky, sluchátka, mobilní telefony, mixéry, fény, elektrické hračky a tak podobně . Naopak tam nepatří televizory, monitory, zářivky a úsporné žárovky (z toho důvodu, že se může sklo rozbít a pak ztížit manipulaci s elektroodpadem). Také tam nepatří zdravotnický materiál, komunální odpad nebo bio odpad.

Kde vykupují plechovky od piva

V šesti prodejnách Kaufland a Lidl po celém Česku mohou Češi nově vyzkoušet zpětný odběr PET lahví a plechovek.