Kam zasadit špenát?

Kam sázet špenát

Špenát setý bude dobře prospívat ve výživných hlinitopísčitých půdách spH6 – 7,5, které ale dostatečně zadržují vodu. Špenát nesnáší kyselé půdy. Čím lepší půda bude, tím budou i listy špenátu větší, dužnatější, jemnější a chutnější. Před výsevem přihnojíme záhonek zralým kompostem.
Archiv

Kdy se sází špenát

Špenát je rychlá zelenina, po výsadbě jde velmi brzy do květu. Proto vysazujeme časně na jaře (březen, duben), nebo na podzim (konec srpna). Listy se dají sbírat již 45 dní po výsadbě. Nejlépe špenát zraje při teplotě 12-15°C.
Archiv

Jak sázet špenát

Výsev provádíme v řádcích vzdálených od sebe asi 20 cm, v hloubce kolem 2-3 cm. Mladé rostlinky je potřeba jednotit, aby zesílily. Čerstvé listy sklízíme 5-6 týdnů po výsevu, v teplých oblastech i dříve. Špenát můžeme začít vysévat, jakmile se půda ohřeje na 5–10 °C.
Archiv

Jak pěstovat špenát v truhlíku

Špenát do každé zahrady, ale i do truhlíku

Vyséváme do připraveného řádku. Ty by měly být tak 15 cm od sebe, záleží tedy na velikosti zvolené nádoby. Semínka zahrneme, lehce přimáčkneme. Takto přichystané pravidelně a opatrně zaléváme, ovšem pozor na přelití a velký proud, abychom si klíčící rostliny nevyplavili.

Jak hluboko zasadit špenát

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní špenát, nachystejte si nejdříve menší květináč na sazenice. Semínka zasejte přibližně 2 cm hluboko. Špenát klíčí 5 až 14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování.

Jak Jednotit špenát

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe v rozmezí 20 – 25 centimetrů, do hloubky 2-3 centimetry, abychom nemuseli jednotit. Sklízíme buď jednotlivé dobře vyvinuté listy, nebo vypichujeme celé rostliny. Na trhu existuje celá řada odrůd špenátu.

Co vysít po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Čím hnojit špenát

Hnojení špenátu

Pokud předpokládáme dvojí sklizeň, přihnojujeme po prvním řezu ledkem vápenatoamonným. Udržujeme však stále dostatečnou závlahu a okopáváme. Špenát také napadají škůdci, a to především květilka řepná. Používáme proti ní ochranné sítě proti hmyzu a postřik proti mšicím.

Jak daleko od sebe sázet špenát

Sazeničky špenátu by se měly sázet přibližně 8 cm od sebe. Pokud se chystáte sbírat baby špenát, můžete zmenšit rozestup na 5 cm.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Proč zhořkne špenát

Proč zhořkne špenát

S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.

Co se hodí ke špenátu

Čerstvý salát lze připravit ze špenátu v kombinaci s čímkoliv – ředkvičkou, česnekem, rajčetem (i sušeným), olivami, vařeným vejcem, kuřecím masem, jogurtem či kysanou smetanou. Krátce spařený můžeme podávat ke kterémukoliv jídlu. Místo petrželky dodá svěží zelenou a to nejen do polévek.

Jak stříhat špenát

V nejkratší době získáte co nejvíce mladých listů, budete-li rostlinky seřezávat 2,5 cm nad zemí, košťálek necháte v zemi a dáte přitom pozor, aby se při řezu nepoškodila srdéčka rostlin. Za 4-6 týdnů rostliny obrostou novými listy k dalším dvěma i třem sklizním.

Co zasadit vedle špenátu

Druhou variantu zvolte, pokud má špenát slabé kořeny, je podmáčený, případně napadený nějakou chorobou. Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Čím se zahušťuje špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Jakou přílohu ke špenátu

Do špenátu přidáme trochu mléka, za stálého míchání vlijeme záklechtku a necháme pozvolna provařit asi 20 minut. Nakonec přidáme rozkvedlané vejce, rozmícháme a necháme srazit. Pak špenát odstavíme. Vhodnou přílohou jsou brambory nebo knedlík a vařené nebo sázené vejce.

Co že Spenatovych listů

Listový špenát je skvělou surovinou do kuchyně. Máme mnoho možností, jak ho využít. Vaříme z něho špenátové polévky, dusíme ho a zapékáme. Jemně nakrájené listy přidáváme do placek a upravujeme je s těstovinami.

Co pěstovat po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co nesnáší celer

Celer vyžaduje půdy hluboké, hlinité, hlinito-písčité, středně těžké a dobře zásobené humusem s dostatečným množstvím vláhy. Nesnáší slunné, horké pozemky, spíše mírně zastíněnné v nižších polohách. Hodnota pH by se měla pohybovat 6-7,5. V osevním postupu jeje zařazujeme minimálně s odstupem 4 roků.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co můžu zasadit k rajčatům

Pod rajčaty vytvářejí husté spodní patro, které podobně jako saláty zastiňují povrch půdy. Použít se dá i majoránka, petržel, pažitka, oregano, koriandr anebo šalvěj. Vhodná je také máta, ta navíc odpuzuje slimáky, musíme ale volit jen nízkou.

Jak zdravě zahustit špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.