Kam se vyhazuje elektronika
Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.
Archiv
Jak se zbavit staré elektroniky
Prodejci elektrospotřebičů totiž mají zákonnou povinnost zajistit odběr vysloužilých elektrospotřebičů a jejich ekologickou likvidaci. Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik).
Archiv
Co se starým elektrospotřebičem
Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol.
Archiv
Co nepatří do elektroodpadu
Jedná se o kalkulačky, sluchátka, mobilní telefony, mixéry, fény, elektrické hračky a tak podobně . Naopak tam nepatří televizory, monitory, zářivky a úsporné žárovky (z toho důvodu, že se může sklo rozbít a pak ztížit manipulaci s elektroodpadem). Také tam nepatří zdravotnický materiál, komunální odpad nebo bio odpad.
Kam vyhodit elektrické kabely
Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.
Kde končí elektroodpad
Elektroodpad či elektronický a elektrický odpad (v angličtině zkráceně e-waste) zahrnuje celou řadu různých výrobků, které již dousloužily a byly vyhozeny. Ve sběrnách nejčastěji končí velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky, jež tvoří více než polovinu sebraného elektroodpadu.
Kam se starými nabíječkami
Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.
Kam vyhodit duši od kola
Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.
Kam se vyhazuje vysavač
Drobné elektro vyhoďte do speciálních červených kontejnerů ASEKOL k tomu určeným – zařízení je pak bezpečně rozebráno a až z 90 % se recykluje. Do červených kontejnerů se vejdou spotřebiče do rozměrů 40 × 50 centimetrů, ty větší odvezte do sběrného dvora. Nejbližší kontejner naleznete na www.cervenekontejnery.cz.
Co je považováno za nebezpečný odpad
Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie.
Kam vyhodit Powerbanku
Elektrozařízení nesmí být odstraňována spolu se směsným odpadem, ale musí být odkládána na místech k tomu určených, tj. ve sběrných dvorech nebo místech jejich zpětného odběru (viz výše). Uvedená zařízení a odpady budou dále využity k výrobě nových zařízení.
Kam vyhodit duše
Pláště a duše
Odvezte je do recyklačního centra, kde vám řeknou, zda je lze recyklovat.
Kam se hází krabice od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Kam vyhodit sluchátka
Jde o elektrozařízení, které je možné odevzdat v každém místě zpětného odběru elektrozařízení. Sběr elektrozařízení zprostředkovávají kolektivní systémy např. Asekol, Elektrowin nebo REMA. Seznam míst zpětného odběru najdete na jejich webových stránkách.
Kam vyhodit nabíječku
Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.
Kam s nebezpečným odpadem Praha
Nebezpečný odpad se odevzdává ve sběrných dvorech nebo při mobilním sběru. O termínu mobilního svozu nebezpečných odpadů v obci se informujte na obecním úřadě. Jedná se např. o barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, kyseliny, léky a domácí chemikálie, baterie a zářivky, elektrozařízení.
Jak se zbavit nebezpečného odpadu
Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek se dozvíte z etikety, která doporučuje odevzdat obal na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou především sběrné dvory, ale i mobilní sběry nebezpečného odpadu pořádané jednotlivými obcemi.
Kam vyhodit baterie z mobilu
V České republice už je přes 27 000 sběrných míst. Stále nejvíc jich najdete v obchodech. Ty mají dokonce ze zákona povinnost ve svých provozovnách sběrné nádoby umísťit. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie.
Kam vyhodit baterií od mobilu
Sběrné boxy (nejen) v obchodech
Můžete je tak jednoduše vzít s sebou, až půjdete nakoupit do běžného supermarketu, drogerie či elektra. Také řada firem či škol má zřízen sběrný box, kam mohou zaměstnanci, resp. žáci baterie odevzdat. Narazit na ně můžete i na nejrůznějších veřejných místech – například v zoo.
Kam se hází krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam sypat popel
Do směsného komunálního odpadu samozřejmě patří. Vždyť i slova „popelnice“ a popeláři“ vznikla tak, že dříve se z domácností svážel především popel. Ale vždy popel náležitě vychladlý. V této souvislosti připomínáme hlavní bezpečnostní zásadu – nedostatečně vychladlý popel nepatří do žádné nádoby na odpad!
Kam patří kelímek od jogurtů
Kelímek od jogurtu bývá nejčastěji vyroben z plastu. Ani v případě plastového obalu na jogurt nejde o žádnou výjimku a je nejlepší řídit se recyklačními symboly. Pokud má na sobě obal recyklační značku „PP“, jedná se o polypropylen a tento vyprázdněný obal bychom měli vytřídit do sběrné nádoby na plastový odpad.
Kam s platy od vajec
Obaly od vajíček a toaletní ruličky
Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.
Kam patří staré kabely
Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.
Kam s vyteklou baterií
Rezavé či vyteklé baterie mohou lidé vyhodit do našich běžných nádob, stačí je vložit do igelitového sáčku. Větší pozor si však musíme dávat na různé typy lithiových baterií (do mobilů, laptopů, akunářadí). Zde je doporučujeme odevzdat do sběrných dvorů, které učíme, jak s nimi nakládat.