Kam sázet dýně?

Kam zasadit dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.
Archiv

Kam zasadit dýní Hokaido

Dýně potřebuje hodně prostoru a nesnáší těsné sousedství jiných plodin, nejlépe se cítí, když je někde úplně mimo zeleninové záhony. Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujeme dýně poblíž okurek, rajčat a brambor a hlavně nikdy nepo nich.
Archiv

Kdy se sadí okrasné dýně

Semena okrasných dýní se vysévají počátkem dubna do připravené výsevní misky nebo do květináčů. Do každé jamky vložte dvě semena. Aby semena rychle vyklíčila, umístěte výsev na teplé a světlé stanoviště. Substrát udržujte neustále vlhký, avšak ne přemočený.

Kdy zasadit semena dýně

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech.
Archiv

Jak zasadit dýní do kompostu

Pokud použijete semínka z plodu, nechte je zaschnout a v polovině května vysaďte do kvalitní půdy s velkým množstvím kompostu a nebo přímo na kompost. Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou, nebo právě již zmíněným dobře rozloženým kompostem.

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.

Jak dlouho roste dýně

Tykev musí dozrát

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet.

Kdy se sází dýně Hokaido

Výsev dýně HokaidoSemínka můžete sít rovnou do připraveného záhonu kolem poloviny května. Semínka dáváme cca 1 m od sebe, protože musíme počítat s tím, že se Hokaido hodně rozroste a potřebuje dostatek místa.Druhou variantou je, že si sazeničky předpěstujete doma, ve fóliovníku nebo ve skleníku.

Kdy se seje dýně

To bývá většinou v polovině května. Letos je ale lepší počkat déle, takže je klidně dejte do země až koncem měsíce. Tykve jsou totiž choulostivé a přízemní mráz by mohl popálit jejich křehké listy. Dýně a cukety jsou teplomilné rostliny, libovat si budou na slunci, proto jim na zahradě vyberte slunné stanoviště.

Jak zalévat dýně

Vzhledem k tomu, že dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje poměrně hluboko do okolní půdy, většinu potřebné vláhy si jsou schopné tyto rostliny obstarat samy. Pokud však nastane delší období sucha, je nutné pravidelně a vydatně zalévat dýně ke kořenům.

Jak hluboko sázet dýně

📆 Pokud dáváte přednost přímému výsevu ven, teď je pravý čas. 💡 Tip: Pro klíčení potřebují dýně (ale i cukety, okurky, patizony, …) teplotu nad 14 °C. Sejte je cca 2 až 4 cm hluboko.