Jak zlikvidovat maso
Zkažené maso nebo uzeniny (stejně jako uhynulá zvířata) ale mohou likvidovat jen veterinární a sanační zařízení.
Archiv
Kam vyhazovat zbytky jídla
Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.
Archiv
Kam se starou pánví
HOUBIČKY A ŽÍNKY Směsný odpad. HRNCE, KASTROLY A PÁNVE Sběrný dvůr. Popřípadě směsný odpad. CHROMOVANÉ A POCHROMOVANÉ PŘEDMĚTY Sběrný dvůr.
Kam s plechovkou od piva
Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů.
Proč Nemýt maso
Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C.
Co s odřezky z masa
Ořezy z jatečného masa
„Z masitých vyrábíme burgery a klobásky. Neobsahují žádné blány, které by při minutkové přípravě zůstaly tuhé a žvýkavé. Blanité ořezy, ve kterých je méně libového masa, meleme do párků nebo špekáčků. Procházejí delší tepelnou úpravou, takže nehrozí, že byste kousli do tuhého,“ říká Vlasta.
Kam patří popel
Doporučujeme popel skladovat v kovové nádobě (např. starý kastrol, kýbl) a do popelnic vkládat až po několika dnech. Nemáme-li takovou možnost, je lépe popel před vsypáním do popelnice zchladit, například kropenou vodou.
Kam patří deodorant
Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.
Kam vyhodit měděné dráty
Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.
Kam s alobalem
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit. Typicky prázdné plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.
Kam se hází krabice od mléka
Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.
Kam patří víčko od jogurtů
Co mám dělat s hliníkovými víčky od jogurtů a kovovými obaly Kovové obaly a hliníková víčka odhazujte, do sběrných nádob nebo pytlů určených pro sběr kovů. Větší množství můžete odnést do sběrného dvora nebo výkupny kovů.
Proč Neomývat maso
Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C.
Jak očistit maso
Krátce před upotřebením maso v celku rychle omyjeme, a to pod studenou tekoucí vodou. Nikdy je však nesmíme máčet. Někdy také postačí, když je důkladně otřeme utěrkou, namočenou v horké vodě. Je-li již maso nebo i kosti nepatrně oslizlé, omyjeme je ve slabě octové vodě a znovu opláchneme pod tekoucí studenou vodou.
Co z vařeného masa
Z vařeného i pečeného masa můžete připravit vynikající oběd či večeři za pomoci těstovin, rýže, brambor a zeleniny. Zbytky masa stačí pokrájet na nudličky nebo pomlít, podusit na cibulce, přidat zeleninu dle chuti (hrášek, mrkev, kukuřice, žampiony), smíchat s uvařenou rýží a vytvořit rychlé rizoto.
Co udělat s vařeným hovězím masem
Nejprve konzumujeme polévku, kterou můžeme podle chuti ještě zavařit například celestinskými nudlemi, potom podáváme nakrájené vařené hovězí maso, obložené syrovou nebo dušenou zeleninou, sezónními saláty, kyselými okurkami, nakládanou řepou, studenými omáčkami apod.
Kam vyhodit duši od kola
Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.
Kam patří žiletky
Patří tedy do směsného odpadu. Obaly od šampónů a sprchových gelů pořádně vypláchněte a vhoďte do plastů. Obaly od deosprejů či žiletky odevzdejte do sběrného dvoru.
Kam se hází krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Kam vyhodit flakon od parfému
Parfém je trochu oříšek, ale i ten se dá rozlousknout. Prázdnou lahvičku vyhoďte do skla, plastové víčko do plastů či kovové do kontejneru na kov. Při dotřídění budou jiné než skleněné části z lahvičky odstraněny. Máte doma zbytky kosmetiky, kterou již nevyužijete
Kam vyhodit krabice od banánů
Odneste je do modrého kontejneru
Jako první vás asi napadne modrý kontejner. Odtud papír putuje k dalšímu dotřídění a následné recyklaci. Trápit vás nemusí ani to, že na krabici zbyly kusy lepicí pásky. Ta recyklaci nebrání.
Kam patří víčko od piva
Kovové obaly a hliníková víčka odhazujte, do sběrných nádob nebo pytlů určených pro sběr kovů. Větší množství můžete odnést do sběrného dvora nebo výkupny kovů.
Kam s platy od vajec
Obaly od vajíček a toaletní ruličky
Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.
Kam patří krabice od džusů
Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.
Kam se třídí alobal
Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit. Typicky prázdné plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.