Kam vyhodit sporak?

Kam vyhodit reproduktory

Jde o elektrozařízení, které je možné odevzdat v každém místě zpětného odběru elektrozařízení. Sběr elektrozařízení zprostředkovávají kolektivní systémy např. Asekol, Elektrowin nebo REMA. Seznam míst zpětného odběru najdete na jejich webových stránkách.
ArchivPodobné

Kam se vyhazuji peřiny

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam s rychlovarnou konvici

Je-li zařízení již poškozené a nefunguje, pak je třeba je opravdu vyhodit. Slouží k tomu jasně červené recyklační kontejnery s nápisem elektro, které provozuje společnost Asekol.

Kam s polystyrenem ze stavby

Obalový, čistý polystyren (třeba z nových spotřebičů) patří vytřídit do žlutého kontejneru na plast – přece jenom, je to plast! Naproti tomu ale použitý stavební polystyren (například izolace) patří (aha!) na sběrný dvůr.

Kam vyhodit duši od kola

Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.

Kam vyhodit počítač

Jakmile nám elektrospotřebič doslouží, pak to v praxi znamená, že jej můžeme jednoduše odvézt tam, kde jsme si pořídili výrobek nový. Prodejci elektrospotřebičů totiž mají zákonnou povinnost zajistit odběr vysloužilých elektrospotřebičů a jejich ekologickou likvidaci.

Jak zlikvidovat peří

Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.

Kam vyhodit spodní prádlo

Nevhazujte vyloženě obnošené kusy šatstva, roztrhané, znečištěné nebo jinak znehodnocené kusy nebo spodní prádlo. Ty vhazujte do směsného odpadu!

Kam vyhodit toaster

„Přáli byste si k Vánocům nového kuchyňského robota nebo toustovač A víte, kam s tím starým Rozhodně ne do směsného odpadu. Drobné elektro vyhoďte do červených kontejnerů ASEKOL na drobné elektro, díky kterým se zařízení šetrně zrecykluje a nezatíží životní prostředí."

Kam dát staré nádobí

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam patří kartonové krabice

Odneste je do modrého kontejneru

Ta recyklaci nebrání. Jakto Protože během procesu recyklace se papír rozmáčí a oddělí se od něj vše, co není papír.

Kam vyhodit duše

Pláště a duše

Odvezte je do recyklačního centra, kde vám řeknou, zda je lze recyklovat.

Kde odevzdat pneumatiky zdarma

Výrobce má povinnost zřídit veřejné místo zpětného odběru v každé obci, která o to projeví zájem, pokud už daný výrobce ve vzdálenosti do 10 km od ní již nezřídil místo zpětného odběru. Místy zpětného odběru mohou být jak pneuservisy, autoservisy, rovněž ale i obecní sběrné dvory.

Jak se zbavit elektroniky

Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik). Další možností, jak ekologicky vytřídit elektrospotřebič, je odvézt ho do sběrného dvora.

Kam dát nefunkcni notebook

Nejlepší možností je tedy elektrospotřebič odvézt do sběrného dvora. Pro menší spotřebiče v dnešní době existují červené kontejnery s názvem ELEKTRO.

Kde se vykupuje peří

Dříve, než peří na pobočku přinesete, doporučujeme Vám nejprve ji kontaktovat a předem se domluvit (zda peří převezmou, kdy atd.). Při velkém množství peří (nad cca 10 kg) kontaktujte pobočku vždy. Peří dovezeme z pobočky do výroby, kde posuzujeme, zda je pro výkup vhodné. Následně Vás telefonicky vyrozumíme.

Jak dlouho vydrží peří

Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).

Kam vyhodit spinave oblečení

Špinavé nebo roztrhané oblečení můžete vyhodit do směsného odpadu. Do textilního kontejneru nepatří ani ložní prádlo či koberce, ty byste měli odvézt do nejbližšího sběrného dvora.

Kam vyhodit stare podprsenky

Vyhledejte vhodný kontejner na sběr šatstva. Vhoďte vyprané a zabalené prádlo do nich. Ujistěte se, že je vše čisté a ne příliš opotřebené. Dostanete se tak k lidem, kteří ho ještě užijí.

Kam patří deodorant

Prázdné deodoranty z plastu patří do žlutého kontejneru na plast. Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Kde darovat nádobí

Z dobročinných obchodů můžete nádobí a kuchyňské náčiní donést do obchodu Domova Sue Ryder, Cesta domů nebo obchodu MOMENT ČR. Keramiku, sklo a porcelán můžete darovat v obchodech nadace Veronica, hospice Jordán, Dobroděj či Naděje.

Kam s platy od vajec

Obaly od vajíček a toaletní ruličky

Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.

Kam patří krabice od džusů

Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.

Kam vyhodit láhev od spreje

Nádoby od sprejů, šlehaček a pod. znovu nelze bohužel plnit, podle obsahu patří do nebezpečného nebo směsného komunálního odpadu.