Kam vyhodit starou pračku?

Kam vyhodit myčku

Jak odevzdat k recyklaciOdvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městěVyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro.Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti.
Archiv

Kam se starou varnou deskou

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.
Archiv

Co se starou troubou

Musí se tak likvidovat ve spalovnách nebezpečného odpadu. Likvidace starých spotřebičů začíná samotným sběrem. Starý spotřebič můžeme odvézt do sběrného dvora nebo odevzdat na prodejně, kde kupujeme spotřebič nový. Prodejce je totiž ze zákonapovinen při koupi nového výrobku odebrat ten starý.

Kam se starou mikrovlnou troubou

Elektrozařízení nesmí být odstraňována spolu se směsným odpadem, ale musí být odkládána na místech k tomu určených, tj. ve sběrných dvorech nebo místech jejich zpětného odběru (viz výše). Uvedená zařízení a odpady budou dále využity k výrobě nových zařízení.
Archiv

Kam se starou lednici

Vysloužilé spotřebiče můžete ZDARMA odevzdat na naší prodejně nebo nechat odvézt naší dopravou. Staré spotřebiče se sváží k recyklaci, kde jsou nejprve odstraněny nebezpečné látky.

Co nepatří do elektroodpadu

Jedná se o kalkulačky, sluchátka, mobilní telefony, mixéry, fény, elektrické hračky a tak podobně . Naopak tam nepatří televizory, monitory, zářivky a úsporné žárovky (z toho důvodu, že se může sklo rozbít a pak ztížit manipulaci s elektroodpadem). Také tam nepatří zdravotnický materiál, komunální odpad nebo bio odpad.

Kam vyhodit starou žehličku

Rozhodně ne do obyčejného kontejneru! Elektronická zařízení totiž obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí. Nezisková organizace ASEKOL proto rozmisťuje po České republice červené kontejnery na baterie a drobné elektrozařízení.

Kam vyhodit kalkulačku

Ne vždy je musíte vyhodit. Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod.

Kam s ledničkou

Demontovaná elektrozařízení z chladniček se recyklují dále jako elektroodpad. Následně je třeba extrahovat oleje a plyny. Zejména freony (fluorochlorouhlovodíky), které se vyskytují nejen v ledničkách, ale i v klimatizačních zařízeních. A dále zbytková, tedy kondenzovaná voda.

Kam darovat starou televizi

100% bezpečný spotřebič Servisní gestor spotřebič prověří a v případě, že odpovídá bezpečnostním a technickým požadavkům, může být předán k dalšímu využití potřebným – FOD, azylovým domům či jiným organizacím. Servisní technik zajistí odbornou instalaci, případně výměnu již nefunkčního spotřebiče za funkční.

Jak se zbavit staré elektroniky

Prodejci elektrospotřebičů totiž mají zákonnou povinnost zajistit odběr vysloužilých elektrospotřebičů a jejich ekologickou likvidaci. Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik).

Kam se starými žárovkami

Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.

Kam vyhodit nabíječku

Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.

Co patří a nepatří do plastu

Co NEPATŘÍ do kontejneru PLASTYJednorázové pleny.Bakelity.Laminované pryskyřice.Molitany.Obaly od maziv a olejůLahve od stolních olejůZnečištěné plasty (např. zbytky potravin, chemikáliemi, oleji)Novodurové trubky.

Kam umístit lednici v kuchyni

Lednici umístěte tam, kde je po celý rok přibližně stejná teplota, nejlépe poblíž dveří, abyste do ní po příchodu domů mohli hned ukládat nakoupené suroviny. Pro pohodlnější vyndavání potravin směrujte otevírání dveří ven od pracovní desky, aby vám nijak nepřekážely.

Kam darovat pračku

Zpětně odebrané plně funkční spotřebiče projdou odbornou kontrolou servisního technika, který zodpovídá za jeho bezpečnost, a spotřebič tak může být předán na místo, kde je nejvíce zapotřebí. Takovým místem jsou například Klokánky Fondu ohrožených dětí, azylové domy či jiné vybrané organizace.

Kam dát věci ktere nepotrebuji

DarujteRe-use centra.Daruji za odvoz.Nadační obchody.Veřejné skříně, lednice a knihobudky.Knihovny věcíSdílené dílny.

Kam vyhodit obyčejné žárovky

Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.

Kde recyklovat Zarovky

LED žárovky, lineární a kompaktní zářivky nebo úsporné žárovky se odevzdávají ve sběrných místech. Určitě máte nějaké v okolí, bývají to obecní úřady, prodejny elektro nebo sběrné dvory.

Kam vyhodit starou klávesnici

Elektronická zařízení obsahují nebezpečné látky, které se na skládce postupně uvolňují a nenávratně poškozují životní prostředí, proto jsou pro ně určené speciální červené kontejnery. Ty naleznete jak ve větších městech, tak malých obcích.

Kam dát staré nádobí

Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam vyhodit měděné dráty

Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.

Jak nejlépe umístit spotřebiče v kuchyni

Vestavné trouby instalujeme ideálně ve výšce očí (nad 80 cm) nebo s dalším spotřebičem nad sebe tak, že vyšší spotřebič je vespod. Trouba může být ale i pod pracovní plochou, pokud nám to prostor nedovolí jinak. Vyšší umístění zajistí, že manipulace s horkým nádobím bude jednodušší. Na pečené pokrmy také lépe uvidíte.

Kam s funkcni elektronikou

Jednou z nejsnazších možností, jak se zbavit nechtěného elektrozařízení, je odnést ho do nejbližšího kontejneru na elektroodpad. V České republice kontejnery provozuje několik systémů zpětného odběru, mezi nejvýznamnější patří Asekol a ELEKTROWIN.