Kam zasadit kapradí?

Kam vysadit kapradiny

V přírodě kapradiny obývají převážně vlhké lesní příšeří. Odtud se odvozují vhodné podmínky pro jejich pěstování. Na rozdíl od většiny pokojových rostlin, které nejlépe rostou na osluněném okenním parapetu, dávají kapradiny přednost polostínu a vlhčímu vzduchu.

Kdy zasadit Kapradi

Kapradiny jsou tak trochu zvláštní rostliny, kterým je potřeba věnovat náležitou péči. Nedaří se jim všude. A protože nejideálnější čas na výsadbu je na jaře, můžeme se do toho pomalu pustit. Vysaďte si je nejen do zahrady, ale jsou využitelné i jako pokojové rostliny.

Jak pěstovat venkovní kapradí

Kapradinám se nejlépe daří v polostínu nebo ve stínu. Rády mají vlhkou, humózní a dobře propustnou půdu, takže se skvěle hodí na místa s vyšší vlhkostí. Můžete je také pěstovat pod stromy, keři nebo ve stinných zákoutích zahrady. I v nádobách vypadají úchvatně.

Co potřebuje kapradina

Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.

Jak zalévat kapradiny

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.

Jak rychle rostou kapradiny

Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Jak stříhat kapradiny

Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou.

Kdy přesazovat kapradiny

Přesazování kapradin

Vidíte-li, že nádoba už vaší rostlině přestává stačit, je zapotřebí kapradinu přesadit. Udělejte tak nejlépe na jaře. Je zapotřebí si pamatovat, že kapradiny jsou velmi náchylné na poškození kořenů a nerady se přesazují.

Jak se mnozi kapradina

Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou. Kapradiny lze množit i výtrusy.

Jak zachránit uschlé kapradí

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.

Jak se starat o kapradí

Stanoviště: Potřebuje vlhký vzduch, teplo a ochranu před přímým sluncem, nejlépe se mu daří v teráriu. Teplota by měla být 16 °C, letní maximum 24 °C. Zálivka a hnojení: Kořeny musejí být stále udržovány ve vlhku. V létě zalévejte tak, aby substrát nevyschnul, v zimě 1x týdně.

Jak často zalévat kapradí

Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny. Rosení listů kapradinám velmi prospívá.

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.