Kam vyhodit Dratosklo?

Kam patří plexisklo

Plexisklo. Akrylátové sklo neboli plexisklo má vlastnosti termoplastu. Nepatří však ani do kontejneru na sklo, ani plasty. Odvezte jej do sběrného dvora.
Archiv

Jak se zbavit skelné vaty z plic

Pomáhá hodně horká sprcha. Kůže povolí, a sprcha spláchne, to co se pustí. Hlavně to netřete.

Kam s rozbitým porcelánem

Zapamatujte si, že porcelán ani keramika nejsou sklo, a proto patří vytřídit do směsného odpadu, případně ve větším objemu využijte váš nejbližší sběrný dvůr.

Kam patří pytle od cementu

Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!

Kam se starou peřinou

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam se starou pánví

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Co obsahuje skelná vata

Hlavní výrobní složkou skelné vaty je písek a odpadové (recyklované) sklo. Výrobci dnes běžně uvádějí procento využití střepů ve výši 80 %. Kamenná vlna se vyrábí převážně z vyvřelých hornin: vulkanického diabasu, čediče a dolomitu. Smíchávají se s připraveným recyklátem z minerálních vláken pojeným cementovým pojivem.

Jak se chránit před skelnou vatou

Skelná vata

Při manipulaci se skelnou vatou se uvolňují vlákna, která můžeme vdechnout. Potom nám mohou způsobit dýchací potíže, což se týká hlavně pracovníků stavebních firem. Ti se musí při manipulaci se skelnou vatou chránit rouškami. Izolaci ze skelné vaty je potřeba zakrýt, nejlépe zabudovat do stěn.

Kam patří popel

Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáme-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropenou vodou.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam vyhodit obal od Domestosu

Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete Vytřete jejich obsah či slijte obal do pytlíčku. Jeli ho menší množství, vyhoďte pytlík do směsného odpadu, ve větším množství jej odvezte na sběrný dvůr. Prázdné plastové obaly pak vytřiďte do plastů.

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Kam vyhodit stare lozni pradlo

Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora. Kam oblečení z kontejnerů v ČR putuje

Kam vyhodit měděné dráty

Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.

Jaký je rozdíl mezi minerální vatou a skelnou vatou

Zásadní rozdíl mezi oběma typy izolací je v podstatě pouze v technologii výroby. Oba typy izolací mají ve výrobě stejný základ a to je hornina. U kamenné vlny je to sopečná vyvřelina (čedič) a u sklené vaty je to také kámen, pouze do výroby rovnou vstupuje recyklované sklo prvotně vyrobené tavením kamene.

Jaký je rozdíl mezi minerální a skelnou vatou

Skelná a minerální vata jsou velmi podobné produkty. Složení skelné vaty je 65% křemitého písku, 15% sody, 8% dolomitu, boraxu, živce a vápence, přidává se rovněž malý podíl odpadového skla. Minerální vata se vyrábí převážně z vyvřelých hornin – vulkanického diabasu, čediče a dolomitu.

Čím lepit skelnou vatu

Ceresit CT 80 Lepicí a stěrková malta.Keraflex Maxi S1.Keraflex šedýMapetherm AR2 lepící stěrka.Ceresit CT 190 WM Lepicí a stěrková malta.Weber therm elastik lepící a stěrková hmota.Weber therm klasik lepící a stěrková hmota.Mamut Flex T lepicí a armovací tmel.

Jak zateplit střechu vatou

Izolace mezi krokve a pod krokve se vkládá se mezi dřevěnou konstrukci krovu a následně i pod krokve v jedné nebo ve dvou vrstvách. Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů.

Kam patří kosti

Jak je správně likvidovat Kosti se likvidují jako biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven. To znamená, že se musí dát do stejné nádoby , kam se dávají i další zbytky jídel a zbytky po zpracování surovin. Zjednodušeně řečeno, kosti se musí dát do bio odpadu.

Kam s platy od vajec

Obaly od vajíček a toaletní ruličky

Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.

Kam patří krabice od džusů

Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.

Kam patří krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Kam patří plata od léků

Jsou kombinovaným obalem. Nejčastěji z plastu a hliníku, které od sebe v běžném recyklačním procesu nelze oddělit. Nepatří proto do kontejneru na plast ani na kovy, ale do směsného odpadu. Pozor, ta, která ještě obsahují léky, patří samozřejmě do lékárny!

Kam vyhodit duše

Pláště a duše

Odvezte je do recyklačního centra, kde vám řeknou, zda je lze recyklovat.

Kam vyhodit spinave oblečení

Špinavé nebo roztrhané oblečení můžete vyhodit do směsného odpadu. Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora.