Kam zasadit orlíček?

Kdy se sází orlíček

Orlíček se sází na jaře nebo na podzim. Semena se mohou vysévat přímo do země, nebo se mohou předpěstovat a vysadit ven.
Archiv

Jak se mnozi orlíček

Pak orlíčky na vaši zahradě zdomácní a budou se množit samovýsevem. Orlíčky nemají rády dělení trsů a přesazování, množení osivem je jednodušší. Semena klíčí na světle, vysejte je proto na povrch substrátu a jenom mírně přitlačte. Semena orlíčků vyžadují stratifikaci, odbourání inhibičních látek, které brání klíčení.

Jak hluboko sazet orlíček

Orlíček je nenáročná rostlina, a proto roste na jakékoli půdě. Ale dává přednost vlhkému a lehkému humusovému substrátu. Před výsadbou je proto vhodné smíchání půdy s kompostem a to v množství 1 kbelíku na metr krychlový půdy. Orlíčky vysazujte asi 20 centimetrů hluboko, a to v množství 10-12 sazenic na metr čtvereční.

Jak dlouho kvete orlíček

Období květu: Kvete od května do července.

Jak stříhat orlíček

Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje. Zvlášť důležité je to u druhů, které mají sklon k vysemeňování, například u orlíčku.

Jak vypadá orlíček

Podle druhu vyrůstá do 45–80 cm. Květy jsou pravidelné, pětičetné, většinou převislé, mají nálevkovitou korunu s dlouhými ostruhami a velké, ploché kališní lístky jsou u některých kultivarů odlišně zbarvené. Orlíčky rostou i ve volné přírodě – modře a bíle kvetoucí, výjimečně růžově, a to od dubna do června.

Jak se pěstuje orlíček

Pěstování Orlíček zpravidla vyséváme na jaře a na podzim pak vzrostlé sazenice vysadíme na záhony na vzdálenost asi 50 cm. Pokvetou na jaře a v létě. Z raných výsevů kvetou rostliny již prvním rokem, pozdější vyseté vykvetou až napřesrok, ale o to bohatěji.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co s Orlíčkem po odkvětu

Po odkvětu stonek rostliny odstřihnete a u země vám zůstane hezký zelený koberec z listů. Orlíček vám udělá radost i ve váze.

Kdy Strihat orlíček

Některé z druhů, které kvetou v létě, jako je kontryhel, kakost nebo stračka, můžete přimět k druhému kvetení. Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje.

Kdy kvetou Orlíčky

Nenáročné trvalky vynikají svými složenými květy nejrůznějších barev, ovšem vždy s nápadnou ostruhou. Velmi snadno se množí výsevem a rychle vytvářejí přirozené kvetoucí kompozice. Podle odrůdy kvetou od dubna do října.

Co můžu dělat na zahradě v lednu

Měsíc leden je ideální dobou pro výsadbu trvalek do venkovních truhlíků. Semena totiž musejí projít mrazem, aby mohla vyklíčit. Pokud se v zimě neobjeví ani sněžné poprašek, doporučujeme ozdobné stromy a keře lehce zalévat.

Co se sází v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co s Denivkami po odkvětu

Denivka je nenáročná na péči. Během suchého léta vyžaduje zálivku. Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy.

Co se dělá v březnu na zahradě

Březen, měsíc nových dřevin: vysazujeme ovocné stromy i keře. Koncem měsíce je čas i na výsadbu opadavých listnáčů. Rybíz a angrešt je potřeba prořezat v první půlce března, v té druhé můžeme zkrotit přerostlé jabloně a hrušně. V první půlce bychom měli stihnout také řez révy vinné a do konce měsíce vyvázání na oporu.

Co stříhat v únoru

Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Proč mi nekvetou denivky

Pro svůj růst denivky preferují místo na plném slunci, dobře prospívají i v mírném stínu. V plném stínu nasazují méně květů a v některých případech nekvetou vůbec. Nejlepší místo pro pěstování je tam, kde mají alespoň 4 – 6 hodin slunce a mírné přistínění přes poledne.

Co můžu zasadit v březnu

V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje. Vyséváme mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrášek, raný salát, kopr, kedluben, cibuli sazečku a česnek.

Jakou zeleninu sazet v březnu

Brokolice, květák, kadeřávek, kedlubny, zelí, kapusty hlávkové i růžičkové, všechny můžeme v březnu předpěstovat. Venku je na ně příliš zima a často mají dlouhou vegetační dobu. Proto je dobré jejich růst urychlit tím, že je vysejeme hezky v teple doma nebo do pařníku či skleníku.

Co se vysazuje v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co roste v únoru

První únorové květy

Patří k nim hlavně čemeřice, časné cibuloviny a také hlíznaté rostliny jako jsou sněženky, bledule, ladoňky, talovíny as puškinie. Z dřevin pak vilíny, jasmín nahokvětý, kalina vonná a zlatice převislá. V únoru kvete i líska.

Kam zasadit Bohyšku

Stanoviště by mělo být spíše stinné, nicméně některé druhy pro své kvetení potřebují alespoň krátkodobé ranní slunce, či slunce lehce prosvítající skrz okolní rostliny. Polední slunce, či jeho větší množství rostlinám nesvědčí, listy jsou deformované a postupně odumírají.

Jak daleko od sebe sázet bohyšky

Zahradní bohyšky potřebují kruhový prostor o průměru jednoho metru, některé však i větší. Někteří zahradníci vysazují do blízkosti trsů bohyšek tulipány, aby nebyl záhon holý, než se listy rozvinou. Menší odrůdy lze pěstovat v nádobách. Jen je třeba zatažené trsy ochránit před mrazem.

Čím hnojit denivky

Na rozdíl od lilií denivky sázíme do těžší půdy. Před sázením půdu vyhnojíme dobrým kompostem nebo hnojem (nejlépe kravským), který mělce zaryjeme. Denivky nejlépe kvetou na plném slunci, ale snášejí i polostín. První rok po vysázení – než zakoření – rostou denivky pomalu, ale dalším rokem už ukáží krásu svých květů.