Kam umístit chryzantémy?

Kam zasadit chryzantémy

Výběr místa. Pokud těmto rostlinám dopřejeme vhodné místo, budou dlouholetou součástí záhonu při potřebě minimální péče. Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda.
Archiv

Jak dlouho vydrží chryzantémy

Na podzim sice u většiny druhů rostlin s hnojením zahradníci končí, ale chryzantéma tvoří výjimku. Kvetoucí chryzantémy je naopak třeba pravidelně hnojit. Díky této výživě vám bude květina dělat radost klidně i dva měsíce. K základnímu hnojení ještě přidejte vícesložková hnojiva.

Kdy ostříhat chryzantémy

Pokud máte na zahrádce vytrvalé chryzantémy, tak je po dokvětu trochu zastřihněte. Výhony by se měly řezat až brzy na jaře, aby mohly narůst nové.

Jak přesadit chryzantémy

Namnožte si chryzantémyBěhem dubna odstřihněte z výhonků vrcholové řízky a nechejte je zakořenit v substrátu s příměsí rašeliny a písku.Přibližně po měsíci můžete zakořeněné sazeničky přesadit do nádob či na záhonek.Ještě rychlejší a jednodušší variantou je nechat řízky zakořeňovat již v konečné nádobě.

Kdy množit chryzantémy

Množení chryzantém

Některé listopadky se dají poměrně snadno vysévat nebo můžete dělit jejich trsy. Mnohem běžnější a také účinnější metodou je množení řízkováním. V průběhu dubna se odebírají koncové nedřevnaté řízky, které se po zakořenění – zpravidla v průběhu května – vysazují do pěstebních nádob.

Kdy se sází chryzantémy

Chryzantémy sázíme nejlépe na jaře, protože na podzim by nám nevykvetly a nestihly by dostatečně zakořenit, takže by mohly pak přes zimu vymrznout.

Co s Chryzantemou na zimu

Když se na rostlině přestanou objevovat květy, nevyhazujeme ji. Chryzantéma může přezimovat na světlém místě do jara, je ale potřeba zajistit teplotu kolem 5 – 8oC. Místnost by neměla být vlhká a zaléváme jen občasně.

Kdy přesazovat chryzantémy

Začátkem jara (ideální je březen) přemístíme rostlinu do teploty okolo 15ti °C a začneme rostliny pravidelně zalévat. Když se rostlina vzpamatuje ze zimního stresu, můžeme ji přesadit nebo přihnojit. Nyní (během dubna) je také vhodná doba pro odběr vrcholových řízků.

Jak zalévat chryzantémy

Substrát udržujte mírně vlhký, rozhodně ne suchý nebo naopak přemokřený – došlo by k poškození jejich kořenového systému a následně úhynu celé rostliny. Zálivka se aplikuje ke kořenům, při pokropení listů by se mohly vytvořit vhodné podmínky pro rozvoj houbových chorob, na které jsou chryzantémy náchylnější.

Kdy rostou chryzantémy

Chryzantémy mají rády světlo, ne však přímé slunce. Jde o krátkodenní rostliny, proto kvetou až na podzim, tj. v době, kdy se krátí den. Půdu uvítají středně těžkou, propustnou a se středním obsahem humusu.

Jak se rozmnožují chryzantémy

Drobnokvěté, ale i velkokvěté chryzantémy můžeme úspěšně pěstovat. Mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků dlouhých 8-10 centimetrů. Odlamujeme je z mateřské rostliny a zapichujeme do substrátu (agroperlit a písek smíchaný s rašelinou).

Jak Rozmnozit chryzantémy

Vysazování a množení chryzantém

Na zimu chryzantémy v místech s většími holomrazy chráníme před vymrznutím přikrývkou z chvojí. Chryzantémy se množí na jaře dělením trsů nebo bylinnými řízky. Nízké drobnokvěté chryzantémy do květináčů na hroby pěstujeme každoročně z řízků. Zakořeněné sazenice zaštípneme, aby zkošatěly.

Jak ošetřit chryzantémy na zimu

Chryzantéma může přezimovat na světlém místě do jara, je ale potřeba zajistit teplotu kolem 5 – 8oC. Místnost by neměla být vlhká a zaléváme jen občasně. Takto zaopatřená vydrží chryzantéma do jara, kdy ji počátkem dubna umístíme na teplejší místo (kolem 12 oC) a navýšíme i přísun vody.

Jak Zaštipovat chryzantémy

Zaštipování nových výhonků byste měli dělat téměř během celého vegetačního období, obvykle od května do července. A abyste dosáhli hojnost květů, můžete ze stejného místa odstranit výhonek i několikrát. Většina kultivarů má na stoncích několik květů.

Jak hnojit chryzantémy

Péče o chryzantémy

Vyžadují dostatek slunce a půdu s přídavkem jílu. Vykvetou ale v podstatě kdekoliv. Na jaře doporučujeme přihnojování dusíkatými hnojivy, při začátku kvetení přejdeme na fosforečná. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku.

Jak tvarovat chryzantémy

Po přinesení domů je možné tyto podzimní krásky také přihnojit, prodlouží se jim doba kvetení. Tak jak odkvétají, je potřeba ostrými nůžkami suché květy stříhat. Pokud to budeme dělat pravidelně, rostliny pokvetou bohatě. Aby ale neměly kvítky malé, je potřeba zároveň s řezem částečně vyštipovat násadu poupat.